Zamknij

Miasto rowerowe? Chyba tylko w opowieściach. Sprawdzamy jak wygląda to w praktyce

09:22, 19.06.2023 . Aktualizacja: 11:01, 19.06.2023
Skomentuj fot. iszczecinek.pl fot. iszczecinek.pl

Przejechaliśmy ulicami i chodnikami Szczecinka ponad 10 km. Wszystko po to, żeby zweryfikować stan ścieżek rowerowych. Co zobaczyliśmy? Brak oznakowania, dziurawą sieć dróg i dziurawe drogi. O nowiutkich paradoksach nie wspominając.

To nie będzie raport kompleksowy, ale wyimek z tego, jak wygląda przestrzeń miejska w Szczecinku. Warcisława IV, Wyszyńskiego, Bartoszewskiego, Bohaterów Warszawy, Mickiewicza, Pileckiego, Cieślaka, Narutowicza, Koszalińska - to na tych ulicach robiliśmy dokumentację. Oto, jak wygląda „rowerowe miasto”.

 

Jedna ulica, 5:1

Ulica Narutowicza, jedna z najdłuższych ulic w mieście. Można tu oczywiście poruszać się ścieżką rowerową. Ale to, że można, nie oznacza, że należy się z tego powodu cieszyć. Polbrukowa nawierzchnia dawno zapomniała o czasach swojej świetności. Czerwona część w wielu miejscach pofalowała się za sprawą korzeni rozpychających się pod nawierzchnią. Są też miejsca, gdzie kostka wręcz zapadła się i rozjechała na boki.

Pomijając mankamenty dotyczące nawierzchni - wątpliwości budzą też przejścia dla pieszych. W ciągu ulicy Narutowicza jest ich sześć. Ale tylko w jednym przypadku, przy skręcie na Centrostal, rowerzyści mogą pokonać je bez zsiadania z siodełka. Bo tylko w jednym przypadku pojawia się czerwony przejazd wymalowany na jezdni. W pozostałych pięciu przypadkach ścieżkę kończy (i zaczyna po drugiej stronie pasów) znak drogowy C-13a.

Przejazdów rowerowych w Szczecinku nie ma zbyt wielu. A tam, gdzie można z nich skorzystać, ich jakość pozostawia wiele wątpliwości. Mimo, że to połowa czerwca, to w mieście nie przeprowadzono jeszcze pozimowego odświeżania oznakowania poziomego. Przejazdy rowerowe malowane specjalną, czerwoną, odblaskową farbą dawno zapomniały o swoim blasku. Zresztą odmalowywanie ścieżek nie jest mocną stroną Szczecinka - w wielu miejscach pieszy musi rozróżnić część przeznaczoną dla siebie od tej dla jednośladów po kolorze. Piktogram rowerzysty czasami pojawia się w wytartej formie, a czasami wcale go nie zobaczymy.

 

Deptak - tu nie warto jeździć

Ulice Bartoszewskiego i Bohaterów Warszawy to miejsca, gdzie lepiej zrezygnować z przejażdżki rowerem. Od Galerii Nova do Hosso mamy co prawda wytyczone dwie ścieżki, ale piesi nie zwracają uwagi na czerwone paski z kostki polbrukowej. Oznakowanie poziome wygląda, jakby pamiętało czasy koalicji PO-PS w powiecie.

Dodatkowo przy pizzerii w Piwnicy ścieżka rowerowa ogranicza się do kilku centymetrów - bo kierujący jednośladem musi ustąpić menu na tzw. potykaczu.
Na tej samej ulicy takich „potykaczy” jest więcej - to słupy oświetleniowe. Na odcinku od Parkowej do Sądu Rejonowego rowerzyści mają do dyspozycji około metrową ścieżkę, z której część “zjadają” uliczne latarnie. Dodatkowo jej oznakowanie jest tak mizerne, że piesi nie zauważają, że wchodzą na ścieżkę.

Ścieżka to czy nie?

Wjeżdżamy w ulicę Cieślaka. Od cmentarza aż do Komunikacji Miejskiej ciągnie się piękna, równa, asfaltowa nawierzchnia. Bodaj jedyna w takiej technologii w mieście. Tylko czy to jest ścieżka rowerowa? A może chodnik? 2 w 1? Odpowiedzi nie otrzymamy, bo znaki pionowe i poziome milczą w tym temacie.

 

Po górach, dolinach…

Cytat z kościelnej pieśni idealnie pasuje do przestrzeni Szczecinka. A dokładnie do krajobrazu parkowego. Urokliwy zakątek wykorzystywany przez mieszkańców i turystów pozostawia jednak wiele do życzenia. Nawierzchnia parkowych ścieżek już dawno straciła swoją “gładkość”, a korzystanie z niej po deszczu może wiązać się z tworzeniem efektownych fontann. Niezbyt przyjemnie jest także na ścieżce przy Mickiewicza. Ci, którzy wybiorą przejażdżkę w sąsiedztwie ulicy, nie parkowymi alejkami, muszą liczyć się z tym, że przy mijaniu się z rowerzystą jadącym z naprzeciwka ich koło zaliczy kolizję ze studzienką. Kilkukrotnie można zderzyć się z metalową klapą znacznie wystającą ponad nawierzchnię ścieżki.

 

Wyszyńskiego - tu jest ciekawie

Na jednej z głównych dróg w mieście rowerzyści napotkają także wiele “kwiatków”. Jadąc przez skrzyżowania przy Powstańców Wielkopolskich i Pileckiego istnieje realna szansa, że zza rogu wyjdzie nam pod koła pieszy. Zresztą swobodne manewrowanie w tych miejscach graniczy z cudem. Przestrzeń między ścianami kamienic a łańcuchem oddzielającym chodnik od jezdni jest niewielka.


Wspomniane skrzyżowania mają jeszcze jeden mankament - jadąc od strony Kina Wolność zatrzymujemy się po prawej stronie przejścia dla pieszych w ciągu Pileckiego. Ale żeby uruchomić sygnalizator musimy zejść z roweru, wcisnąć guzik z drugiej strony przejścia, wsiąść na rower i jechać dalej.


Przy ulicy Wyszyńskiego zaobserwowaliśmy jeszcze jeden, ciekawy przykład. Jeśli rowerzysta kieruje się kolorami kostki chodnikowej (bo przecież nie oznaczeniami na drodze, tych nie uświadczymy), to na wysokości NETTO będzie musiał liczyć się z kolizją z… przystankiem autobusowym.

 

Nowe nie znaczy lepsze

Tłumaczenie złej jakości ścieżek rowerowych w Szczecinku argumentem “bo to było robione lata temu” nie przejdzie. Wystarczy wybrać się na ulicę Koszalińską i obejrzeć nową drogę prowadzącą do Aldi. Chciałoby się zakrzyknąć “majstersztyk!”. Ale do sedna: jadąc ulicą Koszalińską korzystamy ze ścieżki rowerowej. Ale tuż przed wjazdem w osiedle musimy zsiąść z roweru, bo nie ma tu przejazdu. Po drugiej stronie przejedziemy może 3-4 metry, żeby znów zsiąść z jednośladu i przeprowadzić rower. Potem kilkadziesiąt metrów i kolejna gimnastyka zsiadanie-wsiadanie. Po czym dostajemy ścieżkową mozaikę, bo projektanci i wykonawcy nie potrafili zgrać dwóch przestrzeni dla rowerzystów.

 

Zaparkuj… albo lepiej nie

Skoro Szczecinek to “miasto rowerowe” wydawać by się mogło, że dba się o korzystających z jednośladów. Chyba, że zakłada się, że odwiedzanie cmentarza czy niektórych instytucji nie łączy się z jazdą na rowerze. Oto trzy przykłady - ulica Cieślaka, nieopodal cmentarza. Stojak na rowery jest, ale mocno zarośnięty. Podobnie jest przed budynkiem Starostwa. Tu parkując nasz rower musimy kołem naruszyć nasadzenia przed budynkiem. I jeszcze park miejski, tuż przy muszli. Ogrodzenie sceny stało się wielkim, rowerowym parkingiem. Uczniowie I LO korzystają z jednośladów, ale przed szkołą jest miejsce dla samochodów nauczycieli, nie dla ekologicznego transportu.

Czy Szczecinek jest “rowerowym miastem”?

Biorąc pod uwagę powyższe mankamenty i zastrzeżenia do funkcjonowania roweru miejskiego odpowiedź nie jest pozytywna. Bez wątpienia potrzeba zmian, a tematem muszą zainteresować zarządcy dróg - tak miasto, jak i powiat. I nie chodzi tu tylko o oznakowanie czy jakość nawierzchni. Trzeba też zwracać uwagę na widoczność.

Rowerzyści wjeżdżający na przejazd muszą być widoczni dla kierowców. Niestety na ulicy Koszalińskiej czy na Rzemieślniczej kierowca w ostatniej chwili może zauważyć jednoślad wyłaniający się zza krzaków. Może w przyszłym sezonie nad Trzesieckiem będzie lepiej - pozostaje liczyć na zmiany.
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(38)

słaby rowerzystasłaby rowerzysta

17 1

Te pseudościeżki to jedynie dla statystyk rządzących, którzy chyba nigdy nimi nie przejechali. Tak to jest, jak ścieżki budują tłuste koty, które na rowerze zobaczysz raz w roku, jak z młodzieżą lansują się wokół jeziora.
Polecam przejazd Wyszyńskiego od Ogrodu, obok kina. Krawężniki dróg dojazdowych do posesji nie są obniżone i po 200 metrach tyłek boli.... W naszym mieście rowerami jeździ dużo ludzi. Szanujmy ich, bo to realny wpływ na środowisko. Mniej leczonych itp.
Ale poza Poznaniem (absurdy w drugą stronę) włodarze z PO rowerami nie jeżdżą, wiec nie mają zrozumienia dla cyklistów. 10:25, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

gośćgość

13 1

niestety tak to wygląda ....:-( 10:37, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

P.P.

11 4

Największym przekleństwem Szczecinka są te ciągi pieszo-rowerowe. Trzeba się cisnąć między pieszymi i ustępować im pierwszeństwa (skręci nagle, wjedziemy i już mamy kłopot, bo nasza wina). Zamiast normalnie po ulicy (w końcu rower to pojazd) to trzeba slalomy takie uskuteczniać i uważać na pułapki na chodnikach. 11:15, 19.06.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZłotówaZłotówa

8 4

Panie P., cyt:...najgorsi to są ci rowerzyści , jadę samochodem i trzeba slalomem za gamoniem jechać. Chwila nieuwagi i wypadek gotowy. Widząc jak wybrana grupka cyklistów system rozsadza i przejeżdża prze pasy lub beztrosko buja się po s11. Jestem za tym, aby towarzycho tez płaciło OC skoro chcą się poruszać po drodze. Chodniki są dla ludzi, czasami starszych i dzieci. Skoro ja muszę uważać na króla roweru to wypada aby kruuuul uważał na pieszego. Tak zdrowa gradacja odpowiedzialności w społeczeństwie. 11:38, 19.06.2023


obserwatorobserwator

14 1

Ścieżki szczecineckie są bez wątpienia zaprojektowane przez Panie/Panów z za biurka którzy na rowerze ostatni raz jeździli w czasach swojej pierwszej komunii. Jak ktoś ścieżką rowerową nazywa zwykły brukowy chodnik od razu pokazuje nam że z rowerami ma niewiele wspólnego. Dla urzędasa wszyscy rowerzyści to użytkownicy popularnych "górali". Proszę zatem wsiąść na rower szosowy i spróbować się przejechać na takiej pseudo ścieżce. W Szczecinku mamy dwie ścieżki spełniające minimum standardów. Jednak na ulicy Mickiewicza obok kortów tenisowych a druga na Cieślaka obok cmentarza. Ścieżka powinna być z masy mineralno – asfaltowej, o dziwo dużo tańszej niż kostka. 11:48, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RowerzystaRowerzysta

14 1

Dzięki za podjęcie mojego wątku. Raz jeszcze ogłaszam wstyd dla Zarządu Dróg Wojewódzkich, Powiatowych, Policji i Urzędu Miasta. To oni są organizatorami ruchu drogowego w mieście. To ONI ODPOWIADAJĄ ZA TEN BAŁAGAN I NIEDORÓBKI. Raz nawoływałem, WEŹCIE SIĘ DO ROBOTY - A TU NIC, Gadał dziad do obrazu.. Może teraz się obudzą. Tylko kto ma zainicjować? Czy znowu pseudo spół kompetencyjny - jak w Trybunale? Na inicjatora i koordynatora WYZNACZAM URZĄD MIASTA, bo to dzieje się w mieście. 12:04, 19.06.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JKMJKM

1 0

To nie władza jest winna takiego stanu rzeczy, to my wyborcy jesteśmy winni bo wybieramy takich pajaców 18:32, 19.06.2023


PedalarzPedalarz

15 1

Niestety, ale te ,,ścieżki rowerowe'' projektował ktoś niezbyt mądry, poruszanie się po Szczecinku rowerem to makabra, raz na tych dziurach zniszczyłem koło a gorsi rowerzyści ryzykują nawet zdrowiem jeżdżąc po tych dziurach zwanych ścieżkami rowerowymi... 12:11, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RowerzystkaRowerzystka

20 1

Szczecinek to żart a nie miasto rowerowe! Jesteśmy 50 lat za Holandią, przemalowanie połowy chodnika i namalowanie roweru to nie ścieżka rowerowa!! 12:13, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KierasKieras

17 8

Przede wszystkim każdy rowerzysta powinien zdobyć uprawnienia! Zachowują się jak krowy w Indiach. Przejeżdżają przez przejścia dla pieszych (może chca osobiscie poczuć 1500kg mojego auta?), a park uważają za swój prywatny folwark! 12:36, 19.06.2023

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

obserwatorobserwator

9 6

Z parku rowerzystów bym powyrzucał. Alejki parkowe są za wąskie dla pieszych i rowerzystów jednocześnie, zwłaszcza miedzy restauracją Jolka a Ogólniakiem. Idąc z dzieckiem trzeba mieć oczy do okola głowy bo o tragedię nie trudno. Ostatnio idąc na spacerze mijał mnie na rowerze spocony grubas ze słuchaweczkami w uszach który jechał w tempie takim jakby bił rekord jazdy na czas na około jeziora. Żeby jeszcze jakiś małolat. Stary pięćdziesięcioletni dziad. A zwróć takiemu uwagę to jeszcze wiązankę pośle. Ścieżka powinna być na obrzeżach parku wzdłuż ulicy. 12:52, 19.06.2023


ZbyszekZbyszek

6 5

Zamień swój samochód z silnikiem kosiarki na rower. Dobrze ci zrobi dla zdrowia. 13:22, 19.06.2023


VV

5 0

*%#)!& pedalarzy, a piesi z telefonem przy dudzie na maskę ? 13:59, 19.06.2023


VvVv

1 1

A kierowca samochodu zapier..la 70km/h przez miasto majc w d... innych uczestników. 21:38, 19.06.2023


JJJJ

9 5

dla tego że ścieżki są jakie są, jeżdżę dalej ulicami i mam te ścieżki gdzieś 12:38, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marcinek12Marcinek12

13 4

Ścieżka do około jeziora tragedia za tyle kasy badyle mogą wydłubać oczy 12:46, 19.06.2023

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

BobBob

2 10

Zamiast narzekać , zatrzymaj się i zrób to sam. Można ? 13:02, 19.06.2023


StaszekStaszek

12 3

Nie, nie można. Bo jak zaczniesz coś wycinać, łamać, to dostaniesz mandat. Od tego są służby, żeby dbać o takie sprawy. 13:21, 19.06.2023


BobBob

0 2

Staszek uwierz mi można.
Mandat ? Od kogo niby ?
Najlepiej nic nie robić i straszyć mandatami. Pewnie masz gdzieś pod ręką maseczkę, z jej brak też mandatami straszyli ? 21:18, 19.06.2023


CccCcc

5 8

A co to te rowery do *%#)!& nędzy, święte? 14:01, 19.06.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

pedalarzpedalarz

4 1

Tak, a twoje ulane, grube dupsko nie jest święte 19:24, 19.06.2023


CccCcc

1 3

Sam jesteś ulany ku..o tak jak twój stary 21:06, 19.06.2023


ZnajomekZnajomek

10 1

E jeszcze do tego brudne, śmierdzące, zdemolowane, uszkodzone rowery z wypożyczalni miejskie 14:03, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antekantek

11 2

oprócz opisanych tu mankamentów również, a może przede wszystkim odseparowanie ruchu pieszych od rowerowego w parku. Pomijam rozjeżdżone przez sprzęt PGK alejki parkowe ... 14:29, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A Kronosmród A Kronosmród

10 3

PO Pierwsze : Jaka władza takie ścieżki ! PO Drugie , a gdzie informacja o turystycznym darmowym dodatku w naszym mieście czyli Kronosmrodzie ? ???? 14:46, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gaz Gaz

7 7

Do Obserwatora: mając 50 lat nie jest się żadnym dziadem. 14:46, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PipPip

16 1

Zgadzam się z powyższym artykułem, ale... od kiedy to rowerzyści zwracają uwagę, jakie przejście przejeżdżają? Rzadko widzę, by ktoś zsiadał z roweru na przejściu dla PIESZYCH. Wjeżdżają nieraz prosto pod maskę samochodu. Takie zachowanie należałoby też piętnować 15:22, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PedałowaniePedałowanie

2 6

Bez sciezek malowanych ludzkość umiała pedalować.
Oj, hemoroidów dostaniecie i będzie szczypalo od siodelka :) 19:37, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PawełPaweł

10 1

Ścieżki, ścieżkami. Jakby wszyscy uważali na siebie (park czy ulica) to było by bezpieczniej. Dotyczy to rodziców nie pilnujących swoich dzieci jak i rowerzystów jadących w słuchawkach... 19:41, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzakCzak

8 0

Niestety ale droga w parku również nadaje się już do remontu. Jest tyle dziur że jest to po 1 niebezpieczne a po 2 lekki deszcz i jest mnóstwo kałuż co również przeszkadza rodzinom z dziećmi które są w wózkach. Myślę i to chyba nie tylko ja ze nadaje się to do remontu. 21:42, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MałgorzataMałgorzata

5 1

Koło wpada co 15 centymetrów w te "cudowne ścieżki". Już mąż wymienił 2 raz koło w wózku. A nie wspominając o tym, że córka nie może kawałka nawet na hulajnodze przejechać. Wstyd!!!! 22:17, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KapiKapi

6 0

Ktoś kto odpowiada za tą całą rowerową infrastrukturę na pewno nie jeździ rowerem! Oni tylko inwestują w kolorową farbę i przemalowują połowę chodnika. 22:30, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rowejek Pana PrezesaRowejek Pana Prezesa

7 3

RUCH ROWERÓW MA BYĆ TAK ZORGANIZOWANY, ABY ROWERZYSTA PRZEKRACZAJĄC DROGĘ POPRZECZNĄ, NIE MUSIAŁ ZSIADAĆ Z ROWERU, KIEDY PANISKO W SAMOCHODZIE SIEDZI WYGODNIE W FOTELU. DLATEGO OD DZIŚ, W SPOSÓB MANIFESTACYJNY, BĘDĘ ROWER TAKIM PRZEJŚCIEM PRZEPROWADZAĆ TEMPEM ŻÓŁWIA. NIECH SZOFERY W SWOICH AUTKACH NA MNIE QuWAMI RZUCAJĄ.
22:34, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

moi drodzymoi drodzy

3 1

https://www.youtube.com/live/fNMk9-F7w90?feature=share&t=192 22:48, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

moi drodzymoi drodzy

3 0

https://www.youtube.com/live/fNMk9-F7w90?feature=share&t=192 22:50, 19.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

andrzejandrzej

1 0

Pamiętajmy że kostka brukowa nie jest znakiem drogowym! Ona oznacza tylko że kolor nawierzchni jest właśnie taki (np ceglasty). 12:12, 21.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nogami po ziemiNogami po ziemi

2 0

.....kostka brukowa nie jest znakiem drogowym.... ale w całej Polsce przyjęło się, że kolor ceglasty - czerwonawo-buraczkowy to pas przeznaczony dla rowerzystów. 12:40, 21.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rowerowe Miejsce ZbaRowerowe Miejsce Zba

1 0

Dziś odkryłem, że ul. Powstańców Wielkopolskich jest dostępna dla rowerzystów !!! Tylko w 50% !!!
Od ulicy Wyszyńskiego - zakaz wjazdu w jednokierunkową. Na chodnikach nie dopuszczono jazdy rowerem. No i od świateł dymaj z kapcia 100 metrów do Miejsca Zbawienia, gdzie będziesz mógł wsiąść na rower. 13:14, 21.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%