Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak duże znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia ma mikroklimat w mieszkaniu. Dobra wiadomość jest taka, że mamy na niego duży wpływ. Aranżując przestrzeń, warto zadbać o sposoby na kontrolowanie temperatury oraz jakości i wilgotności powietrza. Zobacz nasze pomysły na poprawę mikroklimatu przy wykorzystaniu praktycznych urządzeń i estetycznych dekoracji.
Dlaczego domowy mikroklimat jest taki ważny?
Aranżując domową przestrzeń, pamiętamy o szczegółowym zaplanowaniu wnętrza, wybraniu idealnych mebli i oświetlenia oraz uroczych dodatków budujących przytulną atmosferę, ale jest jeszcze jedna rzecz, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę – mikroklimat.
Dlaczego jest on tak ważny? W przegrzanym, suchym mieszkaniu czujemy się źle, często zaczynają nam doskwierać dolegliwości, których źródła się nie domyślamy. Na przykład przesuszona śluzówka nosa i gardła może prowadzić do częstego łapania infekcji i zaostrzenia objawów alergii, zwłaszcza u młodszych dzieci. Skutkiem niewłaściwej temperatury i wilgotności otoczenia bywa też obniżenie odporności, pogorszenie jakości snu i mniejsza wydajność pracy w ciągu dnia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na kontrolowanie tych czynników, wiele z nich jest tanich i łatwo dostępnych, trzeba tylko chcieć z nich korzystać.
Tanie sposoby na kontrolę temperatury i wilgotności
Nawet przy niskim budżecie możesz wiele zdziałać, żeby poprawić domowy mikroklimat. Najgorzej wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie rozgrzane, suche powietrze, dlatego dobrze jest zacząć od przykręcenia kaloryfera. Zazwyczaj za optymalną temperaturę w mieszkaniu w ciągu dnia uznaje się ok. 20-21°, w nocy jeszcze mniej, około 18-19°. Na zbyt suche powietrze zimą można zastosować proste, domowe sposoby takie jak wieszanie wilgotnych szmatek czy nawilżacz kaloryferowy. Okazuje się, że termometr wewnętrzny, suszarka na pranie dostępna w Castoramie lub najzwyklejszy ceramiczny pojemnik zawieszony na kaloryferze mogą wiele zdziałać dla poprawy samopoczucia domowników.
Domowa dżungla, a może las w słoiku?
Wśród niedrogich sposobów na poprawę mikroklimatu w mieszkaniu nie można zapomnieć o roślinach doniczkowych, które zwiększają wilgotność, a jednocześnie oczyszczają powietrze z toksyn, na przykład pochodzących z domowych mebli, wytwarzają tlen i dodają wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Szczególnie polecane są aloes, fikus, paproć, dracena i zielistka.
Coraz większą popularnością cieszy się oryginalna wersja domowej roślinności, czyli las w słoiku. Rośliny, które stanowią bazę tej ciekawej dekoracji, również poprawiają mikroklimat, a przy okazji prezentują się bardzo atrakcyjnie. Las w słoiku jest ciekawym pomysłem na prezent, ale warto kupić go również do swojego mieszkania. Istnieją dekoracje zamknięte w oprawach o różnych kształtach, zawierające rozmaite rośliny, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami: https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/uprawa-i-ochrona-roslin/rosliny-domowe/las-w-sloiku.cat. Taka ozdoba z pewnością zrobi wrażenie!
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza
Rodzice małych dzieci i alergicy coraz częściej decydują się na zakup oczyszczacza i nawilżacza powietrza lub urządzenia 2w1. Czy to dobry pomysł? Niestety żyjemy w kraju, w którym zanieczyszczenie powietrza jest ogromne, zwłaszcza w niektórych rejonach, już sam ten fakt jest dobrym argumentem za zakupem oczyszczacza.
Opcja nawilżania przydaje się w każdym mieszkaniu, w którym jest niska wilgotność. Żeby to sprawdzić, można pożyczyć lub kupić higrometr do zmierzenia wilgotności w różnych pomieszczeniach, najlepiej wiele razy w ciągu kilku tygodni. W domach wolnostojących często jest zbyt wilgotno (wtedy przydatny będzie osuszacz), z kolei w mieszkaniach blokowych w Polsce jest najczęściej zdecydowanie zbyt sucho.
Oczyszczacz i nawilżacz (lub osuszacz) powietrza to przydatne urządzenia, ale oczywiście nie są niezbędne. Już same najprostsze i tanie sposoby na kontrolowanie temperatury, jakości i wilgotności powietrza mają duży wpływ na sen, nastrój i wydajność w ciągu dnia. Warto tylko zawsze mieć to na uwadze i regularnie sprawdzać, czy w mieszkaniu nie jest zbyt ciepło lub sucho.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz