Śmierć - nikt nie lubi zbytnio rozmyślać na ten temat. Czemu się dziwić? W końcu jest to bardzo smutny temat, który na pewno nie będzie nas napawał chęcią do działania. Czasem jednak trzeba pochylić głowę, ponieważ śmierć upomni się o kogoś z naszych bliskich. Organizacja pogrzebu stanie się koniecznością. O czym należy pamiętać podczas organizacji ceremonii pogrzebowej?
Tak, stało się. Nastąpiła śmierć bliskiej osoby. Po początkowym szoku trzeba będzie otrząsnąć się, aby móc dopełnić formalności, w tym zorganizować pogrzeb. To, co jest bardzo ważne, to współpraca z dobrym zakładem pogrzebowym. Może nie jest to najlepszy czas na sprawdzanie opinii, ale należy wybrać taką firmę, która będzie w stanie wspierać żałobników w organizacji całego pogrzebu. Nawet, jeżeli nie mają oni odpowiedniego doświadczenia, firma pogrzebowa w odpowiedni sposób nimi pokieruje. Aby móc wezwać zakład pogrzebowy konieczna będzie karta zgonu, która wydawana jest zawsze przez lekarza. To właśnie ta karta pozwala rozpocząć proces organizacji pogrzebu.
Żałobnicy, pomimo wielkiego smutku, mają tylko trzy dni na to, aby zgłosić śmierć bliskiej osoby do urzędu stanu cywilnego. Powinien tego dokonać małżonek, w następnej kolejności dzieci, wnuki lub inne osoby blisko spokrewnione ze zmarłym. W niektórych przypadkach zgon może zostać zgłoszony przez wyznaczonego urzędnika. W urzędzie należy poprosić o wystawienie aktu zgonu, który będzie pomocny w pozyskaniu zasiłku pogrzebowego. Zakład pogrzebowy chętnie pomoże w załatwieniu takiego aktu, ponieważ to oni będą starać się o pozyskanie zasiłku na pokrycie wydatków swojej działalności. Nie zapominajmy o tym, że część usług jest darmowa, ale zdecydowana większość to wydatki, które sięgają rzędu kilku tysięcy złotych. Na wielkość wydatków związanych z pogrzebem mają wpływ różne czynniki - jak np. forma pogrzebu, rodzaj trumny, urny, itd. Wszystkie szczegóły uzgadniane są z zakładem pogrzebowym, po załatwieniu wszystkich formalności.
Jeżeli zmarły był osobą wierzącą, konieczna będzie wizyta w kancelarii parafialnej. To z księdzem proboszczem będziemy ustalać wszystkie szczegóły odnośnie ceremonii pogrzebowej. Za ceremonię w kościele trzeba będzie uiścić stosowną opłatę, której wysokość może ustalić sam ksiądz proboszcz. Osoby świeckie mają samą ceremonię na cmentarzu, którą prowadzi specjalny mistrz. Taką osobę może wyznaczyć zakład pogrzebowy. Należy również skontaktować się z administracją cmentarza. Jeżeli zmarły będzie chowany w nowym miejscu, to konieczne będzie uiszczenie prolongaty, czyli opłaty na 20 lat, którą po tym okresie będzie trzeba odnowić. W innym przypadku miejsce pochówku zostanie zlikwidowane. Nie można również zapomnieć o tym, aby powiadomić bliskich o tym, do jakiej tragedii doszło. Nie zawsze mamy do tego głowę, ale można poprosić kogoś o to, aby powiadomił inne osoby, które na pewno chciałyby oddać hołd zmarłej osobie podczas ceremonii pogrzebowej.
Artykuł napisany we współpracy z pogrzebyeden.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz