Zamknij

Androlog, czyli męski ginekolog, do którego powinien udać się mężczyzna

16:25, 22.01.2023 . Aktualizacja: 16:26, 22.01.2023

Niektórzy mężczyźni wciąż nie widzą potrzeby badania swojej płodności, błędnie uważając, że problemy w tym zakresie dotyczą przede wszystkim kobiet. Niestety przez takie postępowanie niejednokrotne nie są świadomi niepokojących zmian i zaburzeń, które mogą bezobjawowo rozwijać się w ich układzie rozrodczym. Warto zatem zdać sobie sprawę, że mężczyźni też powinni odbywać diagnostykę u specjalisty a konkretnie u androloga, który najogólniej mówiąc jest męskim odpowiednikiem ginekologa.

Z jakimi schorzeniami koniecznie udać się do androloga?

Androlog jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem mężczyzn zmagających się z zaburzeniami płodności oraz problemami z fizjologią narządu rodnego. Istnieje pewna grupa schorzeń, które powinny skłonić panów do odwiedzenia tego specjalisty poza regularną profilaktyką. Można wyróżnić tutaj m.in. zaburzenia erekcji, niskie libido, problemy z oddawaniem moczu, zapalenie jąder, pojawienie się niepokojącej wydzieliny z cewki moczowej, zmiany skórne na prąciu, obrzęk narządów płciowych czy krwawienia z odbytu. Wizyta zalecana jest też, gdy wystąpiły objawy andropauzy, czyli męskiej menopauzy, do których zalicza się zmniejszenie masy mięśniowej, problemy z prostatą, niski popęd seksualny, zwiększona potliwość, kłopoty z koncentracją, nadciśnienie tętnicze i ogólne osłabienie organizmu.

Jak wygląda wizyta u androloga?

Specjalistycznym miejscem, gdzie można udać się do androloga a przy okazji sprawdzić swoją płodność, jest klinika leczenia niepłodności. W czasie trwania wizyty lekarz przeprowadza z mężczyzną szczegółowy wywiad medyczny, podczas którego mogą pojawić się pytania o częstotliwość stosunków płciowych, styl życia, przyjmowane używki, przebieg rozwoju płciowego, przebyte schorzenia oraz zaobserwowane dolegliwości bólowe. Warto w tych kwestiach być szczerym, żeby diagnostyka była wiarygodna, a podjęte leczenie miało szansę się powieść. Po zebraniu najważniejszych informacji specjalista przechodzi do oceny narządów płciowych, jak również przygląda się budowie ciała i owłosieniu. W razie potrzeby wykonuje też badanie fizykalne brzucha, klatki piersiowej i najądrza. Zdarza się, że przeprowadza także badane par rectum. Na tej podstawie stawia odpowiednią diagnozę lub proponuje wykonanie dalszych badań w celu wykrycia źródła problemu. Do wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynym zaleceniem jest pamiętanie o zachowaniu higieny osobistej.

Czy androlog leczy niepłodność?

Warto wiedzieć, że do androloga mogą zgłosić się również mężczyźni, którzy przez dłuższy czas bezskutecznie starają się o ciążę z partnerką. Często zdarza się, że specjaliści ds. andrologii zajmują się także leczeniem niepłodności przy pomocy metod wspomaganego rozrodu takich jak inseminacja i in vitro. W przypadku zaobserwowania objawów mogących świadczyć o zaburzeniu płodności w szczególności, gdy istnieją podejrzenia, że to czynnik męski odpowiada za problemy z uzyskaniem ciąży, lekarz ma możliwość skierować pacjenta na badanie nasienia. Po co należy zrobić to badanie? Jego głównym celem jest analiza liczby plemników oraz ich jakości. Sprawdzana jest przy tym budowa plemników, proporcje między dobrze zbudowanymi a uszkodzonymi plemnikami, wygląd, objętość, lepkość, pH i płynność spermy, odsetek żywych i poruszających się plemników i przyleganie plemników do siebie, czyli tzw. aglutynację.

Gdzie można się zapisać do androloga w Szczecinie?

Specjalistyczną placówka w Szczecinie, do której można się zgłosić w celu zapisania się na wizytę do androloga jest Klinika Bocian zlokalizowana w nowoczesnym budynku przy Placu Brama Portowa 1. Ośrodek posiada doświadczony i zaangażowany zespół lekarzy, którzy zapewniają pacjentom doskonałą opiekę medyczną. 

Aby zapisać się na konsultację do androloga w Klinice Bocian w Szczecinie należy kontaktować się telefonicznie z placówką pod numer telefonu +48914439933 lub pisząc na adres mailowy: [email protected].

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%