Istnieje kilka sposobów na to, by pozyskać dodatkowe środki na naprawę samochodu, sfinansowanie remontu lub inne pilne wydatki. Jednym z nich jest kredyt odnawialny - bardzo elastyczna i wygodna forma, w swojej istocie porównywalna do karty kredytowej lub debetu w koncie, ale jednak rządząca się nieco innymi prawami. Wymaga co prawda posiadania zdolności kredytowej, jednak zdecydowanie łatwiej jest otrzymać i spłacić kredyt odnawialny. Wyjaśniamy, na czym to polega.
Sam kredyt odnawialny to tylko jedna z dostępnych opcji kredytowych. O innych można przeczytać na na https://ekredyt24.com.pl/.
Kredyt odnawialny to produkt finansowy ściśle powiązany z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Udzielenie kredytu opiera się na koncie osobistym, dlatego posiadanie go w danym banku stanowi podstawowy warunek zawarcia umowy.
Kredytem odnawialnym de facto jest przyznany przez bank określony limit w rachunku powiększający saldo dostępnych środków. Nie ma tu żadnej odgórnej kwoty określonej w ramach umowy kredytowej. Pieniądze z tych dodatkowych środków są wykorzystywane dopiero w momencie braku środków własnych. Po wyczerpaniu takich środków na przelewy czy transakcje kartą wykorzystywane są środki z kredytu odnawialnego. Nie trzeba również obawiać się, w jaki sposób taki kredyt spłacić. Po prostu każda wpłata lub przelew na konto w pierwszej kolejności powodują spłatę długu, a dostępny limit odnawia się.
Najczęściej przyznanie kredytu odnawialnego uzależnione jest od historii klienta w danym banku i danych na temat jego zachowań na rachunku, a także pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Z reguły udzielenie kredytu odnawialnego dotyczy 12 miesięcy, zaś później odnawia się.
Kredyt odnawialny w banku nie jest jedynym sposobem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy, natomiast - w porównaniu do innych propozycji finansowych - ma kilka istotnych atutów. Porównajmy teraz zalety i wady często wybieranych rozwiązań.
Bardzo często kredyt odnawialny i debet traktowane są synonimicznie, jednak dzieje się to niesłusznie. Choć oba rozwiązania działają w oparciu o konto osobiste, występuje między nimi bardzo istotna różnica. Kredyt odnawialny powiększa kwotę dostępnych środków, zaś w przypadku debetu saldo nadal wskazuje wyłącznie własne środki, umożliwiając jedynie realizację transakcji powyżej tej kwoty. W konsekwencji debet oznacza ujemne saldo, które trzeba spłacić – zwykle w ciągu 30 dni.
Tu różnice są zdecydowanie bardziej widoczne. Kredyt gotówkowy nie jest powiązany z rachunkiem - stanowi odrębny produkt finansowy. Po podpisaniu umowy raty kapitałowo-odsetkowe trzeba regulować zgodnie z ustalonym harmonogramem, przelewając środki na wskazany rachunek. Uzyskanie kolejnego kredytu wymaga złożenia osobnego wniosku, ale nie zawsze jego akceptacja jest możliwa.
Co wybrać: kredyt odnawialny czy gotówkowy? Sporo informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://ekredyt24.com.pl/kredyt-odnawialny-czy-gotowkowy/.
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, najczęściej kredyt odnawialny jest przyznawany na okres 12 miesięcy z możliwością przedłużenia. Jego wysokość jest uzależniona od indywidualnego profilu klienta. Głównymi kosztami ponoszonymi przez klienta jest prowizja oraz odsetki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz