Zamknij
REKLAMA

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów - wszystko, co musisz wiedzieć

10.45, 18.01.2023 . Aktualizacja: 10.48, 18.01.2023
Skomentuj

Samochody z automatycznymi skrzyniami biegów to zdecydowanie domena Stanów Zjednoczonych jednak od kilkunastu lat po Europie jeździ coraz więcej automatów i wszystko wskazuje, że ten trend będzie się utrzymywał choćby dlatego, że w samochodach hybrydowych nie stosuje się skrzyń manualnych. Niezależnie w jaką automatyczną skrzynię biegów wyposażone jest Twoje auto - klasyczną ze sprzęgłem kinetycznym, dwusprzęgłową DSG, skrzynię planetarną czy bezstopniową CVT - w każdej z nich powinno się wymieniać olej przekładniowy.

Co to jest dynamiczna wymiana oleju?

Każdy producent pojazdów określa częstotliwość wymiany oleju przekładniowego, więc na początek należy spojrzeć do instrukcji samochodu. Najczęściej olej przekładniowy powinno wymieniać się co przejechane 40-120 tys. kilometrów. Styl jazdy ma tutaj spore znaczenie. Ekonomiczna jazda może wydłużyć żywotność oleju. Niektórzy producenci nie podają takiej informacji twierdząc, że nie ma takiej potrzeby, a olej w przekładni zachowuje swoje właściwości przez całą żywotność auta, a jest to ok. 200 tys. km. Taka teza nie pokrywa się z tym co zalecane jest przez mechaników czy też producentów skrzyń biegów, ponieważ producentowi samochodów nie zależy na tym abyś jeździł ich samochodem w nieskończoność. Dodatkowym powodem wymiany oleju jest jego przegrzanie, które sygnalizowane jest przez zapalenie się kontrolki ostrzegawczej na desce rozdzielczej pojazdu. Przegrzany olej utracił swoje właściwości ochronne i ignorowanie tego może mieć kosztowne skótki. Zalecana jest również wymiana oleju po zakupie używanego auta.

Zaniechanie wymiany oleju przekładniowego może mieć fatalne konsekwencje. Od przyspieszonego zużycia skrzyni i problemów z jej właściwą pracą, aż po poważne uszkodzenie skrzyni biegów. Koszty naprawy automatycznych skrzyń biegów są bardzo, bardzo wysokie. Dlatego tym bardziej warto o nie dbać.

Na czym polega dynamiczna wymiana oleju?

Do wykonania usługi potrzebne są takie dane jak marka, model, rocznik, wersja silnikowa. W wielu sklepach filtr można idealnie dobrać po numerze VIN samochodu choć oczywiście zakup potrzebnych produktów można zostawić serwisowi, któremu zleca się wykonanie usługi.

Do dynamicznej wymiany oleju przekładniowego potrzebna jest specjalistyczne urządzenie wyposażone w specjalne adaptery przyłączeniowe. Urządzenie to podłączone jest w obieg oleju skrzyni biegów. Najpierw wysysany jest stary, zużyty olej i wtłaczany jest do skrzyni nowy olej przy użyciu tego samego ciśnienia - tyle ile jest usuwane tyle zostaje wtłaczane.

Dynamiczna wymiana oleju pozwala na usunięcie 100% oleju znajdującego się w skrzyni biegów, również ze sprzęgła hydrokinetycznego.

Nowoczesne urządzenia do dynamicznej wymiany oleju samodzielnie rozpoznają kierunek przepływu oleju przekładniowego. Są również wyposażone w dwie pompy (pierwsza do nowego oleju, druga do oleju zużytego o zmiennym wydatku), dostosowujące się do ciśnienia w konkretnym modelu skrzyni biegów. Urządzenia są również wyposażane w zasilanie awaryjne, aby w razie wyłączenia prądu, nie doprowadzić do zatarcia skrzyni.

Jak sprawdzić poziom oleju automatycznej skrzyni biegów?

