Nagła choroba może powodować niezdolność do pracy, ból i inne uciążliwe objawy. W takiej sytuacji pracownik może skorzystać z przysługującego mu zwolnienia z obowiązku wykonywania pracy i zasiłku chorobowego. Jednak aby uzyskać takie świadczenie, konieczne jest otrzymanie odpowiedniego zaświadczenia od lekarza. Sprawdź, kto może skorzystać z takiej możliwości!
Rozwój telemedycyny znacznie przyspieszył w ostatnich latach. Powstało wiele nowych rozwiązań, które zwiększają dostępność opieki zdrowotnej. Dzięki konsultacjom online można szybko otrzymać pomoc oraz zwolnienie chorobowe niezbędne do uzyskania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o L4?
Zwolnienie lekarskie mogą uzyskać pracownicy, którzy doznali pogorszenia stanu zdrowia i są czasowo niezdolni do wykonywania swoich obowiązków. Decyzję o wystawieniu takiego zaświadczenia podejmuje lekarz – online lub stacjonarnie. Przychodnia online https://halomed.pl umożliwia uzyskanie teleporady, podczas której specjalista postawi diagnozę i zdecyduje, czy wystawienie takiego dokumentu jest w danym przypadku zasadne.
Do zwolnienia lekarskiego L4 prawo ma każdy pracownik, który jest zatrudniony na umowie o pracę oraz na umowie zleceniu (pod warunkiem, że opłaca składki chorobowe). L4 online nie różni się od dokumentu otrzymanego podczas stacjonarnej wizyty lekarskiej. Po więcej na temat możliwości otrzymania zwolnienia L4 online zajrzyj na https://halomed.pl/l4. Nieco inaczej odbywa się to w przypadku osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Zwolnienie lekarskie wówczas nie wiąże się zwykle z wypłatą świadczeń.
Jeszcze do niedawna pracownik musiał na własną rękę dostarczać zwolnienie lekarskie do pracodawcy. Jednak dzięki informatyzacji systemu opieki zdrowotnej obecnie takie dokumenty przesyłane są automatycznie. Nie trzeba więc osobiście zanosić L4 do siedziby firmy, co było bardzo uciążliwe podczas trwającej choroby. Zgodnie z przepisami należy jednak poinformować pracodawcę o swojej chorobie – powinno się to odbyć nie później niż drugiego dnia absencji.
Aby telewizyta przebiegła sprawnie, warto się do niej odpowiednio przygotować. Ważne jest precyzyjne przedstawienie doświadczanych dolegliwości. Lekarz może też zapytać o to, kiedy się zaczęły i czy zmieniła się ich intensywność. Warto też pamiętać o chorobach współistniejących, przyjmowanych lekach i ewentualnych alergiach. Te informacje ułatwią postawienie diagnozy i dobranie odpowiedniego leczenia.
Decyzję o zasadności wystawienia L4 podejmuje lekarz. Na podstawie opisanych objawów może on także zlecić wizytę ambulatoryjną, dodatkowe badania i dalszą diagnostykę lub wystawić skierowanie do specjalisty. Należy także pamiętać, że podczas zwolnienia chorobowego niedopuszczalne jest wykonywanie obowiązków zawodowych lub podejmowanie innej pracy zarobkowej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz