Trudności z poruszaniem się mogą wynikać zarówno z urazów, jak i ze stanów chorobowych. Nie trzeba być lekarzem, aby wiedzieć, że położenie się do łóżka na kilka tygodni czy miesięcy, to najgorsze rozwiązanie. Im wcześniej pacjent zacznie poruszać się o własnych siłach, tym szybciej wróci do sprawności. Z kolei w przypadku osób starszych, u których nie można spodziewać się poprawy, mobilność warto zachowywać jak najdłużej, ponieważ łączy się ona z wydolnością oddechową i krążeniową, jak również z dobrym samopoczuciem emocjonalnym. Do poruszania się w sytuacji, gdy nogi odmawiają częściowo posłuszeństwa, najlepiej wykorzystać kule ortopedyczne. Jakie modele są dostępne, który wybrać i jak z nich korzystać?
Kule ortopedyczne, zwane także inwalidzkimi, przeznaczone są do wspierania chodu w sytuacji, gdy chory nie jest w stanie samodzielnie się przemieszczać. Nie zastępują wszystkich funkcji nóg, dlatego też na ogół bywają stosowane przez pacjentów, którzy zachowali częściową mobilność. Prawidłowo użytkowane kule nie powinny powodować dyskomfortu po wstępnym okresie adaptacji, dlatego też mogą być stosowane zarówno krótko, jak i długoterminowo.
Pacjenci mają do wyboru kule łokciowe oraz pachowe (modele można porównać tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Kule-ortopedyczne-inwalidzkie/216). Wybór któregoś z nich jest uwarunkowany skalą problemu oraz siłami chorego.
Najczęściej stosuje się kule łokciowe. Ramię umieszcza się w uchwycie a dłonią trzyma wspornik, opierając na nim ciężar ciała. Obciążenie przenoszone jest właśnie na stawy łokciowe – stąd ich nazwa. Przeważnie to właśnie z kulami łokciowymi muszą nauczyć się funkcjonować pacjenci, którzy ucierpieli z powodu złamania czy zwichnięcia kończyny dolnej.
Przydają się one również wówczas, gdy na skutek choroby albo postępującej z wiekiem degeneracji mięśni i kości, nogi są zbyt słabe, aby zapewnić pewne oparcie.
Rzadziej spotyka się kule ortopedyczne pachowe. Są one znacznie masywniejsze i większe od łokciowych. Ich zadaniem jest zapewnienie podparcia pacjentowi wówczas, gdy nie ma on możliwości wykorzystania do tego celu przedramion.
Korzystanie z kul pachowych nie powinno się odbywać na skutek samodzielnej decyzji pacjenta, ale wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Duży ucisk, jakiemu poddawane są struktury stawu barkowego, jest uzasadniony tylko w określonych przypadkach (np. ogólne, silne osłabienie, równoczesny uraz kończyny górnej i dolnej).
Zdarzają się również sytuacje, w których ani kule łokciowe, ani pachowe, nie będą miały zastosowania. Wynika to z rozległości urazu lub z powagi schorzenia.
Jeśli pacjent dość płynnie porusza się z pomocą własnych nóg i wymaga tylko lekkiego, okazjonalnego podparcia, prawdopodobnie do tego celu wystarczy laska, która zapewni lepszą stabilizację. Z kolei chory, który ma poważne problemy z chodzeniem oraz z utrzymaniem równowagi, może skorzystać z balkoniku, który skutecznie uchroni przed upadkiem. Jeśli władza w nogach została całkowicie utracona, lekarz wraz z fizjoterapeutą prawdopodobnie zdecyduje o zaleceniu stosowania wózka inwalidzkiego.
Wybór pomiędzy kulami łokciowymi a pachowymi zależy od lekarza lub fizjoterapeuty. Pacjent musi natomiast dobrać ich wysokość.
W przypadku kul łokciowych, uchwyt powinien znajdować się na wysokości krętarza większego kości udowej, czyli mniej-więcej w tej samej płaszczyźnie, co spojenie łonowe. Taka właśnie lokalizacja zapewnia najbardziej efektywne oparcie.
Przede wszystkim warto korzystać z dwóch kul, aby obciążenia rozkładały się równomiernie. Poruszanie się następuje wówczas poprzez przeniesienie obu kul przed siebie, ustawienie ich na równiej powierzchni, a następnie równoczesne przestawienie ciała do ich pozycji. Jeśli stan na to pozwala, można przenieść najpierw chorą a potem zdrową nogę. Można także wysuwać kulę i przeciwległą kończynę, naprzemiennie.
Jeśli korzystamy tylko z jednej kuli, wówczas powinna się ona znajdować po stronie zdrowej nogi, aby wraz z nią odciążyć tę chorą.
Kule ortopedyczne należy dobierać indywidualnie do pacjenta i do jego stanu. Mowa tu zarówno o typie kul, jak i o ich wysokości. W przypadku dzieci znaczenie może mieć nawet wzór i kolor – wesoły print powoduje lepszy nastrój i pomaga szybciej wrócić do zdrowia. Warto także pamiętać, że kule nie zawsze trzeba kupować – jeśli unieruchomienie ma trwać krótko (np. na skutek lekkiego urazu), wówczas pomocna okaże się wypożyczalnia sprzętu medycznego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz