Oko jest jednym z najważniejszych elementów ludzkiego ciała, odpowiada ono oczywiście za widzenie otoczenia, ale także widzenie kolorów, rozpoznawanie ich, rozpoznawanie ludzi, produktów i tym podobne. Ta część ciała jest narażona na wiele chorób, które są mniej oraz bardziej poważne. Dowiedz się jakie funkcje w oku pełni plamka żółta i co oznacza jej zwyrodnienie.
Plamka ta stanowi niewielki fragment na powierzchni siatkówki, który odpowiada za tak zwane widzenie centralne. Jej nazwa wynika oczywiście z jej żółtego zabarwienia, które zaobserwować można jedynie podczas badania dna oka. Plamka żółta posiada w swoim centrum mały dołeczek, znany foveolą, który jest jedynym wypukłym elementem w budowie całego ludzkiego oka. Dzięki niej w jednym miejscu może skupić się ogromna ilość fotoreceptorów, a więc człowiek może odebrać dokładny obraz, wraz ze wszystkimi jego detalami. Plamka żółta posiada również czopki, które odpowiadają za widzenie kolorów, głównie czerwonego, niebieskiego oraz zielonego.
Aby nie wdały się żadne choroby oczu możemy oczywiście stosować różnego rodzaju preparaty, które pozwolą nam na cieszenie się dobrym wzrokiem dłużej. Tak samo jest oczywiście w przypadku plamki żółtej. Jej prawidłowe funkcjonowanie można wspomóc łatwo naturalnie. Prawidłowe odżywianie może nawet zmniejszyć ryzyko takiej choroby, jak zwyrodnienie plamki żółtej. Zalecane są głównie warzywa zielone, pomarańczowe oraz żółte, a więc: sałata, marchew, szpinak, cukinia, jarmuż, zielona papryka. Naturalnymi wspomagaczami tego elementu oka będą również ryby morskie, łosoś, makrela, śledź. Unikać należy oczywiście papierosów i alkoholu, napojów gazowanych, słodyczy, chipsów. Osoby, które dbają o swoją dietę, rzadziej spotykają jakiekolwiek choroby oczu.
Choroby oczu tego typu najczęściej dotykają osoby starsze. Istnieją dwa rodzaje tego schorzenia, jest to AMD suche, które spotyka się częściej i pojawia się ono stopniowo. Drugim schorzeniem jest AMD wysiękowe, inaczej mokre, które rozwija się o wiele szybciej i powoduje większe upośledzenia widzenia. Plamka żółta może w tym samym momencie zachorować na obie formy schorzenia.
AMD suche - prowadzi ono do stopniowej utraty centralnego pola widzenia. Człowiek widzi wtedy rozmyte przedmioty i swoje otoczenie.
AMD wysiękowe - plamka żółta podczas tego rodzaju schorzenia zostaje upośledzona, przez co upośledzone jest również pole widzenia. Od AMD suchego różni się tym, że cały proces utraty ostrości i widzenia dzieje się szybciej.
Plamka żółta niestety jest miejscem, którego do tej pory nie da leczyć się żadną terapią. Nie znaleziono jeszcze medycznego sposobu , który mógłby eliminować, trochę lub całkowicie, niepożądane objawy. Choroby oczu można jednak niwelować codziennie, poprzez prawidłową dietę, dobre oświetlenie miejsca, w którym dana osoba często przebywa, a także używanie większych liter lub szkła powiększającego. Idealnym dodatkiem do diety osób, które miewają problemy z oczami, mogą być również suplementy.
Leczenie AMD wysiękowego lekarstwami, czy operacją laserową, czasem przynosi skutki. Nie zawsze całkowicie niweluje ono schorzenie, ale może zapobiegać jego zaostrzeniu się.
Choroby oczu to nic przyjemnego. Zacznij stosować zdrową dietę i regularnie badać się u lekarza okulisty od dzisiaj!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz