Zamknij

Ogrzewanie prądem – czy to ma sens?

12:11, 20.01.2023 ROKA Energy Aktualizacja: 12:18, 20.01.2023

W środku tegorocznego sezonu grzewczego, każdy kto musi zadbać o samodzielne ogrzanie własnego budynku, z pewnością choć raz pomyślał:„co by tu zrobić aby było taniej?”. Drożejące materiały opałowe i niepewna ich dostępność spędzają sen z powiek niejednego Polaka.Poszukiwania idealnego rozwiązania nie są łatwe, a im więcej informacji zbierzemy z Internetu, posiłkujemy się opiniami znajomych i zasłyszanymi stereotypami, tym bardziej jesteśmy skołowani i nie wiemy w co wierzyć. W tym artykule chcielibyśmy „odkłamać” prawdy i mity dotyczące użytkowania i eksploatacji popularnych systemów grzewczych opartych o kotły elektryczne, indukcyjne,  maty na podczerwień oraz popularne dziś pompy ciepła.

[FOTORELACJA]6994[/FOTORELACJA]

Powyższe, wspomniane rozwiązania oparte są o zasilanie energią elektryczną. Jeszcze rok temu panowało ogólne przekonanie, że ogrzewanie prądem to najdroższy sposób zapewnienia ciepła. Dziś, gdy ceny węgla, pelletu i gazu poszybowały, sytuacja nieco się zmieniła. Na ten moment najbardziej trafnym twierdzeniem jest, że ogrzewanie prądem może być jednocześnie najtańszym i najdroższym sposobem na ciepło w domu czy firmie, spośród wszystkich dostępnych możliwych opcji.

Każdy budynek posiada swoje specyficzne zapotrzebowanie na ciepło, które jest zależne od kilku czynników. Przede wszystkim liczy się wielkość (metraż, kubatura), drugi w kolejności jest stopień zaizolowania budynku (ściany, dach, okna itd.), ważne jest też jak dystrybuowane jest ciepło po budynku (grzejniki, podłogówka, nadmuch). Na uwagę zasługuje też czynnik związany ze stratami,  które trzeba uwzględnić obliczając zapotrzebowanie budynku na ciepło, chodzi tu o ucieczkę ciepła przez wentylację, otwarte komory spalania w kominkach, jak również nawyki domowników (wietrzenie oknami), błędy wykonawcze przy konstruowaniu budynku oraz instalacji C.O. Powyższe elementy plus kilka innych pomniejszych składają się na całościowy obraz energetyczny budynku, analiza i zliczenie tych czynników daje nam wynik wyrażony w kilowatogodzinach niezbędnych do ogrzania budynku dla zadanej temperatury wewnętrznej (np. 22stopnie) dla konkretnej strefy klimatycznej w jakiej znajduje się nasz budynek.

Przyjmijmy iż rozpatrywać będziemy budynek z 2010 roku o powierzchni 150m2, zaizolowany przeciętnie, z systemem grzejnikowym, wentylacją grawitacyjną w polskiej 2 strefie klimatycznej.  Taki obiekt wymaga aby jego właściciel dostarczył ok 25.000kwh energii cieplnej w ciągu roku dla zapewnienia komfortu termicznego domownikom. Czyli roczny koszt utrzymania ciepła w budynku to 25.000kwh X aktualna cena prądu (przyjmijmy 1zł/kwh dla klienta indywidualnego , 2,5zł/kwh dla firmy). Jeśli dostarczymy ciepło do budynku przy użyciu urządzenia typu piec elektryczny, gdzie jego sprawność energetyczna wynosi 96-97% to aby wyprodukował 25.000kwh ciepła musi pobrać z sieci energetycznej 26.000kwh prądu. Jeśli podstawimy to do naszego prostego wzoru: 26.000kwh x 1zł, to otrzymamy roczny koszt ogrzania budynku w wysokości 26.000zł , a jeśli jesteś firmą to musisz przygotować się na wydatek rzędu 65.000zł rocznie! Proszę pamiętać iż mówimy tu o stosunkowo niedużym i ocieplonym obiekcie jednak chcemy utrzymać stałą temperaturę i komfort termiczny.

Więc co zrobić, aby nie zbankrutować po zimie? No to może zamontujemy ultra nowoczesny piec indukcyjny lub kawitacyjny, albo maty grzewcze na podczerwień – błąd! Każde z tych urządzeń, mimo swoich „magicznych” właściwości i wydajności opisanych w katalogu producenta ma sprawność opisaną i zgodną z dokumentami certyfikacyjnymi, które dopuszczają to urządzenie do użytkowania na polskim rynku, a ta sprawność wynosi od 96-99%, czyli mniej więcej tyle samo co sprawność każdej innej grzałki oporowej. Będąc „szczęśliwym” posiadaczem takiego urządzenia możemy się oczywiście oszukiwać mówiąc, iż wcale nie jest aż tak drogo, gdyż oszczędzamy poprzez cieplejszą odzież i obniżanie temperatury pomieszczeń, zaklejanie kratek wentylacyjnych,unikanie wietrzenia pomieszczeń lub dogrzewanie innymi źródłami ciepła, ale żyjemy w XXI wieku, dlatego zakładamy, że większość z nas po to ciężko pracuje, aby móc zapewnić sobie i swojej rodzinie te minimum przyzwoitości i komfortu. Fizyki nie oszukamy i jeśli planujemy  używać archaicznych i teoretycznie niedrogich w zakupie urządzeń to musisz się liczyć albo z horrendalnymi rachunkami albo z brakiem komfortu cieplnego.  Inaczej jest w przypadku pomp ciepła, tutaj w pierwszej kolejności możemy liczyć na dotację z programu Czyste Powietrze 4.0, która wynosi 19.400zł lub 22.000zł dla progu podwyższonego, a nawet 35.200zł dla najbiedniejszych rodzin. Oprócz tego możemy odpisać ok 2000-4000 zł od podatku dochodowego na koniec roku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. To oznacza, że przy zakupie pompy ciepła wraz z kompletnym montażem i całą armaturą w naszej kotłowni (ok 50.000-60.000zł) otrzymujemy średnio od 40-60% zwrotu! I w tym miejscu okazuje się, że realny kosztzakupu pompy ciepła jest taki sam albo niższy jak zakup pieca indukcyjnego czy mat grzewczych na podczerwień. Najtańszy piec elektryczny (razem z kosztem instalacji i armatury) może być około 10.000zł tańszy w zakupie niż pompa ciepła , ale biorąc pod uwagę 26000zł które wydamy na jego eksploatację pierwszej zimy, nie trzeba być mistrzem matematyki, aby zrozumieć bezsens inwestowania w stare technologie.

Najistotniejszym aspektem posiadania pompy ciepła są jej niskie koszty eksploatacyjne. Tak jak archaiczne piece indukcyjne czy maty elektryczne, w kartach katalogowych chwalą się realną sprawnością rzędu 98%, tak pompy ciepła mogą uczciwie pokazać sprawności w przedziale 450-550%. Jest to wynik mierzony w warunkach laboratoryjnych i podobnie jak katalogowe spalanie samochodów, tak samo w przypadku pomp ciepła trzeba wziąć pewną poprawkę . Dobra japońska pompa ciepła z technologia dotrysku na bazie najnowocześniejszych japońskich sprężarek jest w stanie w polskim klimacie uzyskać całoroczną sprawność na poziomie 430% (katalogowo 510%) , pompy ciepła producentów europejskich i chińskich oscylują w okolicach 300-380% realnej sprawności rocznej (katalogowo nawet 550%). Stopień zadowolenia posiadacza pompy ciepła zależy przede wszystkim od jakości urządzenia jak również od jakości montażu i zastosowanych materiałów. Dlatego właściwy wybór doświadczonego instalatora, który wykona prawidłową kalkulację zapotrzebowania budynku na ciepło oraz zaoferuje dobre jakościowo urządzenie i osprzęt to klucz do sukcesu przy podejmowaniu decyzji o zakupie pompy ciepła.

Powracając do porównania rocznych kosztów eksploatacji pompy ciepła, można łatwo obliczyć, że aby wyprodukować 25.000kwh ciepła, przy sprawności 430%, należy zakupić 5813kwh w cenie ok 5800zł dla klienta indywidualnego. Jest to równowartość 1.5t dobrego ekogroszku , lub 2t jakościowego pelletu. Na ten moment jest to najtańsza możliwa opcja ogrzewania dostępna na rynku poza własnoręcznym wyrabianiem drewna w lesie.

 Rzeczywistość w ciągu ostatniego roku mocno się zmieniła, szczególnie w kwestii energetyki i ogrzewania, nie możemy się spodziewać że inflacja zniknie, a ceny cofną się do poziomu sprzed roku, dlatego trzeba iść do przodu i myśleć o przyszłości. Należy stosować nowoczesne techniki grzewcze i wymazać z pamięci rozwiązania archaiczne, które mogły się sprawdzać w innych czasach, ale nie dziś. Decydując się na nowe technologie oparte na pompach ciepła należy wybrać instalatora z długim stażem w tej dyscyplinie, nie wolno dać się namówić telemarketerowi lub sprzedawcy z ogólnopolskiej firmy, która sprzedaje pompy ciepła jak przysłowiowe skarpetki w markecie. Nie wolno dać się omamić hydraulikowi, który od 40 lat instaluje piece na węgiel i gaz, a rok temu zabrał się za pompy ciepła, decyzja o wyborze instalatora wiąże z nim klientana wiele lat,  wybór ten może się okazać zbawieniem lub katastrofą. Dlatego ważne aby instalator był zawsze w pobliżu, responsywnie odbierał telefony, miał kilku instalatorów w swojej firmie, gdyż nawet najlepszy pojedynczy fachowiec w sytuacji kryzysowej nie rozdwoi się, a firma z kilkoma serwisantami zawsze może zareagować szybciej i bardziej elastycznie.

Firma ROKA Energy jest lokalnym liderem w branży montażu pomp ciepła , mamy na koncie ponad 1200 zainstalowanych urządzeń i tyleż samo zadowolonych klientów. Instalujemy pompy na terenie Pomorza Zachodniego. Używamy tylko sprawdzonego przez nas sprzętu japońskich producentów, jesteśmy serwisantem i ProPartnerem marki Panasonic. Wykonujemy darmowe audyty energetyczne dla zainteresowanych klientów, zajmujemy się dokumentacją dotacyjną od A do Z.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.rokaenergy.com lub bezpośrednio pod numerem ? 666 676 525.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%