Zamknij

Po bunkrach poligonu Gross Born nową ścieżką. Pasjonaci historii zapraszają

07:11, 14.09.2020 Marzena Tkaczyk-Jabłońska / UM Borne Sulinowo Aktualizacja: 10:20, 14.09.2020
Skomentuj Marzena Tkaczyk-Jabłońska / UM Borne Sulinowo Marzena Tkaczyk-Jabłońska / UM Borne Sulinowo

Borne Sulinowo to unikatowa gmina, w której przeszłość bardzo mocno jest zespolona z teraźniejszością. Obecnie niezwykłe tereny zasiedlane są przez nowych mieszkańców, często bardzo młodych. Jednak nadal nie brakuje osób, które bardzo dobrze pamiętają początki miasta – pasjonatów historii pragnących „ocalić od zapomnienia” historię Bornego Sulinowa – miejscowości, w której polska karta historii zapisywana jest zaledwie od 27 lat.

Dzięki właśnie takiemu miłośnikowi Bornego Sulinowa, historii II wojny światowej, Wału Pomorskiego – panu Mirosławowi Olczykowi z grupy „Poligon Gross Born”, w dniu 10 września br. nastąpiło uroczyste otwarcie „Historycznej ścieżki rowerowo – pieszej po bunkrach poligonu Gross Born – Sektor XVI”. Pomysł był podwaliną do wytyczenia 8 – kilometrowej trasy, na której znajdują się niezwykle ciekawe obiekty militarne, pozostałości II wojny światowej – ukryte wśród drzew bunkry. „Praca zespołowa to paliwo, które pozwala ludziom na osiąganie niezwykłych rezultatów”. W myśl tego przysłowia inicjator przedsięwzięcia „zaraził” swoim pomysłem: Nadleśniczego Nadleśnictwa Czarnobór – pana Sławomira Cichonia, Prezesa Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej – pana Mariusza Getkę, Burmistrza Bornego Sulinowa – panią Dorotę Chrzanowską, Starostę Powiatu Szczecineckiego – pana Krzysztofa Lisa oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego i Zachodniopomorskiej Organizacji Turystycznej.

Praca zespołu ludzi otwartych na dobre pomysły i przede wszystkim na rozwój regionu zaowocowała powstaniem ścieżki pieszo – rowerowej obejmującej ponad 20 bunkrów, wybudowanych na potrzeby poligonu Gross Born. Na oznakowanej ścieżce, której początek znajduje się przy wojskowym cmentarzu radzieckim „z pepeszą”, znalazły się również wielkoformatowe tablice informacyjne. To nie jest koniec projektu. Założeniem realizatorów tej bardzo potrzebnej inicjatywy jest udoskonalanie oznakowania ścieżki tak, aby każdy amator aktywnego wypoczynku mógł zwiedzić historyczne miejsca doskonale ukryte przez przyrodę.

Otwarcie ścieżki swoją obecnością uświetnili: Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska, Dyrektor Wydziału Turystyki, Gospodarki i Promocji Damian Greś, Starosta Powiatu Szczecineckiego Krzysztof Lis, Członek Zarządu Powiatu Grzegorz Poczobut, Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarnobór Sławomir Cichoń, Prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Mariusz Getka, Burmistrz Bornego Sulinowa Dorota Chrzanowska, pomysłodawca projektu Mirosław Olczyk oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Borne Sulinowo.

(Marzena Tkaczyk-Jabłońska / UM Borne Sulinowo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

CyklistaCyklista

3 0

Pogoda sprzyja więc ruszam w teren, sprawdzić "Trasę po Bunkrach" ??
14:05, 14.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JanekJanek

1 3

coś z tą mapą jest nie tak. Rozumiem, że ktoś sobie prywatnie zaznaczył w googlach te bunkry. ale jak ja bym chciał skorzystać, to nawet nie wiem jak w tą okolicę parkingu dojechać. Profesjonalna mapa, a nawet dane gps, w takich atrakcjach do podstawa, 14:46, 14.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BunkrowiecBunkrowiec

4 0

Jak kliknie się w wy brany punkt (bunkier/parking) to z prawej str jest przycisk wyznacz tras.. wpisuje się miejsce, z którego się wyrusza i kieruje do wybranego pkt docelowego 09:55, 15.09.2020


AdamAdam

3 0

Poniżej "Bunkrowiec" właściwie wszystko już wyjaśnił. Dodam tylko że jeśli ktoś dostaje taką mapę i ma problem to lepiej niech z domu nie wychodzi bo może mieć problem z powrotem. ?
17:01, 15.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntynaziAntynazi

0 1

Te symbole na mapie to chyba przesada, nawet jeśli śmigło chodzi w drugą stronę. 08:22, 16.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KOmentatorKOmentator

0 0

Swwietna sprawa. Ksztaltowanie historii, ktora w ostatnich latach w szkolach jest wypaczana. A przy tym mozliwosci ruchu na swiezym powietrzu. I nie zgadzam sie z opinia, ze mapka nieczytelna. Uwazam , ze jest bardzo czytelna, ale trzeba zadac sobie tru zapoznania sie z kartografia. Urodzilem sie w czasach, kiedy o GPS nikt nie slyszal, lacznie z tworcami internetu. Podrozowalem do wielu miejsc polozonych poza granicami Polski. Najcieawiej bywalo na Ukrainie, na Krymie. Bo tamtejszych drog czesto nawet na mapach nie bylo. A docieralem do cudownych miejsc. POzdrawiam Mirkka Olczyka, inicjatora tej inicjatywy. Znamy sie Mirku. Roman z dalekiego Chrzanowa. 23:50, 21.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%