Ich miejsce jest na elementach tworzących sieci wodociągowe oraz gazowe. Tablice orientacyjne są potrzebne do znakowania i przekazywania najważniejszych informacji potrzebnych do prac konserwatorskich czy serwisowych. Muszą spełniać konkretne wytyczne regulowane przez normę PN-B-09700:1986. Dowiedz się więcej na temat tablic orientacyjnych i poznaj bliżej ten sposób oznaczania.
Czym są tablice orientacyjne?
Tablice orientacyjne to elementy służące do oznaczania instalacji technicznych – gazowych, wodociągowych i hydrantowych. Z uwagi na charakter tych elementów konstrukcyjnych, są one niezwykle istotne jako zabezpieczenie oraz informacja. Ułatwiają zlokalizowanie miejsca awarii czy miejsca, które ma zostać poddane specjalistycznej konserwacji. Służą nie tylko informowaniu, ale też ostrzegają osoby, które w ich pobliżu prowadzą prace, a nawet spacerują. Dlatego też muszą być dobrze widoczne i solidne – odporne na uszkodzenia mechaniczne czy działanie czynników pogodowych.
Zastosowanie tablic orientacyjnych
Wspomnieliśmy już o sektorach, które korzystają z systemu znakowania z wykorzystaniem tablic orientacyjnych. Oto, jakie kolory tabliczek są zarezerwowane dla każdego z nich:
Przyjęta i wdrożona odgórnie systematyka znakowania sprawia, że wszyscy wiedzą, do jakich instalacji się ona odnosi i o czym świadczy w danej lokalizacji. Charakterystyczna jest nie tylko sama barwa, ale też kształt tabliczki – prostokątny, montowany w orientacji pionowej.
Informacje na tabliczkach orientacyjnych
Tabliczki orientacyjne są produkowane zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, co ma ujednolicić system znakowania sieci gazowych i wodociągowych. Oczywiście warto wiedzieć, jakie określenie jest przyjęte odgórnie, aby prawidłowo interpretować zapisy wytłoczone na powierzchni tabliczki. Np. tabliczka dla zasuwy jest biała i ma niebieskie znaki. W jej lewym górnym rogu znajduje się litera Z (lub inny symbol, gdy oznaczenie nie dotyczy zasuwy). Charakterystyczny jest też symbol Ø, który informuje nas o średnicy przewodu w milimetrach. Nad tą informacją mieści się jeszcze numer uzbrojenia. W tabliczkach wodociągowych można zaobserwować również literę T świadczącą o współrzędnych. Wartość liczbowa po obu stronach linii odpowiada odległości od urządzenia.
Jakie powinny być tablice orientacyjne?
Tablice orientacyjne z uwagi na swoją lokalizację powinny być solidne, dobrze czytelne. Nie ma mowy, aby naniesiony na nich nadruk tracił na wyrazistości, blaknął czy niszczał pod wpływem słońca, deszczu, mrozu. Zachowanie przejrzystości wpływa na jakość i bezpieczeństwo oznakowania całej infrastruktury wodnej oraz gazowej. Dlatego najbardziej uzasadnione jest zamawianie tabliczek wykonanych z solidnych surowców, które są wyposażone w niezawodne systemy mocowania.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz