Samochody z drugiej ręki nie dość, że są w bardzo dobrym stanie technicznym, to jeszcze często można je nabyć w naprawdę rozsądnych stawkach. Jednak musimy liczyć się z tym, że transakcje kupna-sprzedaży używanego pojazdu wiążą się z koniecznością dopełnienia kilku ważnych formalności. Jakich dokładnie? Jakich formalności należy dopełnić przy sprzedaży lub kupnie samochodu? Podpowiadamy!
Niezależnie od tego, czy chcemy sprzedać, czy też kupić samochód, to zawsze musimy sporządzić umowę, która przepisze własność pojazdu na nowego właściciela. Do najpopularniejszych metod nabycia pojazdu należy umowa kupna-sprzedaży oraz faktura VAT. Umowa kupna-sprzedaży to bardzo prosty dokument, który nie ma sztywnego zapisu, więc to od nas zależy, jak dokładnie będzie wyglądać. Co więcej, na https://autoumowa.pl/ czekają gotowe wzory do pobrania, więc można pobrać taki, a następnie go wypełnić odpowiednimi danymi. Ważne, by umowa określała strony transakcji, a więc trzeba podać imię i nazwisko sprzedawcy i kupującego, adres zamieszkania, czy numer PESEL.
Nie można też pominąć informacji związanych z samym przedmiotem transakcji, a więc auta. Tutaj trzeba podać nie tylko model i markę, ale także rok produkcji, numer nadwozia, numer rejestracyjny itp. Warto też zauważyć, że taka forma przekazania własności pojazdu jest możliwa jednakowo dla osób fizycznych, jak i dla firm. Faktura VAT to najczęściej wybierany sposób w przypadku leasingu operacyjnego, czy kredytów samochodowych.
Ogólnie firmy nie muszą dokumentować zakupu używanych pojazdów fakturą, ale chętnie to robią, ponieważ w ten sposób mogą odliczyć podatek VAT od zakupu używanego samochodu oraz uniknąć opłaty za podatek PCC. Jest jednak pewna rzecz, o której lepiej pamiętać, bo wybierając fakturę VAT, trzeba doliczyć do cenny netto pojazdu aż 23% jego początkowej wartości. Poza tym, żeby całkowite odliczenie VAT-u było możliwe, auto musi być wykorzystywane tylko do celów służbowych.
Pozytywny wynik badania stanu technicznego samochodu trzeba złożyć w wydziale komunikacji wraz z wnioskiem o rejestrację oraz innymi dokumentami. Dlatego naszym kolejnym krokiem powinno być wykonanie dokładnego przeglądu, który określi, czy nadaje się do jazdy, czy też nie i konieczne jest wcześniejsze wykonanie napraw. Badanie techniczne trzeba oczywiście zrobić w wyznaczonych do tego punktach, a im wcześniej je wykonamy, tym szybciej będziemy mogli dopełnić innych formalności.
Zakup samochodu nakłada na nowego nabywcę konieczność rejestracji w wydziale komunikacji właściwej dla miejsca zamieszkania. Na rejestrację używanego samochodu jest trzydzieści dni od zakupu, a żeby wszystko poszło sprawnie, trzeba zabrać ze sobą pewne dokumenty. Mowa tutaj na pewno o dowodzie tożsamości, ważnej polisie OC, czy wniosku o rejestrację samochodu. Co więcej, należy też dostarczyć dotychczasowe tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny pojazdu oraz ważne badania techniczne.
Do rejestracji samochodu potrzeba też karty pojazdy oraz dowodu własności, a więc umowy kupna-sprzedaży, czy faktury VAT i więcej na ten temat na https://autoumowa.pl/kupilem-samochod-co-dalej-formalnosci/. Po złożeniu wszystkich dokumentów otrzymamy tymczasowe potwierdzenie rejestracji i w tym czasie zostaną przygotowane nowe tablice, jak i stały dowód rejestracyjny auta. Koszt rejestracji samochodu osobowego wiąże się jednak z pewnymi kosztami i aktualnie wynosi 180,50 zł.
Zakup używanego samochodu wiąże się z koniecznością opłacenia podatku od wzbogacenia się. Można to zrobić osobiście w Urzędzie Skarbowym właściwym dla swojego miejsca zameldowania. Koszt podatku to równowartość 2% rzeczywistej wartości zakupionego pojazdu. Powinniśmy jednak pamiętać, że zaniżanie wartości samochodu nie ma sensu, ponieważ urzędnicy mają obowiązek sprawdzić aktualnie obowiązujący zakres cen dla konkretnego modelu pojazdu i widać, że to robią.
Jeśli wykryją rozbieżność w cenie, to mogą zażądać dopłaty różnicy i przy okazji narzucą karę skarbową, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Co ważne, aby uiścić opłatę za podatek, trzeba będzie też wypełnić deklarację od czynności cywilnoprawnych. Jest to specjalny dokument PPC-3, który można złożyć nie tylko osobiście, ale również w formie elektronicznej lub przesłać pocztą wraz z załącznikami.
Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego samochodu, więc w chwili zakupu auta, przechodzi na nowego właściciela. Oczywiście będzie ona ważna jedynie w okresie, na jaki została zawarta, więc nie trzeba się spieszyć z wykupieniem. To jednak nie oznacza, że nie trzeba podejmować żadnych działań. Jeśli stajemy się nowymi nabywcami auta i polisy, to trzeba poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o tym fakcie. Może mieć to też swoje konsekwencje, ponieważ często ubezpieczyciele decydują się na ponowne przeliczenie wysokości składki i robią to w oparciu o dane nowego właściciela samochodu.
Minister z wizytą na S11 Bobolice-Szczecinek
Dobrze, że ministry kontrolują inwestycje. Mieszkańcom Szczecinka pilnie potrzebny jest kierunek S11 do Koszalina . Morze , Szczecin, Kołbaskowo, a nawet Gdańsk.
Tenk
23:15, 2025-05-17
Minister z wizytą na S11 Bobolice-Szczecinek
No pięknie-korekta w treści tekstu wykonana, uznano, że to oczywiście omyłka pisarska - dziękuję
Zorro
22:57, 2025-05-17
Must Be The Music: Kuba i Kuba zostali gwiazdam...
Tandeciarstwo
Monika
20:40, 2025-05-17
Kościół w Grzmiącej czeka na remont.
Wy w morde szpitale budujta a nie koscioły , co to kurii nie stac na remont tylko żebra pieniadze ?
Mariusz z Suszarni
20:18, 2025-05-17