Zamknij

Agrowłóknina – co to takiego?

. + 07:53, 26.04.2022 Aktualizacja: 07:53, 26.04.2022
Skomentuj

Osobom, które uprawiają ogród z pewnością nazwa agrowłoknina coś mówi. Wiedza tak przydaje się zwłaszcza, gdy chce się zabezpieczyć rośliny przed niepożądanymi czynnikami. Wszelkie niesprzyjające warunki atmosferyczne zagrażają uprawom. Do tego niejednokrotnie dochodzi atak szkodników i już mamy ogrodniczą katastrofę. Na szczęście z pomocą przychodzą włókniny, które ochraniają rośliny. Jedną z nich jest agrowłoknina, której charakterystyka i zastosowanie zostały opisane w poniższym artykule.

Jakie właściwości posiada agrowłóknina?

Agrowłóknina jest popularnym materiał stosowanym w ogrodnictwie. Składa się z polipropylenu. Jest to bardzo praktyczna włóknina. Można nią na przykład okryć rośliny. Stosowana jest także do ściółkowania. Agrowłóknine spotkamy w różnych wersjach kolorystycznych. W zależności od tego, do czego ma posłużyć, taki będzie miała kolor.  Jedne agrowłókniny mają za zadanie chronić przed niekorzystynymi warunkami atmosferycznymi, inne przed chwastami W porze zimowej stosuje się agrowłóknine, aby ochronić rośliny przed mrozem i zimnym wiatrem.  Materiał ten cechuje to, że jest względnie cienki i trwały, dzięki czemu można korzystać z niego przez lata. Dodatkowa zaletą jest jego odporność na promieniowanie UV.

Kiedy stosować agrowłókninę? 

Warto wiedzieć, że agrowłókninę można podzielić na zimową i wiosenną. Zimowa ochrania uprawy przed mrozem i przesuszaniem. Sprawia, że plony, które wzejdą, są dużo lepszej jakości. W przypadku, gdy w naszym ogrodzie rosną rośliny pochodzące z innych klimatów np. egzotycznych, które są mniej odporne na mróz, stosowanie agrowłókniny jest koniecznością. To samo tyczy się młodych roślin, które względnie niedawno posadziliśmy. Aby rozwijały się prawidłowo musza być zabezpieczone. Z kolei agrowłóknina wiosenna zapewnia roślinom doskonały mikroklimat. Dzięki niej uprawy wzrastają wcześniej i są lepsze. Warto dodać, ze agrowłóknina przepuszcza wodę i ochrania przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Dzięki niej nasze rośliny będą mieć zapewnioną odpowiednią wilgoć oraz nie dojdzie do ich poparzenia 

Jak kłaść agrowłókninę? 

Po pierwsze, przed okryciem upraw, musimy oczyścić ziemię. Dopiero potem możemy położyć materiał. Co istotne, nie ma znaczenia, którą stroną ułożymy agrowłókninę. Gdy rozwiniemy materiał musimy go przytwierdzić do gruntu. Służą do tego specjalne uchwyty ogrodnicze. Aby agrowłóknina lepiej się trzymała możemy przysypać krawędzie ziemią. W miejscach, gdzie zamierzamy posadzić rośliny koniecznie musimy zrobić otwory. Na końcu należy zwrócić uwagę, czy położony przez nas materiał, nie jest zbytnio dociśnięty do ziemi. To może spowodować zniekształcenie roślin. 



 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%