Zamknij

Historia katowickiego Nikiszowca – to warto wiedzieć

. + 20:57, 02.10.2023 Aktualizacja: 20:57, 02.10.2023
Skomentuj

Gdy powstawało osiedle Nikiszowiec, założeniem było, by mieszkania służyły klasie robotniczej. Obecnie teren ten należy do wizytówek Katowic. Bloki wyróżniają się na tle krajobrazu przestrzennego ciekawą architekturą i układem urbanistycznym, który omawiany jest w wielu podręcznikach prezentujących różne założenia urbanistyczne jako przykład. Osiedle powstało na terenie 8 hektarów i składało się z dziewięciu budynków wielorodzinnych. Co roku to miejsce odwiedza tysiące turystów. Co warto wiedzieć o historii osiedla Nikiszowiec?

Osiedle Nikiszowiec – historia

W planach urbanistycznych osiedle miało stać się miejscem do życia dla górników, którzy wydobywali surowce z kopalni Giesche. Gdy Polska otrzymała w drodze ustaleń międzynarodowych Górny Śląsk, kopalnia została nazwana jako kopalnia Wieczorek.

Budowa osiedla trwała łącznie 8 lat. Pierwszy blok dla robotników powstał w 1911 roku, a w 1919 roku oddano do użytku ostatni, dziewiąty budynek wielorodzinny. Łącznie całe osiedle składało się z 1000 mieszkań. Chociaż liczba mieszkań robi wrażenie, to niestety teren nie spełniał do końca oczekiwań pracowników kopalni.

Po II Wojnie Światowej osiedle zostało włączone do miasta Szopienice, natomiast w 1960 roku do Katowic. W latach wielkiej transformacji gospodarczej w Polsce osiedle cieszyło się nie najlepszą sławą.

Na terenie często występowały przejawy wandalizmu, a mieszkańcy byli dotknięci problemem bezrobocia. Obecnie teren został poddany procesowi rewitalizacji, a także w bliskim sąsiedztwie realizowane są nowe inwestycje. Przykładem są mieszczące się na osiedlu „Nowy Nikiszowiec” mieszkania do wynajęcia. Katowice to miasto, które w ostatnich latach przyciąga wielu zagranicznych inwestorów i rozwija się niezwykle dynamicznie. Stale się rozrasta jego infrastruktura mieszkaniowa, również w ramach inwestycji pod najem instytucjonalny, jak to się dzieje w przypadku Funduszu Mieszkań dla Rozwoju od PFR Nieruchomści.

Geneza nazwy osiedla

Z pewnością wiele osób zastanawia się: skąd się wzięła nazwa osiedla? Odpowiedź rzeczywiście jest bardzo ciekawa i jest oczywista tylko dla górników. Nazwa osiedla nawiązuje do szybu kopalnianego Nickischschacht, funkcjonującego przy kopalni Giesche.

Nazwa jest zatem bezpośrednio powiązana z górnikami, dla których mieszkania na tym osiedlu przecież powstawały. Warto także zastanowić się, skąd właściwie wzięła się sama nazwa szybu. Szyb został nazwany, aby uczcić pamięć jednego z przedstawicieli niemieckiego koncernu górniczego – Friedricha Nickisch von Rosenegka.

Wyjątkowa architektura w Katowicach

Jak już wspominaliśmy na wstępie – osiedle Nikiszowiec wyróżnia się układem urbanistycznym. Przypadek tego osiedle jest opisywany w szeroko rozumianej literaturze. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ to jedyne osiedle składające się z dziewięciu bloków 3-kondygnacyjnych ułożonych na planie czworobocznym.

Na środku znalazło się zielone patio, a więc architekci zadbali również o dostęp do zieleni. Osiedle miało być samowystarczalne, zapewniając mieszkańcom dostęp już na jego terenie do kościoła, usług i budynków gospodarczych. Turyści przybywający do tego miejsca mogą zobaczyć nie tylko osiedle robotnicze, lecz również Kościół Świętej Anny, a także szyby górnicze.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%