Zamknij

Jak zdać egzamin na prawo jazdy kat B?

. + 11:59, 10.02.2022 Aktualizacja: 11:59, 10.02.2022
Skomentuj

Dziś bardzo wiele osób bez uprawnień do prowadzenia samochodów zastanawia się, jak zdać na prawo jazdy. Nic w tym dziwnego, gdyż auta stały się podstawowym narzędziem, bez którego trudno wyobrazić sobie życie. Jednak zanim zasiądziesz za jego kierownicą, będziesz oczywiście musiał przejść kurs w szkole nauki jazdy. Dopiero po jego zakończeniu możesz zapisać się na egzamin państwowy. Jak zdać prawo jazdy?

Na początek egzamin teoretyczny

Zanim wykażesz się umiejętnością prowadzenia auta, będziesz musiał udowodnić znajomość przepisów ruchu drogowego. Z tego powodu egzamin państwowy na prawo jazdy zawsze zaczyna się od części teoretycznej. Ma formę testu, w którym dodatkowo znajdziesz trochę pytań związanych z pierwszą pomocą, budową samochodu oraz elementów jego wyposażenia. Ich baza jest znana, ale obecnie bardzo duża i oczywiście są one wybierane później losowo.

Pomimo tego warto zapoznać się z nimi wszystkimi, zanim przystąpisz do egzaminu. Jeśli chcesz ułatwić sobie jego zdanie, pamiętaj, aby dobrze opanować kwestie pierwszeństwa przejazdy na skrzyżowaniach. Musisz nauczyć się szybkiej oceny sytuacji, co jest ważną umiejętnością – będziesz z niej korzystać na co dzień, prowadząc auto.

Egzamin praktyczny, ale najpierw manewrowanie na placu

Zaliczenie części teoretycznej daje Ci już prawo do rozpoczęcia egzaminu praktycznego. Gdy wsiądziesz do auta egzaminacyjnego, najpierw będziesz musiał wykonać kilka zadań na placu. Pierwszym z nich jest przygotowanie pojazdu, czyli m.in. sprawdzenie świateł oraz płynów. Następnie musisz zająć odpowiednią pozycję za kierownicą, ustawić lusterka i zapiąć pasy.

Teraz egzaminator wyśle Cię na specjalnie przygotowany tor z jazdą po łuku. Będziesz musiał jechać między liniami, pokonać zakręt i zatrzymać się w wyznaczonym punkcie, a następnie wrócić na wstecznym biegu. Gdy wszystko się uda, pozostanie jeszcze jeden manewr – ruszanie na wzniesieniu. Musisz zatrzymać się na górce, zaciągnąć hamulec ręczny, a później ruszyć bez zadławienia silnika.

Egzamin praktyczny na mieście

Jeśli „placyk” zostanie zaliczony, egzaminator wybierze się z Tobą na przejażdżkę po mieście.

Twoim zadaniem będzie poruszanie się po drogach publicznych trasą obraną przez egzaminatora. Pamiętaj, aby skupić się na jego poleceniach i jednocześnie dobrze obserwować drogę. Płynna, nienerwowa jazda jest zawsze najlepiej oceniania. Nie bój się rozmawiać z egzaminatorem – jeśli nie zrozumiałeś jego polecenia, poproś o powtórzenie.

Miej się na baczności, ponieważ egzaminujący często stosują różnego rodzaju podpuchy egzaminujących. Jeśli np. usłyszysz polecenie skręcenia w prawo, zrób to dopiero wtedy, gdy przepisy ruchu drogowego na to pozwalają! Zwracaj szczególną uwagę na to, czy nie kierujesz się na drogę jednokierunkową pod prąd. Pamiętaj także o zachowaniu przy tzw. warunkowym skręcie w prawo. Jeśli masz „zieloną strzałkę”, zawsze musisz się przed nią zatrzymać.

Podczas jazdy na mieście czeka Cię jeszcze próba parkowania pośród samochodów. Jest to jednak stosunkowo proste, gdyż egzaminator musi wybrać do tego miejsce, w którym jest bardzo dużo wolnej przestrzeni.

Uwolnij się od stresu!

Wiesz, jaki jest najczęstszy powód oblania egzaminu na prawo jazdy? Nadmierny stres! Ciężko się go pozbyć, ale jak najbardziej da się go zniwelować. W internecie znajdziesz wiele przydatnych poradników, których lektura ułatwi Ci kontrolę nad nerwami. Zapoznaj się z nimi i zwiększ szansę na zaliczenie egzaminu już przy pierwszym podejściu!

Artykuł powstał we współpracy z autorami poradnika na stronie https://jakzdacprawojazdy.pl.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%