Zamknij

Leki na ból brzucha

. + 15:37, 12.09.2023 Aktualizacja: 15:37, 12.09.2023
Skomentuj

Ból brzucha jest jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych, z którymi zmagają się ludzie w różnym wieku. Dyskomfort może być spowodowany stresem, nieprawidłową dietą lub niezdiagnozowanym dotąd schorzeniem. Objawy bólowe są również sygnałem poważniejszych problemach zdrowotnych. Dowiedz się, jakie leki na ból brzucha warto mieć w domowej apteczce i w jakich sytuacjach je zastosować.

Przyczyny bólu brzucha

Odpowiednie rozpoznanie symptomów i potencjalnych przyczyn, które wywołują ból brzucha, pozwoli Ci dobrać skuteczne w danej sytuacji leki. Bolesność w obszarze brzucha może pojawić się na skutek: 

  • zatrucia pokarmowego - przez spożywanie nieświeżych, zepsutych produktów spożywczych lub jedzenia zanieczyszczonego pasożytami, bakteriami itp.;
  • nagromadzenia nadmiernej ilości gazów w jelitach - to efekt głównie nieprawidłowej diety i fermentacji zalegającego w jelitach pokarmu;
  • miesiączki - u niektórych kobiet bolesność odczuwana jest zarówno w podbrzuszu, jak i w wyżej położonych partiach brzucha;
  • schorzeń przewodu pokarmowego - np. wrzody, refluks żołądkowo-przełykowy czy choroby jelitowe potrafią wywoływać silne bóle w jamie brzusznej;
  • zbyt silnych skurczy - przyczyną może być nagły stres o dużym natężeniu lub narażenie na długotrwałe napięcie i zdenerwowanie;
  • niestrawności pokarmowej - przez zjedzenie zbyt dużej ilości jedzenia lub spożycie nieodpowiednich dla danego organizmu produktów (np. wypicie mleka przy nietolerancji laktozy).

Leki na ból brzucha - jaki środek wybrać?

Leki na ból brzucha występują najczęściej jako tabletki do połknięcia, kapsułki lub w formie kropli. Dostępne są również syropy, które najlepiej sprawdzają się w przypadku dzieci ze względu na łatwiejsze dawkowanie leku. Niektóre medykamenty dostępne są w postaci czopków doodbytniczych, działają miejscowo i są szybko przyswajane przez organizm.

Leki przeciwbólowe

Najpopularniejszymi lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty są preparaty zawierające paracetamol lub ibuprofen. Warto zwrócić uwagę na możliwe skutki uboczne i interakcje z innymi lekami. Przykładowe leki na ból brzucha to:

  • Ibuprofen,
  • Panadol,
  • Paracetamol.

Nie należy mieszać ze sobą różnych substancji przeciwbólowych, gdyż może to prowadzić do wystąpienia poważnych komplikacji zdrowotnych, które wymagają interwencji lekarskiej.

Leki na wzdęcia

Gazy są nie tylko niekomfortowym doznaniem, zwłaszcza gdy przebywamy w towarzystwie. Mogą wywoływać bardzo silne i dręczące bóle brzucha. Sytuację złagodzą leki przeciwko wzdęciom, np. 

  • Coligast Fast, 
  • Espumisan, 
  • Simetikon.

Leki przeciwbiegunkowe

Częste, uporczywe i nieleczone biegunki mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Ulgę w problemach z biegunką przyniesie m.in.:

  • Laremid, 
  • Smecta, 
  • Stoperan. 

Dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie utraconych podczas biegunki elektrolitów. Pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu, pij dużo wody lub sięgnij po gotowe saszetki z elektrolitami do rozpuszczania, np. Acidolit.

Leki na skurcze mięśni gładkich

W przypadku bólu brzucha wywołanego silnymi skurczami mięśni gładkich, pomocne okażą się leki o działaniu rozkurczowym:

  • Buscopan,
  • No-Spa,
  • Drotafemme Forte.

Leki na niestrawność pokarmową

W przypadku niestrawności pokarmowych, uczucia ciężkości w żołądku lub kłopotów z trawieniem, warto wesprzeć się środkami farmakologicznymi, takimi jak:

  • krople żołądkowe,
  • Hepatil,
  • Essentiale Forte.

Preparaty z probiotykami

Środki zawierające dobroczynne szczepy bakterii będą wsparciem w regulacji pracy jelit. Probiotyki przydadzą się m.in. podczas leczenia antybiotykami i w chorobach jelitowych.

Jak stosować leki na ból brzucha?

1. Dawkowanie

Zawsze przestrzegaj wskazówek dotyczących dawkowania leku znajdujących się na ulotce lub postępuj według zaleceń lekarza.

2. Częstotliwość przyjmowania

Przed zażyciem leku przeczytaj dokładnie ulotkę i sprawdź, jak często należy przyjmować daną substancję. Zachowaj odpowiedni odstęp czasowy między kolejnymi dawkami oraz nie przekraczaj zalecanej ilości leku.

Zwróć uwagę, w jaki sposób zażyć daną substancję - przed, po czy w trakcie posiłku.

3. Skutki uboczne

Każdy środek farmakologiczny może wywołać efekty uboczne. Zawsze zapoznaj się z ulotką dołączoną do preparatu, aby mieć świadomość ewentualnych zagrożeń. Zwróć uwagę, z jakimi substancjami lub pokarmami nie łączyć danego leku oraz w jakich przypadkach należy zachować szczególną ostrożność.

Nie zaleca się łączenia różnych leków bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Wiele substancji oddziałuje ze sobą, co może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, spotęgowania działania leków lub odwrotnie, do osłabienia skuteczności leczenia. Jeśli masz wątpliwości co do przyjmowania kilku leków jednocześnie, zawsze skonsultuj się z medykiem.

Ból brzucha - kiedy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli ból brzucha jest intensywny, nie ustępuje po kilku dniach stosowania leków lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, jak gorączka, wymioty czy krwawienie z układu pokarmowego, konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem. Mogą to być oznaki poważniejszego problemu zdrowotnego, który wymaga jak najszybszej interwencji medycznej.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego leku zależy od źródła bólu brzucha oraz indywidualnej sytuacji medycznej pacjenta. Ważne jest podejmowanie świadomych wyborów w kwestii leczenia, dlatego nie wahaj się omówić swoich problemów z lekarzem lub farmaceutą. W ten sposób, z pomocą specjalisty, wybierzesz najbezpieczniejsze oraz najbardziej skuteczne rozwiązanie na ból brzucha.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%