Pracownik wypisuje wniosek o urlop bezpłatny wyłącznie na dni robocze, tj. z wyłączeniem dni wolnych od pracy, występujących pomiędzy dniami urlopu bezpłatnego (np. czwartek-piątek i poniedziałek-wtorek). Czy mogę żądać od pracownika wypisania wniosku o urlop bezpłatny za wszystkie dni (np. od czwartku do wtorku)?
Pracodawca może uzależnić udzielenie urlopu bezpłatnego od złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu na nieprzerwany okres od czwartku do wtorku (w takim przypadku urlop bezpłatny obejmie również sobotę i niedzielę). Zasadą jest bowiem udzielanie urlopu bezpłatnego we wszystkie dni, poczynając od pierwszego do ostatniego dnia nieobecności pracownika, a nie – jak w przypadku urlopu wypoczynkowego – tylko w dni, które są dla pracownika dniami pracy.
Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Urlop bezpłatny udzielany jest we wszystkie dni okresu objętego wnioskiem pracownika, to jest również w dni wolne i święta (o ile wniosek o udzielenie urlopu dotyczy okresu, w którym występują dni wolne i święta) – inaczej niż w przypadku urlopu wypoczynkowego, którego udziela się tylko w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
W przypadku, którego dotyczy pytanie, pracownik złożył w istocie wniosek o udzielenie dwóch urlopów bezpłatnych: jednego – od czwartku do piątku i drugiego – od poniedziałku do wtorku. Kodeks pracy uzależnia udzielenie urlopu bezpłatnego od zgodnej woli pracownika i pracodawcy. Pracownik wyraził swoją wolę wnioskując o udzielenie dwóch wspomnianych urlopów bezpłatnych, po 2 dni każdy. Pracodawca może, lecz nie musi wyrazić zgodę na udzielenie tych urlopów. Wtedy urlop bezpłatny nie będzie obejmował soboty i niedzieli.
Pracodawca może też poinformować pracownika, że wyrazi zgodę na urlop bezpłatny, jeżeli wniosek pracownika obejmie nieprzerwany okres od czwartku do wtorku (w takim przypadku urlop bezpłatny obejmie również sobotę i niedzielę). Takie stanowisko pracodawcy nawiązywać będzie do zasady udzielania urlopu bezpłatnego we wszystkie dni, poczynając od pierwszego do ostatniego dnia nieobecności pracownika, a nie – jak w przypadku urlopu wypoczynkowego – tylko w dni, które są dla pracownika dniami pracy.
Maciej Karpiński
specjalista w zakresie prawa pracy
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz