Zamknij
REKLAMA

Policjanci i pracownicy banku zapobiegli oszustwu na "funkcjonariusza CBŚP"

15:09, 04.09.2019 | KPP Szczecinek
REKLAMA
Skomentuj

Pracownicy banku i policjanci ze Szczecinka zapobiegli przekazaniu oszustom kwoty 30 tys. zł przez jedną z mieszkanek naszego miasta. Aktywna współpraca policji, banków, spółdzielni mieszkaniowych i wielu innych instytucji przekłada się na skuteczną walkę z przestępcami usiłującymi wyłudzić pieniądze od seniorów.

-We wtorek  po południu, do gabinetu 68-letniej mieszkanki Szczecinka zadzwonił telefon. Oszust podający się za funkcjonariusza CBŚP przedstawił się, podał numer swojej legitymacji służbowej i poinformował kobietę, że jej oszczędności w banku są zagrożone, ponieważ w banku działa grupa pracowników, która udostępniła skan jej dowodu osobistego i numer konta bankowego oszustom. Komunikat dotyczący utraty oszczędności życia rozpoczął 3 godziną gehennę nieustającej rozmowy telefonicznej kobiety z oszustami i podejmowaniu decyzji, które miały uchronić zgromadzone na koncie przez kobietę środki

–informuje asp. Anna Matys oficer prasowy KPP w Szczecinku.

Na szczęście czujność pracownika jednego ze szczecineckich banków pozwoliła zablokować kolejne przelewy, które raz za razem wykonywała kobieta będąca w stałym kontakcie z oszustami. Pracownicy banku mając podejrzenie, że niecodzienne zachowanie kobiety oraz okoliczności mogą mieć związek z faktem, że padła ona ofiarą oszustwa „na policjanta” szybko o fakcie powiadomili policję. Mundurowi pojawili się w banku zaraz po tym, jak kobieta po raz kolejny wróciła do banku robiąc awanturę, że jej konto bankowe zostało zablokowane.

-Kryminalni ustalili, że kobieta na żądanie oszustów wykonała przelew o wartości 40 tys. zł. Jej pomoc miała ułatwić przeprowadzenie akcji i zatrzymanie oszustów. Kobieta instruowana przez telefon krok po kroku wykonywała polecenia funkcjonariusza CBŚP, którego dane sprawdziła pod numerem alarmowym. Wybierając numer alarmowy kobieta nie upewniła się czy poprzednie połączenie zostało zakończone i w konsekwencji ciągle rozmawiała z oszustem, który potwierdził dane osobowe funkcjonariusza CBŚP.

Kobieta utworzyła konto bankowe z dziennym limitem zwiększonym do 100 tys. zł. Wszystkie dane do konta (NIK oraz hasło) przekazała oszustom na wskazany numer telefonu komórkowego. W sytuacji jakichkolwiek trudności w banku każdorazowo kobieta otrzymywała komplet informacji co ma mówić i jak postępować. Tylko dzięki czujności pracownikom kolejny przelewy o wartości 20 tys. i 10 tys. został zablokowany.

-Trudności z realizacją przelewów sprowadziły po raz kolejny kobietę do banku, gdzie czekali już na nią kryminalni chcąc wyjaśnić kobiecie, że policja nigdy nie prosi obywateli o pieniądze oraz wsparcie finansowe i dlatego wszyscy mają podejrzenie, że padła ofiarą przestępstw metodą „na policjanta”.

Aktywna współpraca Policji i pracowników banku zapobiegła utracie oszczędności życia mieszkanki Szczecinka. Pracownicy banków przechodzą szkolenia, na których szczególną uwagę zwraca się na oszustwa na seniorach.

(KPP Szczecinek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

Połmózg Połmózg

13 1

Ale rozumiem że wcześniej wyłudzone pieniądze poszły w świat? Naprawdę nie rozumiem ludzi którzy tak łatwo pozbywają się pieniądzy przez telefon... Po prostu szok, tyle się o tym mówi i dalej nic.. 17:05, 04.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HmmmmmHmmmmm

6 1

Ach Ci biedni emeryci........ 17:28, 04.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TomekTomek

2 0

To ... "Pani Doktor" 09:56, 05.09.2019


Karać chłostąKarać chłostą

8 1

To nawet nie złodzieje...to naprawdę najgorszy sort, najgorszej szumowiny. Po prostu "ścierwo".
Tych pseudo aktorów okradających dziadków, nie tylko z kasy, ale z resztek zdrowia powinno się chłostać publicznie.
Zeżre wszystko co można zeżreć, nie powstrzyma się, oskóruje z godności i resztek zdrowia.
Nawet nie zdaje sobie sprawy jak katuje psychicznie starszego, samotnego człowieka.
Nie tylko okrada, ale katuje psychicznie. 19:06, 04.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XzXz

5 2

Ale sądzę że się mylisz skoro opisany przypadek świadomie.. Ta Pani wręcz poszła do banku żeby zrobić kolejne przelewy, więc jest sama sobie winna, moim zdaniem 20:05, 04.09.2019


Polska Polska

8 1

Brawo za czujność!!! 19:33, 04.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kkkk

8 1

Ale czy policja ujęła oszustów? Czy chociaż mają jakiś trop? O tym nie piszą... 22:02, 04.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone