Wybierając rodzaj dachowego pokrycia, z pewnością nie zastanawiamy się nad tym, jak wpływa ono na środowisko. Okazuje się jednak, że wśród obecnych na rynku rozwiązań są te bardziej i mniej ekologiczne. O czym powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy, by zakup dachówek nie odbił się negatywnie na środowisku naturalnym?
Rynek pokryć dachowych oferuje szeroką gamę rozwiązań, wśród których są m.in. dachówki ceramiczne, plastikowe, cementowe. Niestety, wiele z materiałów stosowanych przy ich produkcji nie podlega recyklingowi, a ich wymiana oznacza powstanie sporej ogromnej ilości odpadów. Wyjątkiem w tej kwestii są blachodachówki oraz ich odmiany. Stal to materiał przyjazny środowisku i może być poddawany recyklingowi nieskończoną ilość razy. Jednocześnie nie traci swoich właściwości, więc po przetopieniu można uzyskać kolejny wysokojakościowy produkt. Dotyczy to także blachodachówek z posypką, ponieważ ich warstwa ochronna wykonana jest z surowców naturalnych.
Sama konstrukcja dachowej więźby również ma znaczenie w kontekście środowiska. Jeśli decydujemy się na drewniany dom z bali, od wagi dachówek będzie zależeć ilość wykorzystanego materiału. Dachy ceramiczne i betonowe nie należą do lekkich, przez co, przed rozpoczęciem montażu niezbędne będzie zastosowanie dodatkowych mocowań. W przypadku starszych konstrukcji konieczne może się okazać także wzmocnienie poddasza. Przestarzałe drewno może w łatwy sposób ulec ciężarowi ceramicznego pokrycia. Blachodachówka z posypką cechuje się niewielkim ciężarem w porównaniu do innych rozwiązań. Podczas remontu nie musimy więc troszczyć się o rozbudowę więźby, a tym samym wzmożone wykorzystanie drewna.
Pomimo niewielkiej wagi blachodachówek, tak skonstruowany dach jest niezwykle solidny i wytrzymały. Dzięki temu jest w stanie oprzeć się nawet ekstremalnym warunkom atmosferycznym, w tym siarczystym mrozom, huraganom, a nawet trzęsieniom ziemi. Brak konieczności ciągłych napraw również obniża zużycie drewna.
W przypadku wielu produktów już sam transport może się okazać najbardziej szkodliwy dla środowiska. Jeśli zależy nam na ekologicznym rozwiązaniu, wybierajmy usługi lokalnych producentów. Do przewożenia dachówek zwykle angażuje się pojazdy ciężarowe, a te z kolei emitują duże ilości CO2. Dlaczego transport dachówek z posypką jest bardziej eko? Lżejsze dachówki pozwalają na przewóz większych ilości, a jak szacują producenci, jeden transport jest w stanie zaopatrzyć 10 domów w blachodachówkę tłoczoną. Krótsze trasy dostaw także oznaczają mniej zanieczyszczeń.
Najdłuższa flaga Polski ma powstać w Bornem
Powstanie flaga i co - do magazynu? Ot szacunek dla flagi i publicznych pieniędzy.
gość
12:05, 2025-07-12
Najdłuższa flaga Polski ma powstać w Bornem
Jedna emerytura Grubej wystarczy na taką flagę a jej miesięczna pensja na kilka. Miejscowe wsioki chcą przysłonić oczy mieszkańcom na otaczającą rzeczywistość. Niezłe towarzystwo wzajemnej adoracji, nie dość, że doją kasę z gminnej kasy to wyciągają łapy po pieniądze od ludzi by sfinansowali jeszcze tą imprezę. Bezczelność i bezgraniczna głupota. 1 listopada znowu Gruba z miejscowym Jąkałą i biedni bezradni będą żebrać przy cmentarzach o pieniądze na hospicjum. Mają tupet i wstydu nie znają...
OTWÓRZ OCZY
11:35, 2025-07-12
Tytoniowy biznes rozbity. Akcja Straży Granicznej
To był substrat do produkcji snusów dla alfonsa…
Gość
11:01, 2025-07-12
Kolizja na DK11 przy zjeździe z obwodnicy
Jest bezpiecznie z jednej strony jest stop a z drugiej 50 a nie 90 .
MOHER
10:36, 2025-07-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz