Wielu ludzi pragnie rozpocząć swoją przygodę z pojazdami motorowodnymi. Warto jednak pamiętać, że przed zakupem swojego pierwszego skutera wodnego lub łodzi motorowej, należy zdobyć odpowiednie uprawnienia w drodze szkoleń, dzięki czemu można zajmować się sterowaniem pojazdów wodnych w pełni legalnie, a co najważniejsze - bezpiecznie dla siebie i innych. Taki kurs jest szczególnie ważny, jeżeli chcesz pływać skuterami o dużych mocach. Opanujesz w ten sposób zasady działania skutera lub łodzi motorowej, jak również poznasz zagadnienia związane z ratownictwem wodnym i korzystaniem z pomocy nawigacyjnych.
Nie istnieje bezpośredni wymóg ukończenia szkolenia przed egzaminem, tak więc można przystąpić do niego "na własną rękę". Niemniej jednak warto skorzystać z takiej możliwości, jeżeli nie masz żadnego doświadczenia za sterem. Wiedza pozyskana z książek, for internetowych lub grup dyskusyjnych nie równa się bowiem wielogodzinnej praktyce pod okiem doświadczonego instruktora. Dlatego też zachęcamy do skorzystania m.in. z oferty kursów Motosternik.
Istnieje kilka różnych patentów uprawniających do sterowania bądź naprawy skuterów lub łodzi motorowodnych. Specjalna licencja wymagana jest również w przypadku holowania narciarza wodnego lub innych obiektów pływających. Posiadanie tych patentów to nie tylko ciekawe osiągnięcie i nowe możliwości rekreacji, lecz również możliwość znalezienia pracy. Warto zatem poznać wymagania na każdą licencję niezależnie od tego, czy chcesz ścigać się skuterami wodnymi, pragniesz dalekich wypraw wędkarskich lub zrelaksować się na łodzi w gronie bliskich osób.
Aby móc ubiegać się o uprawnienia sternika motorowodnego należy mieć ukończone 14 lat, jak również posiadać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego do 18 roku życia. Licencja ta uprawnia do poruszania się w roli sterownika łodzi motorowej po wodach śródlądowych. Z kolei w przypadku wód morskich istnieje możliwość prowadzenia łodzi w strefie do 2 Mm od brzegu podczas pory dziennej. Warto pamiętać, że osoby przed 16 rokiem życia muszą poruszać się łodziami o mocy ograniczonej do 60kW czyli około 80 KM.
Te uprawnienia upoważniają do prowadzenia łodzi motorowych na terenie wód śródlądowych. W przypadku wód morskich długość kadłuba jachtu nie może przekraczać 18 metrów. Głównym wymaganiem do otrzymania patentu Motorowodnego Sternika Morskiego jest ukończenie 18 roku życia i odbycie stażu na rejsach pełnomorskich o łącznym czasie min. 200 godzin żeglugi. Należy również zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.
Jeżeli pragniesz posiadać uprawnienia Kapitana Motorowodnego musisz pamiętać o konieczności zdobycia patentu Motorowodnego Sternika Morskiego. Teoretyczny minimalny wiek to 18 lat. Wymagane jest odbycie przynajmniej sześciu pełnomorskich rejsów o łącznym czasie 1200 godzin żeglugi. Trzeba również w tym czasie samodzielnie kierować statkiem o długości kadłuba co najmniej 7.5 metra w wymiarze minimalnie 400 godzin, 100 godzin w statku o długości całkowitej min. 20 metrów oraz 100 godzin żeglugi z zawinięciem do co najmniej 2 portów pływowych. W zamian za zdobyte doświadczenie w ramach patentu Kapitana Motorowodnego można bez ograniczeń prowadzić jachty motorowe!
Warto wspomnieć o patencie Mechanika Motorowodnego, szczególnie jeżeli Twoim marzeniem jest praca na morzu. Do uzyskania tego tytułu wymaganie jest posiadanie stopnia sternika motorowodnego. Należy również zaliczyć staż w wymiarze 400 godzin żeglugi w siłowniach o mocy min. 147,2kW oraz 100 godzin żeglugi przy siłowniach o mocy powyżej 441kW. Patent Mechanika Motorowodnego uprawnia do sprawowania funkcji kierownika maszyn na statkach motorowych.
Narciarstwo wodne to coraz bardziej popularna dyscyplina sportowa i czynny wypoczynek. Do holowania narciarza wodnego wymagane jest jednak posiadanie licencji wydanej przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego wraz z odpowiednim patentem uprawniającym do sterowania danym pojazdem motorowym. Do uzyskania licencji wymagane jest ukończenie 18 lat i zdanie egzaminu praktycznego oraz teoretycznego.
Ostatnim uprawnieniem na liście patentów jest licencja na holowanie statków powietrznych. Tutaj również jest wymagane ukończone 18 roku życia, jak również posiadanie patentu sternika motorowodnego. Testy sprawdzające odbywają się w dwóch etapach - teoretycznym i praktycznym. W przypadku części praktycznej podczas całego egzaminu dozwolone jest jednokrotne powtórzenie elementu.
Jeżeli pasjonujesz się sportami wodnymi, to kurs na patent sternika motorowodnego jest dla Ciebie koniecznością! Możliwość sterowania skuterami wodnymi i jachtami to także ciekawa opcja, dla osób pragnących wodnej czynnej rekreacji. Warto również wspomnieć, że uprawnienia są ważne bezterminowo - jednorazowa inwestycja może przełożyć się zatem na dużo radości z podróży pojazdami wodnymi!
W przygotowaniu pomógł Łukasz Chomicz, właściciel ośrodka szkoleniowego Motosternik. Więcej o patencie sternika motorowodnego przeczytasz na stronie: https://www.motosternik.pl/patenty-motorowodne/patent-sternika-motorowodnego/.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz