Budowa domu, wymiana elewacji w budynku, remont generalny mieszkania - to najczęstsze sytuacje, kiedy korzystamy z kontenerów na odpady. Dla osób, które przeprowadzają nie pierwsze już prace, kwestia pozwolenia na postawienie kontenera jest sprawą prostą i oczywistą. Jeśli jednak nie remontowaliśmy czy nie odnawiliśmy lokalu, nie obce nam mogą być wątpliwości na temat tego, czy potrzebujemy zgodę na kontener i gdzie ją uzyskać. Jak zatem wygląda postawienie kontenera od strony prawnej?
Poniżej sytuacje, kiedy sam fakt, że stanąć mają kontenery do wywozu gruzu, nie wymaga zgody. W każdej należy jednak przestrzegać zasad współżycia społecznego i ulokować pojemnik tak, aby jego usytuowanie nie było problematyczne pod względem bezpieczeństwa czy logistyki.
1. Nie potrzebujemy zgody, kiedy kontener stanąć ma na terenie naszej prywatnej posesji.
Kiedy budujemy dom na prywatnej działce, musimy oczywiście - w zależności od rozmiaru budowanego domu i innych czynników - zgłosić budowę lub uzyskać na nią pozwolenie. Tak samo w przypadku rozbudowy budynku lub jego rozbiórki. Nie oznacza to jednak, że jeśli nasze prace budowlane wymagały uzyskania pozwolenia, to również takie samo pozwolenie powinniśmy otrzymać, aby postawić w związku z tymi pracami kontener. To dwie osobne kwestie, a każda z nich rządzi się innymi prawami. Jeżeli kontener na gruz ma stanąć na terenie naszej własnej działki, to niezależnie od konieczności uzyskania wcześniej zgód na prowadzone prace, nie musimy martwić się pozwoleniem na postawienie pojemnika na odpady.
2. Nie wymaga zgody sytuacja, gdy kontener stanąć ma na terenie ogrodzonym, ale którego nie jesteśmy właścicielem.
Chodzi tutaj o sytuację, kiedy mieszkamy w wynajmowanym domu czy posiadamy dom na terenie, którego właścicielem jest inna osoba. Nie ma konieczności uzyskiwania zezwolenia na postawienie kontenera. Warto jednak powiadomić właściciela domu lub terenu, że planujemy przeprowadzić prace remontowe.
3. Nie jest konieczna zgoda na postawienie kontenera, jeśli ma on stanąć na podwórzu lub innym wspólnym terenie domu wielorodzinnego.
Mowa o sytuacji, kiedy prace remontowe mają się odbyć na przykład w mieszkaniu kamienicy czy innym pomieszczeniu ulokowanym w budownictwie wielorodzinnym. Jeśli budynek posiada wewnętrzne podwórko, parking, dziedziniec czy plac, bez przeszkód możemy postawić tam kontener. Zaleca się jednak, dla zachowania bezpieczeństwa, powiadomienie o tym fakcie wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy nieruchomości.
Są takie sytuacje, kiedy pozwolenie na postawienie kontenera należy ubiegać się bezwarunkowo. Kiedy występuje taka konieczność?
1. Potrzebne jest pozwolenie, kiedy kontener ma stanąć na drodze publicznej.
Takie postępowanie, choć czasami jest konieczne, stwarza realne utrudnienie w ruchu drogowym i nie może pozostać bez stosownej wiedzy urzędników. Sprawę komplikuje fakt, gdy jednocześnie, oprócz zestawienia drogi, kontener zastawić ma też bramy wjazdowe czy drogi pożarowe. Na pozwolenie aby umieścić kontener, który stanąć ma na drodze pożarowej są nikłe szanse i trzeba będzie poszukać innego rozwiązania. Kwestie postawienia kontenera na drodze publicznej rozwiązuje się z Zarządem Dróg Miejskich.
2. Pozwolenie będzie konieczne, jeśli kontener postawiony ma być na publicznym chodniku.
Taka sytuacja stwarza podobne zagrożenie, co ustawienie kontenera na drodze publicznej. Nie ma możliwości, aby bez zgody ustawić kontener na chodniku - będzie to niezgodne z prawem. Jeżeli nie ma innej możliwości i jest to jedyne rozwiązanie, aby kontener mógł gromadzić odpady, trzeba bezapelacyjnie uzyskać pozwolenie od urzędników.
3. Pozwolenie wymagane jest, gdy kontener planujemy postawić na pasie zieleni.
Takie usytuowanie najczęściej oznacza skwer między chodnikiem a ulicą. Jeżeli to właśnie kawałek trawnika planujemy wykorzystać jako miejsce, gdzie stanie kontener, potrzebna jest zgoda zarządcy terenu.
Tym, którzy bezprawnie stawiają kontenery na gruz w takich miejscach jak droga publiczna, chodnik czy miejski skwer, grożą konsekwencje prawne. Przewidziane kary finansowe mogą kilkadziesiąt razy przewyższać opłatę za uzyskanie pozwolenia, dlatego warto przestrzegać przepisów i nie narażać się na dodatkowe obciążenia finansowe.
0 0
Ciekawa co się dzieje z odpadami po budowie, tam gdzie kontenera nie było.