Zamknij

Jak się robi implanty zębów?

artykuł sponsorowany + 14:35, 23.12.2021 Aktualizacja: 13:06, 28.12.2021

Leczenie implantologiczne zębów, może być niezbędne w przypadku pojedynczych ubytków albo całkowitego bezzębia. Nierzadko uzyskanie właściwych rezultatów implantologicznego leczenia, wymagać będzie wykonania zabiegów dodatkowych, takich jak chociażby odbudowa tkanek miękkich czy też kości, a nawet i ortodoncja. Rozmowa pomoże w rozwianiu wszelkich wątpliwości i w udzieleniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Jak robione są implanty zębów? Jaka powinna być kolejność działania?

Wywiad z pacjentem

Podczas pierwszej konsultacji, istotna staje się wymiana informacji odnośnie ogólnego stanu zdrowotnego pacjenta. W czasie wywiadu i badań, specjalista otrzymuje szczegółowe informacje na temat stanu zdrowia pacjenta. Zadaje między innymi pytania odnośnie tego, czy pacjent był niedawno hospitalizowany i czy przechodził operacje, czy przyjmuje na stałe leki, w tym także te nasenne, antydepresanty, albo wspomagające leczenie osteoporozy.

Szczególną uwagę zwraca się także na choroby tarczycy, cukrzycę, choroby nerek, wątroby, płuc i serca. U osób będących w średnim wieku, w tym przede wszystkim kobiet, istotny jest też wywiad odnośnie osteoporozy.

Z uwagi na to, iż regularne palenie tytoniu, prowadzi do osłabienia zdolności regeneracyjnych miękkich tkanek, rozmowa w tym temacie z palaczem, zawsze stanowi dodatkową część wywiadu. Palenie, zdecydowanie ma wpływ na pogorszenie efektów implantologicznego leczenia.

Na samym końcu, pacjent musi wypełnić ankietę dotyczącą jego stanu zdrowia, w której odpowiedzi zgodne z jego wiedzą, potwierdza swoim podpisem.

Badania kliniczne

Badania kliniczne, czyli tak zwane badanie w jamie ustnej, stanowi nieodzowną część wywiadu. Za każdym razem ze strony dentysty, pojawiają się pytania związane z nawykami higienicznymi, o ewentualne stany zapalne, krwawienie dziąseł czy też zwiększenie się ruchomości w obrębie uzębienia.

W czasie stomatologicznego badania pacjentów mających być poddanych leczeniu implantologicznemu, ocenia się:

  • bezzębne obszary (nieregularności, podcienie, wysokość wyrostków oraz ich szerokość),
  • pozycje zębów( przesunięcia, stłoczenia, nachylenie),
  • przyzębie (patologiczne kieszonki, krwawienie),
  • zęby (kamień, płytka nazębna, próchnica i ruchomość),
  • miękkie tkanki (kolor oraz grubość błony śluzowej, jej ruchomość, wystąpienie owrzodzeń, blizn albo innych chorób).

Wszczepianie implantów a przeszczepy kości

Kości w miejscach, w których mają być wszczepiane implanty zębów http://doboszimplanty.pl, mogą być nadmiernie miękkie albo niewystarczająco gęste. W czasie żucia szczęka wywiera spory nacisk, zatem kości powinny być na tyle mocne, aby zapewniały odpowiednie życie i zapewniały wszczepione w dziąsłowy brzeg implanty.

Zależnie od budowy kości w szczęce, konieczne może być przeszczepienie małych ilości kostnej tkanki, która wzmacnia okolice pod wszczepianie implantów. Przeszczepy pochodzą najczęściej z innych okolic górnych kości albo szczęki dolnej oddalonych od okolic, w które mają być wszczepione implanty. W niektórych przypadkach, może być jednak wykorzystana tkanka, która pochodzi z innej części ciała.

Określanie struktury szczęki umożliwia ustalenie, czy kość będzie potrzebowała czasu na leczenie, czy tkanka kostna może zostać przeszczepiona w czasie zabiegu wszczepiania implantów (co pozwoliłoby na zaoszczędzenie sporej ilości czasu). Po etapie zagojenia się tkanki wokoło implantów, pacjenci otrzymują tymczasowe protezy, które uzupełniają braki w ich uzębieniu. Protezy mogą być wyjmowane w dowolnym momencie, trzeba je także poddawać regularnemu procesowi czyszczenia.

Procesy osteointegracji, zachodzą na tymże etapie. Kości wrastają w implanty, zrastają się z ich powierzchnią, mocując je dzięki temu w dziąsłowym brzegu. Całość procesu, trwa zwykle od 3-9 miesięcy i przypomina wytwarzanie się naturalnych korzeni zębowych.

Założenie wspornika

Po etapie gojenia się ran i skończonej osteointegracji, zakładane są wsporniki. Są to elementy, które należy wkręcić w implanty zębów https://www.evanescence.pl/implanty-zebow-przeciwwskazania/ i zamocować na nich korony. Ta procedura, nie jest nazbyt skomplikowana i może być przeprowadzona w warunkach ambulatoryjnych po podaniu znieczulenia miejscowego. Wsporniki nierzadko mocowane są na implantach we wstępnych fazach wszczepiania.

Szczękowy chirurg, otwiera natężenie dziąsło i odsłania implanty, zaś później umieszcza na nich wsporniki. Dziąsła zszywane są dookoła wsporników i zostawiane, aż do chwili zupełnego wyleczenia. Czas gojenia, to najczęściej 1-2 tygodni.

Wybranie odpowiedniego zęba

Po wyleczeniu dziąseł, lekarz pobiera wyciski, żeby móc określić typ korony, która powinna być przymocowana na wszczepionym implancie. Na rynku, dostępne są dwa typy sztucznego uzębienia: stałe protezy na implantach i ruchome protezy na implantach.

Protezy ruchome mocowane są na ramie metalowej, którą przytwierdza się do wsporników implantów. Warto wybrać tego typu rozwiązanie, gdyż protezę można łatwo wyjmować i czyścić, a w razie czego - także wymienić, tym bardziej po usunięciu paru zębów i powstaniu w wyniku tego zabiegu, braków w uzębieniu. To także tańsza i bezpieczniejsza opcja.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%