Procedura nie różni się zbytnio od sprawdzania poziomu oleju silnikowego. Trzeba wyjąć bagnet, wytrzeć go, i wsadzić ponownie. Jeśli poziom oleju mieści się pomiędzy "min" i "max" to znaczy, że pozom jest prawidłowy. Jeżeli jest poniżej wartości "min" to trzeba niezwłocznie go uzupełnić. Jeśli jest ponad wartość "max" to trzeba usunąć nadmiar oleju.

Jaka jest różnica między wymianą dynamiczną?

Podczas statycznej wymiany oleju w skrzyni biegów, samochód stawia się na podnośniku, odkręca korek oleju i przy użyciu grawitacji spuszcza się stary olej przekłądniowy. Podczas tej metody usuwane jest 30-60% starego oleju. Stary olej pozostaje często w chłodnicy oleju, przekładni hydrokinetycznej, sterowniku hydraulicznym i sprzęgłach ABS. Żeby ten proces był skuteczny mechanicy musieliby wymieniać olej nawet i 4 raz, a i tak nie gwarantowałoby to całkowite wymiany starego oleju.

Która metoda jest lepsza?

Główny argument na kożyść dynamicznej wymiany jest taki, że w przeciwieństwie do statycznej pozwala na usunięcie całości starego oleju i wtłoczenie nowego. Można powiedzieć że, wymiana statyczna poprawia parametry oleju, ale dopiero wymiana oleju metodą dynamiczną przywróci parametry oleju do poziomu, który gwarantuje długą i bezawaryjną pracę skrzyni.

Dynamiczna wymiana oleju-czy warto?

Zdecydowanie tak. Systematyczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów to najlepsza metoda na utrzymanie tego podzespołu w dobrej kondycji na lata. Procedura dynamicznej wymiany oleju pozwala na usunięcie zanieczyszczeń z wnętrza automatycznej skrzyni biegów i uniknięcie kosztów naprawy lub nawet w skrajnych przypadkach wymiany układu.

Ile trwa dynamiczna wymiana oleju?

Cały proces wymiany oleju w skrzyni biegów przy użyciu specjalistycznej maszyny trwa kilka godzin.

Ile kosztuje dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Cena za wykonanie dynamicznej wymiany oleju jest uzależniona od typu skrzyni biegów oraz od potrzebnej ilości i typu oleju, a także modelu filtra. Cena dynamicznej wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów zależy od typu skrzyni i kształtuje się między 300 zł a nawet 600 zł netto za robociznę. Średnie ceny oleju to od 38 zł za litr do 70 zł za litr, choć zdarzają się oleje tańsze lub droższe.

Jakie mogą być objawy zbyt niskiego poziomu oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Zbyt niski poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów najczęściej objawia się poprzez:

  • duże obroty silnika, które nie przekładają się na prędkość jazdy,
  • pojawienie się kontrolki Check Engine na desce rozdzielczej auta,
  • widoczne wycieki oleju,
  • szarpnie podczas zmiany biegów.

Czy statyczna wymiana oleju nie ma sensu?

Oczywiście, że ma ale głównie jeśli olej nie jest bardzo brudny, a klient regularnie zgłasza się na wymianę.

Gdzie wymienić olej przekładniowy?

Serwis samochodów osobowych i ciężarowych Dalcar mieszczący się przy ul. Armii Krajowej 78 (za Kauflanem) w Szczecinku dysponuje profesjonalnym urządzeniem do dynamicznej wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów. W celu umówienia się na usługę proszę dzwonić pod numer: 784 084 598. Chcesz dowiedzieć się więcej o warsztacie, zapraszamy na: www.dalcar.pl

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (4)

MieszkaniecMieszkaniec

0 1

Jak by mieli normalne ceny mieli by klientów a tak sami sobie strzelają w kolano nie polecam za względu na ceny!! 13:38, 18.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Internet to zloInternet to zlo

1 0

P....lisz 3 po 3 15:14, 18.01.2023


Do mieszkancaDo mieszkanca

2 0

Nie wszystko co tanie jest dobre. No chyba, ze przyjmiemy, ze jak tanie to dobre, bo tanie 19:05, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kamilkamil

0 0

szkoda ze na motointegratorze ich nie ma byłoby łatwiej zweryfikować... opienie slyszalem dobre wiec raczej sie wybiore. 20:41, 30.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%