Zamknij

Palety EPAL – dlaczego zrewolucjonizowały transport?

. + 20:29, 30.10.2022 Aktualizacja: 20:30, 30.10.2022
Skomentuj

Branża TSL jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Transport, spedycja i logistyka zawładnęły magazynami i transportem na całym świecie. Dzięki temu, procesy spedycyjno-logistyczne zostały poddane standaryzacji, co pozwoliło sprawniej realizować dostawy. W rozwoju branży spedycyjnej kluczową funkcję odegrały palety EPAL.

Czym jest paleta EPAL?

Podstawową paletą używaną w krajach europejskich jest tak zwana europaleta. To na niej najczęściej układane są towary przeznaczone do transportu. Doba standaryzacji rynku transportowego i magazynowego wymusiła produkcję nośnika towaru, który jest akceptowany na całym świecie i będzie spełniał restrykcyjne wymogi. W odpowiedzi na te potrzeby powstały palety EPAL. Są one niczym innym, jak europaletami, które zostały wyprodukowane według rygorystycznych standardów i otrzymały certyfikat EPAL.

Dzięki ujednoliceniu wymiarów europalety do 1200 mm x 800 mm x 144 mm użytkownik za każdym razem korzysta z palety o identycznych rozmiarach. Jest to czynnik niezwykle istotny w planowaniu załadunku samochodów dostawczych, który pozwala optymalizować koszty transportu. Każdorazowo identyczny rozmiar sprawia, że z wielką precyzyjnością można obliczyć, ile palet zmieści się na naczepę. Rozmiar europalety jest też kluczowy w planowaniu rozmieszczenia ładunku w magazynach, także tych nowoczesnych, wysokiego składowania.

Fakt, iż EPAL zawsze ma jednakowy wymiar oraz zbudowana jest z jednakowej liczby elementów sprawia, że każdorazowo jej nośność jest identyczna i wynosi 1500 kg. W procesie produkcji wykorzystuje się najczęściej drewno sosnowe, takie jak świerk i sosna, lub jeżeli jest to drewno liściaste - brzozę, olszę czarną lub osikę. Dzięki temu sama paleta waży zawsze niewiele, bo 25 kg przy zachowaniu wysokiej wytrzymałości i nośności.

Palety w transporcie międzynarodowym

Europalety, które wyprodukowane zostały według europejskich standardów uzyskują certyfikat EPAL. Jest to kluczowy certyfikat, dzięki któremu zyskuje się pewność, że paleta jest honorowana na całym świecie i może brać udział w spedycji międzynarodowej. W transporcie jest to bardzo ważne ze względu na możliwość szybkiej wymiany europalety EPAL na inną europaletę EPAL.

Użycie certyfikowanej palety optymalizuje czas i koszty transportu. EPAL może być używana wielokrotnie. Jest to niezwykle istotne w procesie szybkiego rozładunku i załadunku. Ładunek przygotowany na europalecie z certyfikatem EPAL zostaje zdjęty z naczepy wraz z paletą i przetransportowany do miejsca składowania.

W procesie załadunku i rozładunku towaru kluczowy jest czas. Palety EPAL dzięki standaryzowanym rozmiarom są dostosowane do transportowania ich wózkami widłowymi. Takie rozwiązanie pozwala na załadunek lub rozładunek dużej ilości, często ciężkiego towaru, jednym przejazdem wózka widłowego lub ręcznego “paleciaka”.

Standaryzacja europalet oraz nadanie im certyfikatów EPAL zrewolucjonizowały transport międzynarodowy. Dzięki zastosowaniu tego nośnika z łatwością można obliczyć wagę transportu, a także jego kubaturę. Optymalizuje to koszty i czas transportu oraz magazynowania.

Palety EPAL w PolskieOpakowania.com

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

iCaroiCaro

0 0

iCaro Logistics to sprawdzona firma spedycyjna na której możesz polegać.

Organizujemy transporty każdego rodzaju ładunku: sypkie, płynne, palety, drobnica i pozostałe. Organizujemy transporty międzynarodowe na każdym kierunku: Łotwa,

Austria, Bośnia, Holandia, Irlandia i inne. Wysokie ubezpieczenie i własne magazyny.



https://icaro.pl/

14:37, 16.01.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%