Recykling to słowo odmieniane w ostatnich latach przez wszystkie przypadki. Coraz więcej mówi się o konieczności redukcji plastiku i ograniczeniu konsumpcji, mając na uwadze środowisko naturalne. Globalizacja i szybki postęp technologiczny obnażyły jednak słabości systemów gospodarowanie odpadami w wielu krajach. Dlatego coraz głośniej, nie tylko w Unii Europejskiej, ale także w Polsce, mówi się o konieczności wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Dlaczego recykling plastiku jest tak istotny? Co robią producenci, aby zminimalizować negatywny wpływ tworzywa sztucznego na ekostystem?
Choć wszystkie tworzywa sztuczne często określamy słowem plastik, to warto wiedzieć, że jest to grupa materiałów o różnych właściwościach. Do najpopularniejszych w branży spożywczej należą: politereftalan etylenu (PET), polipropylen (PP), HDPE (polietylen wysokiej gęstości) oraz LDPE (polietylen niskiej gęstości). Tworzywo sztuczne w większości przypadków doskonale nadaje się do obróbki. Termoformowanie tworzyw sztucznych w firmie Stark Partner Warszawa to jedna z najpopularniejszych metod stosowanych w branży opakowaniowej. Czy tego typu pojemniki nadają się do recyklingu?
Mimo że tworzywa sztuczne nie są biodegradowalne, to nie muszą zalegać przez wiele lat na wysypiskach. Wiele z nich można ponownie wykorzystać. Do recyklingu doskonale nadają się głównie trzy z wyżej wymienionych, czyli PET, PP i HDPE. Tworzywo sztuczne trafia z wysypisk do specjalnych zakładów przetwórczych, gdzie jest rozdrabniane maszynowo i przetapiane. W zależności od materiału cykl ten można powtarzać kilku-, a nawet kilkunastokrotnie.
Co można zrobić z plastiku? Odzyskane tworzywo sztuczne można wykorzystać do produkcji opakowań dla branży chemicznej, ale także do wyrobu odzieży, butów, mebli i innych przedmiotów codziennego użytku. Zużyte plastikowe butelki czy pojemniki można też poddać upcyklingowi, np. robiąc z nich ogrodowe dekoracje, wazony czy organizery biurowe.
Rozszerzona odpowiedzialność producenta to w Polsce stosunkowo nowy mechanizm. Nakłada na producenta opakowań obowiązek stworzenia kompleksowego systemu recyklingu wprowadzanych na rynek opakowań. Nowe przepisy, które mają wejść w życie w 2023 roku, mają poprawić poziom recyklingu odpadów opakowaniowych w całym kraju.
Jednak wiele firm (np. producent opakowań z tworzyw sztucznych Stark Partner) zaczęło dążyć do zminimalizowania wpływu produkcji opakowań na środowisko naturalne, zanim temat recyklingu stał się przedmiotem zainteresowania polityków.
Na recyklingowalność opakowań wpływa m.in. sposób ich etykietowania. Dlatego część firm (np. producent opakowań spożywczych Stark Partner) oferuje jedną z najnowocześniejszych metod nadruku, jaką jest IML (In-Mould Labelling). Wykonanie pojemnika i etykiety z tego samego materiału, a następnie ich trwałe połączenie na etapie produkcji opakowania ułatwia późniejszą segregację i przetwarzanie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz