Zamknij
REKLAMA

Sołtys w pojedynkę nic nie zdziała – rozmowa z sołtysem Turowa Mariuszem Bagińskim

18:38, 20.01.2022 | .
Skomentuj fot. iszczecinek.pl
REKLAMA

Pełne emocji zebranie, skargi i groźba odwołania ze stanowiska. Jak sytuację w rodzinnym Turowie postrzega sołtys? Jakie są jego plany? Co uważa za największą bolączkę swojej miejscowości? I czy zamierza złożyć mandat?

[ZT]26574[/ZT]

Jesteśmy kilka dni po spotkaniu w Turowie. Jak w pana odczuciu wygląda sytuacja we wsi?

Z mojego punktu widzenia wygląda tak, że w Turowie znalazła się niewielka grupka mieszkańców, którzy opatrznie rozumieją rolę sołtysa. Oczekują, że sołtys osobiście wyleje im asfalt na drogę, odśnieży podjazd do domu albo wywiesi flagi. Nie jest to duża grupa, może z dziesięć osób. Jednak mam wrażenie, że są to osoby źle nastawione zarówno do mnie, jak i moich działań i to od samego początku drugiej kadencji, czyli od 2019 roku.

Podczas spotkania zorganizowanego 13 stycznia padło pod pana adresem szereg zarzutów.

Rzeczywiście tak było, jednak większość z nich jest bezpodstawna. Sołtys jednoosobowo nie poprawi życia we wsi. Muszę też z przykrością stwierdzić, że liczyłem na większą współpracę ze strony mieszkańców, ich większe zaangażowanie w życie lokalnej wspólnoty. Każdy z sołtysów potwierdzi, że Turowo to specyficzne miejsce, mimo starań wciąż słabo zintegrowane i bierne. Wielokrotnie wychodziłem do mieszkańców z inicjatywą zrobienia czegoś wspólnie lecz napotykałem opór. Gdy sadziłem kwiaty przy zatoczce autobusowej, nikt nie chciał się przyłączyć, gdy posadziliśmy dąb, musiałem całe lato osobiście go podlewać, bo nikt nie chciał mnie wyręczyć.

Dlaczego 11 listopada w Turowie nie zawisły flagi państwowe?

Ponieważ musiałem pojechać z dzieckiem do sanatorium i ponownie nie znalazł się nikt kto zechciałby podjąć się tego obowiązku. Pytałem dwie osoby – odmówiły. Okazuje się, że jak zagłębimy się w szczegóły to najdrobniejsza sprawa wymaga wiele zachodu. Flagi należy pobrać, uprasować, a następnie umieścić na co drugiej latarni, wzdłuż całej drogi powiatowej, biegnącej przez Turowo. Potrzebny jest czas, chęci, samochód…

Głównym zarzutem kierowanym pod pana adresem był brak właściwej komunikacji z mieszkańcami. Mogliśmy usłyszeć, że nie odbiera pan telefonów, nie zwołuje zebrań i społeczność nie wie jakie decyzje zapadają w gminie.

Od siedmiu miesięcy faktycznie bardzo zmniejszyłem swoją aktywność sołecką. Po pierwsze zdecydowały o tym względy osobiste, po drugie zdrowotne (zarówno moje jak i mojego dziecka). Źle się z tym czuję, jednak nie chciałbym bardziej szczegółowo omawiać tematu. Telefony od mieszkańców odbieram zawsze. Jak mógłbym inaczej znaleźć się w miejscowości gdy płonął komin na jednym z domów lub o piątej rano wyciągać autobus, który wpadł do rowu? Zebrań wiejskich nie ma wiele, bo te które zwołałem cieszyły się minimalnym zainteresowaniem mieszkańców, brało w nich udział może dziesięć osób.

Dlaczego nie uczestniczy pan w spotkaniach Rady Gminy? Czy nie jest to podstawowy obowiązek sołtysa i radnego?

Z wielkim zdziwieniem odnotowałem, że mnie oraz czterech innych radnych zaliczono do tak zwanej „opozycji”. Ja się opozycją wobec nikogo nie czuję. Podziały polityczne dotyczą według mnie Warszawy i polityki krajowej, nie tak małych, lokalnych wspólnot. Z tego powodu czuję się na Radzie Gminy osobą wykluczoną. „Radni opozycyjni” mają obniżone diety, nie przewodzą też żadnej komisji. Mój udział w tych spotkaniach ogranicza się do podnoszenia ręki i zatwierdzania cudzych decyzji. Ja z takim stanem rzeczy się nie godzę i w posiedzeniach Rady nie uczestniczę. Aby była jasność nie pobieram też z tego tytułu diety. Uważam że tak jest uczciwiej wobec mieszkańców, którzy mnie wybrali. Poza tym nie wszyscy wiedzą, że w planie obrad zniesiono punkt „wnioski i zapytania sołtysów” oraz w ramach oszczędności zlikwidowano fundusz sołecki. Z tego funduszu, który wynosił 36 tys. zł rocznie mogliśmy zakupić nagłośnienie na imprezy, wspomóc mieszkańców, klub piłkarski czy doinwestować zakrzewianie wsi. Obecnie nie dysponujemy żadnymi środkami i nie możemy zabierać głosu. Nie wiem po co miałbym więc tam chodzić.

Czy tym samym nie odcina się pan od najświeższych informacji i decyzji podejmowanych przez Gminę?

Nie, ponieważ przed każdym posiedzeniem otrzymuję komplet dokumentów. Tym sposobem jestem na bieżąco ze wszystkimi sprawami.

Dlaczego wobec tak krytycznej postawy wobec działań Rady Gminy nie złoży pan mandatu?

Nie zrobię tego ponieważ mam nadzieję, że to stan przejściowy i sprawy ulegną zmianie. Sądzę też, że moje dotychczasowe osiągniecia potwierdzają, że jestem zaangażowanym sołtysem i mam się czym pochwalić.

Co takiego uczynił pan dla swojej miejscowości? Wymieńmy kilka inicjatyw, aby przypomnieć je czytelnikom, a przede wszystkim mieszkańcom.

Jako sołtys jestem blisko ludzi. Pomagam, wspieram, przekazuję dalej zgłaszane skargi. Nie tak dawno przekazałem np. ogromny materac na cele charytatywne. Okazało się, że za pośrednictwem PCPR-u powędrował do wielodzietnej rodziny z Turowa, z czego jestem niezmiernie zadowolony. Wyręczając gminę sam wypożyczyłem podnośnik i ściąłem drzewo grożące zawaleniem na dom jednego z mieszkańców.  Jestem za każdym razem gdy społeczność mnie potrzebuje, szukałem „na cito” kominiarza by pomóc sąsiadce, mediowałem w sporze sąsiedzkim innych mieszkańców. Gdy było trzeba wzywałem na pomoc policję lub inne służby. Organizowałem „Dzień Dziecka” i „Dzień Matki” oraz paczki na Mikołaja dla najmłodszych mieszkańców. Mogę wysoko ocenić współpracę ze Szkołą Podstawową oraz panem Cezarym Sierzputowskim, dawnym opiekunem boiska Orlik. Żałuję tylko, że nie nawiązałem bliższej współpracy z obecnym radnym, panem Nogą, może wówczas sprawy przebiegałyby bardziej gładko.

Co stoi na przeszkodzie, aby kontynuować te działania?

Na przykład to, że odsunięto mnie od sali wiejskiej, a nawet oskarżono o kradzież sztućców jakie były na jej wyposażeniu! A to przecież ja napisałem fajny projekt na modernizację tej sali i wpadłem na pomysł by wybudować w niej stałą scenę (którą zresztą sfinansowaliśmy z funduszu sołeckiego). To są właśnie decyzje, z którymi tak trudno mi się pogodzić.

Nie może pan korzystać z sali? Proszę rozwinąć temat.

Jakieś trzy lata temu zostałem poproszony przez pana wójta o zwrot kluczy. Dlaczego? Nie wiem do dzisiaj. W dodatku krótko po tym fakcie zostałem również oskarżony o kradzież laptopów, sprzętu nagłośnieniowego oraz noży i widelców, jakie były na wyposażeniu sali. Składałem nawet w tej sprawie wyjaśnienia na policji. A fakty są takie, że na czas remontu, laptopy trafiły do zamkniętej szafy, a sprzęt nagłośnieniowy pod opiekę pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Turowie. Ot i cała kradzież! Co się stało z widelcami – nie mam pojęcia…

Mieszkańcy zarzucają panu również, że nie zamieszkuje pan w Turowie, a więc nie może być na bieżąco z aktualnościami we wsi.

Ta sprawa miała swój początek siedem lat temu, gdy rozpoczynałem pierwszą kadencję na stanowisku sołtysa. Chciałbym zaznaczyć że ja z Turowa pochodzę, tu zostałem ochrzczony, tutaj się wychowałem i uczęszczałem do szkoły podstawowej. W Turowie również mieszkam, płacę podatki i płacę za odpady komunalne. To gdzie sypiam, a ze względów zawodowych jest to ostatnio Szczecinek, nie ma znaczenia. W tej kwestii pewna pani złożyła na mnie skargę do wojewody, który ostatecznie nie dopatrzył się naruszenia przepisów, więc temat uważam za zamknięty.

Może jednak warto założyć konto na Facebooku i za jego pomocą komunikować z mieszkańcami?

Kiedyś takie konto funkcjonowało, jednak z jakiegoś powodu - nie do końca pamiętam jakiego - Facebook nam je zamknął. Jeśli jest jednak taka wola mieszkańców i oni naprawdę będą tam zaglądać to ja oczywiście takie konto ponownie założę.

Czy ma pan jakieś prywatne zatargi z ludźmi, którzy dziś dążą do pana odwołania?

Mogę powiedzieć, że tak. Jednego pana przyłapałem jak pił piwo pod sklepem, a potem prowadził samochód – niestety uciekł zanim zdołałem zawołać służby. Inny strzelał do psa z wiatrówki, jeszcze inny próbował odprowadzać własne ścieki do jakiejś prywatnej, cudzej studni na polu… Kilka takich historii by się znalazło.

Co się stanie jeśli mieszkańcy zbiorą wymaganą liczbę podpisów i odwołają pana ze stanowiska?

Na razie dotarła do mnie wiadomość, że lista zawierająca dane wrażliwe, czyli imiona, nazwiska i pesele, leży sobie w ogólnodostępnym miejscu w sklepie… a przecież obowiązuje RODO i to narusza pewne przepisy. Wiem, że są mieszkańcy którym to nie odpowiada, więc podejmę interwencję. Nawet jeśli dojdzie do odwołania mnie ze stanowiska, jestem bardzo ciekaw kto podejmie się tej pracy – trudnej i odpowiedzialnej, za minimalną gratyfikację finansową… i jak długo wytrzyma. Założę się po 5-6 miesiącach ta osoba sama zrezygnuje.

Czy gdyby jednak ta kadencja skończyła się przed czasem to będzie dla pana koniec przygody z samorządem?

W żadnym wypadku. Nawet jeśli zostanę odwołany, obiecuję że będę kandydował w kolejnych wyborach.

Czy chciałby pan poruszyć na koniec jeszcze jakąś kwestię?

Chciałbym życzyć mieszkańcom Turowa zdrowia, spokoju oraz poprosić, aby nie skreślali swojego sołtysa z powodu niepowieszonej flagi.

Uwaga: Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi i szacunku dla cudzych poglądów. Komentarze obraźliwe oraz wulgarne będą usuwane. 

[ZT]19233[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (50)

MieszkaniecMieszkaniec

5 11

Do ludzi z tej listy, co to leżała w sklepie i była niezgodna (wg sołtysa) z RODO szanowny sołtys wykonał telefony z zapytaniem 'dlaczego się podpisałem'. Sprawa godna zgłoszenia do prokuratury. A to, że sołtys jest zameldowany w Turowie, a mieszka w Szczecinku jest wg mnie jest niezgodne z wykonywaną przez niego funkcją. 21:19, 20.01.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

NickNick

8 4

Napisz do Prokuratury a nie pompujesz sie w sieci. 21:23, 20.01.2022


nikt ważnynikt ważny

3 4

Kiedyś żeby burmistrz miasta Szczecinek mieszkał w Szczecinku Trzesiekę przyłączono do miasta. Nie wiedzę problemu by teraz Szczecinek przyłączyć do Turowa 21:48, 20.01.2022


UlkaiutUlkaiut

5 2

Dokładnie. Masz problem zgłoś do odpowiednich służb bo ty z pewnością jesteś niekompetentny w tej kwestii 21:49, 20.01.2022


AdamAdam

7 4

Turowo podpiac pod Szczecinek i po sprawie. Jestem za. 21:50, 20.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkankaMieszkanka

12 2

Znalazła się grupka "mądrych" którym nic nie pasuje i kombinują jeden z drugim, bo ktoś jest za uczciwy...
Typowa ludzka zawiść.
Życzę powodzenia następcy i pokazania swoich szerokich horyzontów... 21:51, 20.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NnnnnNnnnn

3 6

Mieszkanka od tym pan Sołtys się podpisuje. Panie Sołtysie lepiej powiedz co ty robisz bezprawnie otrzymałeś listę z Gminy i wydzwaniasz po ludziach i im grozisz - godne podziwu zachowanie ale już sprawa znajdzie miejsce na policji i w prokuraturze do zobaczenia. 22:18, 20.01.2022


GośćGość

8 6

Drodzy Państwo,
Bardzo łatwo jest kogoś oceniać jeśli się stoi z boku i komentuje. Turowo jest doinwestowaną wioską i temu nie można zaprzeczyć, zawsze Gmina o nią dbała. W tym momencie powstał bezsensowny spór bo sołtys nie wywiesił flagi drodzy państwo może lepszym rozwiązaniem byłoby zaoferowanie pomocy a nie wbijanie komuś noża w plecy. Czasami doceńmy to co robią inni. Bycie sołtysem to nie jest praca od święta. Każdy z nas ma również prywatne życie i godzenie się na podjęcie takiej funkcji to duży wyczyn. Grupie ludzi której nic się nie podoba radzę podjąć taką funkcję i pokazać swoje możliwości a nie tylko usiąść w pierwszym rzędzie na zebraniu i krytykować. Taka postawa pokazuje, że jesteście mało dowartościowani a to, że ktoś coś robi dobrze kole Was w oczy. Przykre, że Turowo jest tak mało zorganizowaną wioską ale może kiedyś w końcu zacznie doceniać to co ma a nie tylko wymagać od innych bo przecież nie od siebie. 22:19, 20.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MariuszMariusz

8 9

Nie ja mam swoją godność nie podpisuje się anonimowo... Nikogo nie zastraszam a ci co tak sądzą że zaczynają mącić bo chyba dotarło do nich że poszli za bystro.... Swoją drogą świetny artykuł.. pozdrawiam mieszkańców 22:25, 20.01.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

GośćGość

5 6

Jaką godność??? Rozlicz się z ludźmi których okradłeś. 06:27, 21.01.2022


XxxXxx

5 3

Jak okradł to zgłoś to a nie szczekasz anonimowo błaźnie 10:46, 21.01.2022


Wanda Wanda

5 3

Mariusz przestań już mieszać. Odejdź z honorem i zostaw po sobie chociaż dla niektórych miłe wspomnienie. Wiesz przecież doskonale ze ludzie pamietaja jaką krzywdę krzywdę im wyrządziłeś. Byłeś jednym z nas na początku swojej kadencji dopóki miałeś do kogo przyjeżdżać (wtajemniczeni wiedzą o kim mowa) później jak już nie miałeś żadnych korzyści z przebywania w Turowie to ślad o Tobie zaginął. Sołtys powinien być jednym z nas a nie dojeżdżającym "kimś" który pojawia sie i znika. Posłuchaj glosu wyborców i nie ośmieszaj sie juz wiecej! 14:45, 21.01.2022


Mieszko Mieszko

8 9

Ostatnimi czasami człowiek który jest szczery, sumienny i uczciwy, staje się dziwny dla świata, że jeszcze tacy ludzie istnieją w tym kraju gdzie rządzi pieniądz, zawiść ludzka i dopisywanie historii. Nie o taką Polskę walczono. Życzę sołtysie dużo cierpliwości i siły na słuchanie tych bezpodstawnych oskarżeń. 22:27, 20.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MariuszMariusz

4 4

Dziękuję za miłe słowa 22:34, 20.01.2022


MariuszMariusz

5 6

Dziękuję ślicznie 22:31, 20.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


sdfsdf

8 2

ale to trzeba mieć narąbane żeby mieszkać w takiej dziurze. Jak dom to tylko w zasięgu przystanku KM, drogi rowerowej. 07:13, 21.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszczaninmieszczanin

7 7

Panie Sołtysie, zostaw Pan tych zawistników! Pan dba o wioseczkę jak może i zero wdzięczności za to! Pejsbuków i Tłiterów im się zachciewa, a zachowanie rodem z głębokiego PRLu! Niech pan startuje na burmistrza naszej pipidówki, bo w Panu jest duży potencjał! A tamtych niech żółć zaleje.Pies ich je...

07:41, 21.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

butikbutik

7 6

Masz rację Mariusz tacy są ludzie z Turowa trzymam kciuki 07:55, 21.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PegasusPegasus

1 1

ZA WSZYSTKIM STOI TEN SIWY ...uj 10:03, 21.01.2022


Mieszkaniec ParsęckaMieszkaniec Parsęcka

9 2

Jako mieszkaniec Parsęcka również oczekuję zmian w swojej miejscowości. Czas postawić na ludzi młodych, którzy mają pomysły i chcą je realizować. 🙂 08:11, 21.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KejKej

2 1

Mieszkaniec Per zancka co ty byś chciał ? Sołtys jako wasz pachołek do sprzątania i roboty jak niewolnik? Jakie zmiany? Zgłoś się do radnego z żądaniami . 11:30, 21.01.2022


Dino1709Dino1709

5 2

Witam a może wójt niech oda nas Turowo do miasta i benidzie miał sokuj z Turowem 08:28, 21.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JarosławJarosław

10 7

Znam sołtysa Turowa osobiście i uważam, że spośród mieszkańców Turowa to i tak najlepszy kandydat. Wieś przynajmniej jakoś wygląda. Wiadomo mieszkańcy przede wszystkim chcą "igrzysk" - byleby się nawalić, zrobić burdel. Nie pasuje Wam to, że Mariusz nie robi imprez? Na prawdę przede wszystkim tego wam trzeba? A to, że osobiście chodził i rozdawał Wam podatki? Że można było z nim porozmawiać co tydzień na sali to mało? Proszę mi przypomnieć który z poprzednich radnych lub sołtysów to robił? A co do radnego to nieporozumienie. 08:50, 21.01.2022

Odpowiedzi:6
Odpowiedz

Mieszkam tu od zawszMieszkam tu od zawsz

7 5

A i owszem pamietam sołtysa który byl dla ludzi. Niestety zmarł i szkoda bo to byl prawdziwy sołtys pomocny i blisko ludzi. A Mariusz..... Szkoda gadać! Niech sie pochwali ile spraw w sądzie zaliczył za swojej kadencji a ile jeszcze sie toczy. Sołtys powinien pomagać a nie okradać ludzi. Ile pieniędzy ludziom jesteś winien i dlaczego w Turowie juz Cie nie widać boisz się tu przyjeżdżać? Taki sołtys to wstyd dla wcale nie takiej małej społeczności. 09:07, 21.01.2022


TadekTadek

5 4

A noszenie podatków przez sołtysa to obowiązek tego nie wiesz a to że byly dożynki i akurat pan Mariusz byl nawalony tego też nie widziałeś jak masz takie argumenty to zakończ te pisanie 09:43, 21.01.2022


JarosławJarosław

10 1

Znajdź mi sołtysa Turowa, który nie pił. 11:41, 21.01.2022


JaJa

5 3

Alkohol jest dla ludzi ale żeby pić i jeździć samochodem? U naszego sołtysa to niestety norma. 14:58, 21.01.2022


MieszkankaMieszkanka

3 0

Prawie w kazdej wiosce sołtys roznosi podatki,wiec nie widzę tu większego wyczynu.Jeśli chodzi o zabawy-a czemu by nie .Jest sala wiejska która jest wcale niewykorzystywana- sylwester ostatki jakoś w innych wioskach takie zabawy się odbywają. 19:08, 21.01.2022


MariuszMariusz

1 1

Odpowiadam dla Mieszkanka
Pani kochana to nie sołtys musi organizować zabawy sylwestrowe ... Zorganizowałem pare imprez a potem tłumaczyłem się w urzędzie skarbowym bo zarzucono mi że osiągam z tego korzyści majątkowe ... Sala jest udostępniona dla mieszkańców i każdy może zorganizować imprezę jak ma ochotę.. 22:16, 21.01.2022


Z bokuZ boku

6 5

Jak w każdej miejscowości popegerowskiej, to jest stan..... Przechodzina pokolenia 09:48, 21.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Osoba postronna Osoba postronna

5 9

Pana Mariusza znam osobiście i uważam,że wywiązuje się z powierzonych mu zadań. Jest bardzo sympatycznym i sumiennym człowiekiem. Naprawdę ludzie nie rozumieja,że może przytrafić się coś człowiekowi i dlatego nie może być w danym miejscu o określonej porze i czegoś zrobić? To pojedyncza sytuacja. A co do wypowiedzi widać,że na wsparcie mieszkańców liczyć nie może. Chociażby w sprawie tych flag. Był w sanatorium z dzieckiem,a nie leżał z browarem na kanapie. Dzwonił i prosił o pomoc. Ludzie...Trochę empatii. Nie od dzisiaj wiadomo,że ludzie chcą tylko brac, a nic nie dać od siebie. Tylko współpracą można do czegoś dojść. Pozdrawiam 11:19, 21.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MieszkankaMieszkanka

2 2

Tu nie chodzi tylko o flagi A o ogół całą kadencję Pana sołtysa....pięknie się mówi i obiecuje przed wyborami...osiadł Pan sołtys na laurach. 19:13, 21.01.2022


na ujtana ujta

10 2

Organista na sołtysa , radnego i ujta! 11:27, 21.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

3 0

Trzeba zrobić listę na radnego z Żółtnicy to może weźmie się do roboty 18:18, 21.01.2022


CzarnamrsCzarnamrs

11 10

Mieszkam w Turowie od ponad 10 lat i to jest śmieszne, że dowiaduję się o takich sprawach z internetu. Ponadto dopiero z tego artykułu dowiedziałam się co takiego dla miejscowości zrobił Sołtys Turowa i że ma tak pod górkę w Gminie i wśród mieszkańców. Dodam jeszcze, że nigdy nie widziałam Pana Sołtysa na żywo, a to już druga kadencja! Podsumowując, jestem mieszkanką Turowa, a nie wiem nic o tym, co dzieje się we wsi. Uważam, że jednak warto wziąć się za należyte informowanie mieszkańców. Strona na FB byłaby dobrą opcją. Dodam, że od samego początku jak tu mieszkam nic interesującego się tu nie dzieje. Narzekacie na sołtysa, ale radni też nic nie robią, nawet nie wiem kto nimi jest. Kasę brać każdy chce, ale zrobić coś dla społeczności, to nie ma komu. Niby wybraliśmy sołtysa i radnych, ale prawda jest taka, że Wy nic nie robicie, więc jak już obwiniać sołtysa, to także radnych. Spójrzcie co się dzieje w sąsiednich sołectwach, festyny, atrakcje dla dzieci, spotkania dla seniorów, spotkania dla dzieci, a tu nic, nudą wieje. Sołtysie nie pytaj dwóch osób, które i tak ci odmawiają, poinformuj wcześniej o planowanych przedsięwzięciach, na pewno znajdzie się ktoś, kto pomoże. Radni - wy nie jesteście tylko od brania kasy, też się za coś zabierzcie, mieszkańcy nie wybrali was po to, żeby wasze nazwisko wisiało na płocie w trakcie wyborów tylko po to, żebyście coś w końcu zrobili dla społeczności. 14:17, 21.01.2022

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

Turowianka Turowianka

3 2

Jelsi ktoś nie wie jak wygląda Sołtys wybrany już 2 kadencje, w miejscowości w której mięszks 10 lat to znaczy, że jest ignorantem i niestety takich osób jest masa w całej gminie. Nic nie robić, nic nie wiedziec niech inni wszystko za mnie robią.... Takie społeczeństwo w tej zacofanej gminie niestety zamieszkuje. 20:40, 21.01.2022


JBJB

3 1

Ja to bym się wstydziła takie głupoty wypisywać. Jakie pani sobie świadectwo wystawia? Od 10 lat!? I na wyborach pani nie była!? Oczekuje pani osobistego zaproszenia na zebranie wiejskie? Cała wieś wiedziała, kto chciał przyszedł, sołtys został wybrany bardzo dużą ilością głosów, a jedna pani pisze, że jej nie było, o niczym nie wiedziała i sołtysa nie zna. Na wyborach do rady gminy też pani nie było?
Czyja to wina kochana pani? 21:05, 21.01.2022


Czarnamrs Czarnamrs

2 0

Nie byłam na głosowaniu na sołtysa ani na radnych nie z powodu, że nie nikt mnie nie zaprosil osobiście na wybory i nie z powodu, że nie wiedziałam kiedy się odbywają, nigdzie tego nie napisałam, proszę czytać ze zrozumieniem. Chodzi mi o fakt, że sołtys i radni nie uczestniczą w życiu mieszkańców w znaczny sposób, więc nic o nich nie słychać.

