14 wiatraków ustawiono już na terenie gminy Barwice. Zakończenie inwestycji zaplanowano na przełom stycznia i lutego. 42 ponad stumetrowe elektrownie mają w najbliższych miesiącach pojawić się w także w gminie Biały Bór. To z jednej strony ryzyko związane ze zmianą krajobrazu. To także nadzieja dla gmin tej wielkości – podkreślali na antenie Polskiego Radia Koszalin samorządowcy z tych gmin.
-Kiedy na naszym terenie 50% to obszary zalesione, ziemia w głównej mierze nie daje żadnego podatku, a rolnictwo nie przynosi zatrudnienia. Taki zastrzyk w postaci podatku od nieruchomości to jest dla nas ogromna szansa. Ale żeby je zainwestować, a nie przejeść.
– uważa Paweł Mikołajewski, burmistrz Białego Boru.
[ZT]18797[/ZT]
Władze gminy Barwice szacują, że z tytułu wpływów podatkowych budżet gminy w 2021 roku wzbogaci się o około 850 tysięcy złotych. Więcej powodów do optymizmu ma burmistrz Białego Boru – tu 42 turbiny mogą „nawiać” do gminnej kasy nawet 3 mln złotych. To 1/10 miejscowego budżetu.
Samorządowcy liczą także na tzw. społeczną odpowiedzialność biznesu. Czyli na dodatkowe inwestycje związane z pojawieniem się farm wiatrowych.
-Nie możemy udawać, że kiedy pojawiają się 115 metrowe wiatraki, nic się nie dzieje. To jest fabryka. Naszym zadaniem będzie zminimalizowanie kosztów
– podkreśla Paweł Mikołajewski.
Gmina Biały Bór w 2014 roku podpisała dokument dotyczący ewentualnych rekompensat. Ale zapisy te będą jeszcze aktualizowane. Wymierne korzyści z tytułu budowy odczuwają już mieszkańcy gminy Barwice.
-To dwukilometrowa droga w kierunku miejscowości Sulikowo. Jej wykonanie to koszt dwóch milionów złotych. Ale również pojawiła się nakładka bitumiczna do miejscowości Górki (ponad 350 tysięcy złotych), czy wydzierżawienie budynku po szkole podstawowej w Piaskach przez inwestora.
- wylicza profity Mariusz Kieling, burmistrz Barwic.
Oczywiście pojawienie się farm wiatrowych to nie tylko profity. To także obawy mieszkańców. -My mamy mnóstwo specjalistów, którzy wypowiadają się czy kury zniosą jajka, czy ptaki zginą, czy będzie migotanie, czy będzie można żyć. Mieliśmy sporo protestów - uważa Paweł Mikołajewski. Jego kolega z sąsiedniej gminy Barwice również spotkał się z wieloma pytaniami ze strony mieszkańców.
-Świadomość lokalna dojrzała. Większość mieszkańców nie neguje tych inwestycji. Były pojedyncze przypadki, sygnały np. że dżdżownice będą ginęły. My na spotkaniach mówiliśmy, że każdy ma prawo ma mieć własny osąd. Najbliższe lata pokażą, czy to był dobry kierunek
– dodaje burmistrz Kieling.
Budowa nowych wiatraków w powiecie szczecineckim to również okazja do dyskusji na temat atrakcyjności regionu pod względem inwestycyjnym. Burmistrz Barwic przyznaje, że pozyskanie inwestora to duża sztuka. -Od kilku tygodni prowadzimy rozmowy. Jesteśmy na początku. Nie chcę zdradzać szczegółów. Ale farmy wiatrowe są na pewno wartością dodaną – wyjaśnia Mariusz Kieling. Także burmistrz Białego Boru nie ma wątpliwości, że elektrownie wiatrowe są najłatwiejszą inwestycją dla gminy. -Zwłaszcza, że nasz program ułatwień dla nowych inwestorów chcących otworzyć działalność w gminie nie daje finansowych korzyści w kasie miasta – dodaje. Z ciekawością spogląda też w przyszłość. -Farmy wiatrowe mogą generować zainteresowanie farmami fotowoltaicznymi. Dziś mówi się o zajęciu tymi "lustrami" nawet stu hektarów. Czy także w naszym regionie? Na razie sygnałów brak.
Tor07:22, 09.01.2020
Chyba jakiś szerokokątny ten aparat fotograficzny.?
Realny09:11, 09.01.2020
Może dobrze będzie porównać wpływ podatku z rolnictwa z innymi branżami to będziemy wiedzieć ile rolnictwo generuje zysku dla gmin...
Zaorać i POsolić09:29, 09.01.2020
Barwice wymierają? Nic nowego, brawo POrozumienie.
dobrze tylko burmist10:14, 09.01.2020
a co z innymi inwestycjami na tych terenach, zapomnieli panowie o mieszkancach i rozwoju gminy, plany zagospodarowania i ustawa odległościowa zablokują budownictwo mieszkaniowe na conajmniej 30 lat, czemu o tym nikt nie mówi?
Oli10:31, 09.01.2020
A gdzie Wòjt Grzmiącej ?Tu też stawiają wiatraki!Czyżby za cienki był?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
„Smart Stop” w Szczecinku.
Uważam, że nic tak skutecznie nie rozwiąże problemu jak sięgnięcie głęboko do portfela idiotów. Wchodzi na przejście, powoduje wypadek, z własnej kieszeni płaci za uszkodzenie pojazdu/pojazdów, z własnej kieszeni za ratownictwo, plus nawiązka na rzecz kierowcy za stres, powiedzmy 10 średnich krajowych plus nawiązka na dowolny cel publiczny, też ok 10 średnich krajowych. W momencie, kiedy sąd orzeka winę pieszego automatycznie uruchamiane są wszystkie te procedury. Jeden czy drugi idiota wejdzie na przejście, ale trzeci czy piąty już się zastanowi.
Gość
07:31, 2025-07-08
Nowe kontrole na granicach. Za ten błąd możesz zapłacić
W wypowiedziach polityków brakuje słowa.WARCHOLY
Xxxx
07:25, 2025-07-08
„Smart Stop” w Szczecinku.
Kiedyś ludzie myśleli samodzielnie, teraz trzeba malować wskazówki na chodniku. Ciekawie się ten świat rozwija...
Taa
06:58, 2025-07-08
Miasto przekaże 625 tys. zł na sprzęt dla szpitala
Najważniejsze że szpital się modernizuje. Dziękuję Burmistrzowi i Staroście za pilnowanie sprawy ochrony zdrowia w mieście.
Olo33
05:18, 2025-07-08