Zamknij

Czym zajmuje się hub logistyczny?

. + 20:42, 14.06.2022 Aktualizacja: 20:42, 14.06.2022
Skomentuj

Obecnie w większości krajów, zwłaszcza europejskich, powstały huby logistyczne, które obsługują bardzo duże objętości ładunków. Hub logistyczny można zdefiniować jako park logistyczny, położony w korzystnej lokalizacji, a więc na przykład koło lotniska lub w miejscu krzyżowania się dróg krajowych.

Czym jest hub logistyczny i czy różni się od magazynu?

Hub logistyczny to obiekt złożony z wielu budynków i centrów dystrybucyjnych, zlokalizowany w tzw. parku logistycznym. Sama nazwa pochodzi z języka angielskiego od terminu logistics hub. Taki obiekt obsługuje najczęściej wiele różnych przedsiębiorstw, a nie tylko jedną firmę. Powierzchnia hubu logistycznego jest ogromna, ponieważ w niektórych przypadkach dochodzi nawet do miliona metrów kwadratowych. Takie obiekty zlokalizowane są zwykle w miejscach dobrze skomunikowanych, a więc w pobliżu lotnisk, węzłów komunikacyjnych, portów. W ten sposób możliwe jest zoptymalizowanie łańcucha dostaw. Hub logistyczny różni się od magazynu kilkoma ważnymi cechami:

  • rozmiarem i powierzchnią, ponieważ huby są znacznie większe niż magazyny,
  • listą operacji logistycznych - jest ich więcej wykonywanych w hubach,
  • przepustowością, przy czym oczywiście wiele zależy od konkretnego obiektu,
  • lokalizacją, ponieważ huby są położone w pobliżu węzłów komunikacyjnych, a magazyny blisko siedziby danej firmy,
  • infrastrukturą, gdyż w skład parku logistycznego wchodzi spora liczba budynków,
  • liczbą pracowników. 

Huby logistyczne są więc znacznie bardziej zaawansowane i nowoczesne, niż magazyny, a do tego mają większa powierzchnię. 

Najważniejsze zadania hubów logistycznych i zalety

Do najważniejszych zadań hubów logistycznych można zakwalifikować transport towarów, sortowanie, wysyłkę, magazynowanie, dystrybucję ładunków. Zwykle huby zajmują się wysyłką nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Takie obiekty mają sporo zalet:

  • poprawiają logistykę danej firmy, 
  • zapewniają efektywną wysyłkę produktów,
  • zmniejszają koszty operacyjne,
  • są powiązane z logistyką dla e-commerce, a tym samym zapewniają jeszcze sprawniejsze działanie e-sklepu. 

Obecnie w parkach logistycznych jest wiele nowoczesnych technologii, ułatwiających codzienną pracę i zwiększających przepustowość. Huby logistyczne przynoszą wiele korzyści, dlatego warto z nich korzystać. 

Przykłady hubów logistycznych w Europie i Polsce

Zdecydowanie największym hubem logistycznym jest park w Wielkiej Brytanii, którego powierzchnia wynosi około 2,2 miliona metrów kwadratowych. To właśnie ten obiekt jest zlokalizowany w obrębie tzw. złotego trójkąta, czyli w najlepszym miejscu w kraju, pod względem komunikacyjnym. Ogromne są również huby na terenie Niemiec, a jednym z najpotężniejszych jest park w Lipsku, który cały czas jest powiększany. W Polsce również są duże huby logistyczne, w dogodnej lokalizacji. Przykładem jest hub firmy OEX E-Business, o którym można znaleźć na stronie https://oexebusiness.com/. Firma ta zajmuje się logistyką e-commerce oraz posiada 65 600 metrów kwadratowych przestrzeni magazynowej klasy A.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%