Do Turowianki: pani była na wyborach jednych i drugich i co takiego zrobiła pani dla Turowa? 21:29, 21.01.2022


IgnorantkaIgnorantka

1 0

Człowiek pisze "jestem mieszkanką, a nie wiem nic o tym, co się dzieje we wsi", a ludzie to lajkują! im się to podoba!
Ja nie jestem mieszkanką, jestem gościem od czasu do czasu, a wiem, że w Turowie działa Stowarzyszenie "Droga", "Turowianki", Klub Sportowy Grom czy klub seniora, który nie powstał 7stycznia. Świetlica została przystosowana na wniosek cały czas aktywnych seniorów Turowa.
Nie trzeba czekać aż sołtys przyjdzie po kolędzie, można samemu się zaangażować i wszystko wiedzieć. Ze wszystkim być na bieżąco. 14:25, 22.01.2022


MrsCzarnaMrsCzarna

1 0

No tak, za moment niech niech nauczyciel przychodzi do mojego dziecka, urzędnik przychodzi bo chciałabym jakieś pismo złożyć, urząd skarbowy przychodzi po mój pit, biblioteka przynosi mi książki, a ktoś chce mi coś sprzedać, to niech mnie osobiście zapyta czy jak przypadkiem nie chcę tego kupić. Oczywiście każdy musi się domyśleć kiedy i czego ja potrzebuję! żeby mnie nikt nie nachodził bez potrzeby! 14:38, 22.01.2022


PianistaPianista

9 7

Prawda jest taka że od kiedy Mariusz został sołtysem to szajba odbiła mu do głowy.Zastraszanie mieszkańców policją i sądami oraz groźby to normalna żecz ze strony Pana Mariusza.Pozakładane sprawy w sądzie zwykłym uczciwym ludziom. Ciekawe co Panie sołtys powie Pan na to ile ludzi podpisało się za Pana odwołaniem.Pewnie się Pan srogo zdziwił.Zresztą każdy kto tu mieszka wie jak jest.Pidpisy mówią wszystko.Tu nie ma sołtysa ani radnych.Mamy Pana serdecznie dość jak i Pana Nogi.Niech Pan kłamie w gazecie że Panu zależy a tak naprawdę wiadomo.Niech nam Pan wszystkim założy sprawę w sądzie co się podpisaliśmy za Pana odwołaniem o ile Pana na to jeszcze stać. 14:19, 21.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Za MariuszemZa Mariuszem

4 8

Mariusz to wporzo gość.Niektorym po prostu nawet kwadratowymi literami nie wytłumaczysz bo ciemnota. 14:53, 21.01.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

JaJa

7 2

Idz jeszcze materac u niego kup jak tak mu w d.... ę włazisz. Chyba nie jesteś mieszkańcem bo mało wiesz! 15:04, 21.01.2022


TyTy

4 2

Ty za wiesz wszystko🤣 pochwal się w jaki sposób pomogłaś komuś albo co zrobiłaś za darmo dla kogoś? Szczekac anonimowo potrafisz tylko a na fejsbuku żadne z was się nie wypowie🤣 15:11, 21.01.2022


JaJa

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA

UoaUoa

9 1

Mariussz trzeba wiedziec kiedy ze sceny zejsc niepok9nanym. Zapamoetaj 16:54, 21.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Turowianka Turowianka

9 3

A Pani czym się może pochwalić, przez te 10 lat dla swojej miejscowosci i gminy? 22:13, 21.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DoscDosc

2 0

Ile to jeszcze będzie trwało? 19:01, 22.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

..........

2 0

Tak długo dopóki sołtys nie spadnie ze stołka. Dość mamy jego przekrętów i nic nie robienia! 12:22, 23.01.2022


REKLAMA
REKLAMA
0%