Zamknij

Historia lodów, czyli kto wymyślił lody?

. + 08:54, 03.10.2022 Aktualizacja: 08:54, 03.10.2022
Skomentuj

Nie trudno sobie wyobrazić, że lody mają bardzo bogatą historię. Są to bowiem produkty, do których wykonania nie potrzeba zbyt wielu składników – oczywiście mówiąc o takich prymitywnych lodach, jak chociażby połączenie lodu i owoców. Jednak pewnie mało kto wie, kto wymyślił pierwszą recepturę lodów, kiedy powstała pierwsza lodziarnia oraz w jaki sposób wykorzystywano je na przestrzeni lat. Przedstawiamy więc kilka najciekawszych i najważniejszych faktów, wybranych spośród wielu na historycznej osi czasu lodów.

Początki lodów

Nie jest możliwe ustalenie dokładnej daty powstania pierwszych lodów, gdyż po pierwsze – moment ten jest bardzo odległy, po drugie, lody te były bardzo prymitywne i nie miały takiej samej formy oraz składu, jak te wytwarzane w dalszych latach. Pierwsze historyczne wzmianki na temat lodów pochodzą z Chin i dotyczą okresu 3000 lat p.n.e. Były to lody przypominające współczesne sorbety, bowiem wykonane z różnych, dostępnych owoców, mleka, śniegu i lodu. Podobne mrożone produkty – choć nieco później - znano i robiono także w Starożytnej Grecji oraz Rzymie. Chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego w tym czasie i na tych obszarach mogli sobie na nie pozwolić tylko nieliczni. Lód musiał być sprowadzany z wysokich partii gór, co wiązało się z wysokimi kosztami, na które stać było wyłącznie możnowładców.

Lody trafiają do Europy

Dzieje się to w średniowieczu, a przyczynił się do tego słynny podróżnik – Marco Polo – który wykradł przepis Chińczykom, po czym przywiózł go ze sobą do Wenecji. Tutaj, prócz wykonywania lodów według nowopoznanej receptury, próbowano tworzyć je na inne sposoby. Jedną z najbardziej znanych metod stała się metoda zamrażania kremu mleczno-jajecznego. W tym celu duże naczynie wypełniano zwykłym, pokruszonym lodem i posypywano go obficie solą. Do drugiego naczynia wkładano przygotowaną masę, szczelnie go zamykano i wkładano do większego naczynia. Szybko topniejący za sprawą soli lód obniżał temperaturę kremu, zamieniając go w smaczne lody o delikatnej konsystencji. We Włoszech – ze względu na dużą dostępność  i dobrą jakość wielu owoców – często robiono także lody przypominające współczesne sorbety. Jednym ze sposobów było zamrożenie lemoniady lub innego owocowego napoju.

Pierwsza na świecie lodziarnia

Receptura tworzenia lodów z Włoch powędrowała dalej do Francji. I to tutaj, w 1686 roku powstała pierwsza lodziarnia. Założył ją sycylijski arystokrata Francesco Procopio de’Coltelli, nadając nazwę Cafe Procope. Tutaj także początkowo był to rarytas dostępny jedynie elitom, jednak w szybkim tempie zaczęły powstawać kolejne lodziarnie, dzięki czemu cena produktów malała, stając się przystępną dla szerszej grupy społeczeństwa.

O lodach w Polsce

Pierwsza, napisana w języku polskim wzmianka o lodach, pochodzi z XVII wieku. W 1783 roku, polski kucharz Wojciech Wielądko pisał o nich w książce kucharskiej „Kucharz doskonały”. Podobnie jak na całym świecie, również i w Polsce lody początkowo znaleźć można było jedynie na królewskim dworze.  Do ich upowszechnienia doszło natomiast dopiero w latach międzywojennych – najstarsze pokolenie z pewnością pamięta charakterystyczne wózki z lodami sprzedawanymi pomiędzy dwoma wafelkami. W roku 1930 produkowane są pierwsze pakowane fabrycznie lody, funkcjonujące pod nazwą „Pingwiny”. Okres PRL z kolei kojarzy się z niezwykle popularnymi i lubianymi lodami „Bambino”. Ważną datą w historii współczesnych lodów jest rok 1979. Wtedy to powstaje firma Bracia Koral, która funkcjonuje do dzisiaj, produkując wysokiej jakości lody w wielu formach i smakach. To jeden z największych producentów lodów w Polsce – marka, której produktami zajada się tysiące ludzi w kraju i poza jego granicami.

Widzimy więc, że lody mają bardzo bogatą i ciekawą historię. Ta mrożona przekąska zachwyca smakiem, prostym składem i łatwością wykonania. Lody, mimo tylu lat, pozostają nadal najlepszą formą orzeźwienia w upalne dni oraz doskonałym deserem na każdą okazję.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%