Zamknij
REKLAMA

Wiatraki nawieją kasy. Czy także problemów?

05:30, 09.01.2020 | T.N
REKLAMA
Skomentuj
fot. PRK24.pl

14 wiatraków ustawiono już na terenie gminy Barwice. Zakończenie inwestycji zaplanowano na przełom stycznia i lutego. 42 ponad stumetrowe elektrownie mają w najbliższych miesiącach pojawić się w także w gminie Biały Bór. To z jednej strony ryzyko związane ze zmianą krajobrazu. To także nadzieja dla gmin tej wielkości – podkreślali na antenie Polskiego Radia Koszalin samorządowcy z tych gmin.

-Kiedy na naszym terenie 50% to obszary zalesione, ziemia w głównej mierze nie daje żadnego podatku, a rolnictwo nie przynosi zatrudnienia. Taki zastrzyk w postaci podatku od nieruchomości to jest dla nas ogromna szansa. Ale żeby je zainwestować, a nie przejeść.

– uważa Paweł Mikołajewski, burmistrz Białego Boru.

[ZT]18797[/ZT]

Władze gminy Barwice szacują, że z tytułu wpływów podatkowych budżet gminy w 2021 roku wzbogaci się o około 850 tysięcy złotych. Więcej powodów do optymizmu ma burmistrz Białego Boru – tu 42 turbiny mogą „nawiać” do gminnej kasy nawet 3 mln złotych. To 1/10 miejscowego budżetu.

Samorządowcy liczą także na tzw. społeczną odpowiedzialność biznesu. Czyli na dodatkowe inwestycje związane z pojawieniem się farm wiatrowych.

-Nie możemy udawać, że kiedy pojawiają się 115 metrowe wiatraki, nic się nie dzieje. To jest fabryka. Naszym zadaniem będzie zminimalizowanie kosztów

– podkreśla Paweł Mikołajewski.

 

Gmina Biały Bór w 2014 roku podpisała dokument dotyczący ewentualnych rekompensat. Ale zapisy te będą jeszcze aktualizowane. Wymierne korzyści z tytułu budowy odczuwają już mieszkańcy gminy Barwice.

-To dwukilometrowa droga w kierunku miejscowości Sulikowo. Jej wykonanie to koszt dwóch milionów złotych. Ale również pojawiła się nakładka bitumiczna do miejscowości Górki (ponad 350 tysięcy złotych), czy wydzierżawienie budynku po szkole podstawowej w Piaskach przez inwestora.

- wylicza profity Mariusz Kieling, burmistrz Barwic.

 

 

Oczywiście pojawienie się farm wiatrowych to nie tylko profity. To także obawy mieszkańców. -My mamy mnóstwo specjalistów, którzy wypowiadają się czy kury zniosą jajka, czy ptaki zginą, czy będzie migotanie, czy będzie można żyć. Mieliśmy sporo protestów - uważa Paweł Mikołajewski. Jego kolega z sąsiedniej gminy Barwice również spotkał się z wieloma pytaniami ze strony mieszkańców.

-Świadomość lokalna dojrzała. Większość mieszkańców nie neguje tych inwestycji. Były pojedyncze przypadki, sygnały np. że dżdżownice będą ginęły. My na spotkaniach mówiliśmy, że każdy ma prawo ma mieć własny osąd. Najbliższe lata pokażą, czy to był dobry kierunek

– dodaje burmistrz Kieling.

 

Budowa nowych wiatraków w powiecie szczecineckim to również okazja do dyskusji na temat atrakcyjności regionu pod względem inwestycyjnym. Burmistrz Barwic przyznaje, że pozyskanie inwestora to duża sztuka. -Od kilku tygodni prowadzimy rozmowy. Jesteśmy na początku. Nie chcę zdradzać szczegółów. Ale farmy wiatrowe są na pewno wartością dodaną – wyjaśnia Mariusz Kieling. Także burmistrz Białego Boru nie ma wątpliwości, że elektrownie wiatrowe są najłatwiejszą inwestycją dla gminy. -Zwłaszcza, że nasz program ułatwień dla nowych inwestorów chcących otworzyć działalność w gminie nie daje finansowych korzyści w kasie miasta – dodaje. Z ciekawością spogląda też w przyszłość. -Farmy wiatrowe mogą generować zainteresowanie farmami fotowoltaicznymi. Dziś mówi się o zajęciu tymi "lustrami" nawet stu hektarów. Czy także w naszym regionie? Na razie sygnałów brak.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

TorTor

0 3

Chyba jakiś szerokokątny ten aparat fotograficzny.🤣 07:22, 09.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RealnyRealny

0 2

Może dobrze będzie porównać wpływ podatku z rolnictwa z innymi branżami to będziemy wiedzieć ile rolnictwo generuje zysku dla gmin... 09:11, 09.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zaorać i POsolićZaorać i POsolić

3 1

Barwice wymierają? Nic nowego, brawo POrozumienie. 09:29, 09.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dobrze tylko burmistdobrze tylko burmist

5 2

a co z innymi inwestycjami na tych terenach, zapomnieli panowie o mieszkancach i rozwoju gminy, plany zagospodarowania i ustawa odległościowa zablokują budownictwo mieszkaniowe na conajmniej 30 lat, czemu o tym nikt nie mówi? 10:14, 09.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OliOli

2 1

A gdzie Wòjt Grzmiącej ?Tu też stawiają wiatraki!Czyżby za cienki był? 10:31, 09.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone