Zamknij

Dni Honorowego Krwiodawstwa w Stary Chwalimiu

13:06, 26.11.2021 . Aktualizacja: 13:07, 26.11.2021
Skomentuj fot. Magdalena Michalska fot. Magdalena Michalska

W miniony czwartek (25 listopada) po raz dwunasty do Starego Chwalimia zawitał „Mobilny krwiobus” z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Tym samym między 10:00 a 14:00, każdy chętny mógł wygodnie i w bezpiecznych warunkach, podzielić się bezcennym darem jakim jest krew. A ponieważ zbiórka wpisywał się idealnie w obchodzone właśnie Dni Honorowego Krwiodawstwa, jej uczestnicy poza tradycyjnymi czekoladami, mogli liczyć także na pamiątkowe gadżety: koszulki, długopisy i krwistoczerwone etui na telefon.Barwice

Jak zwykle w przypadku Starego Chwalimia, na apel o udział w zbiórce krwi odpowiedziało więcej pań. Jedną z nich była Justyna Siarkiewicz z Barwic, która zgodziła się opowiedzieć nam jak przygotowuje się do zabiegu.

- W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypijam dużo płynów i staram się porządnie wyspać. Ponieważ na co dzień dbam o urozmaiconą dietę, nie muszę w tym względzie wprowadzać drastycznych zmian. Rankiem w dniu poboru krwi zjadam lekkie śniadanie, oparte o biały ser, chudą wędlinę i pieczywo i w jak najlepszym nastroju stawiam się na miejscu zbiórki.

Dla pani Edyty Kozłowskiej z Barwic przygoda z krwiodawstwem rozpoczęła się dopiero w tym roku.

– Nigdy nie chciałabym znaleźć się na miejscu osób które pilnie potrzebują transfuzji, dlatego postanowiłam sobie włączyć się do akcji honorowego krwiodawstwa i pomagać tak długo jak to tylko będzie możliwe. Okazja nadarzyła się znakomita, bo przyjazd krwiobusa wyklucza konieczność dalekich podróży, a grono koleżanek dodaje otuchy i wpływa bardzo motywująco.

Przypominamy, że poza satysfakcją, honorowy krwiodawca może liczyć także na szereg przywilejów. Krwiodawcom przysługuje bowiem szereg zniżek, upust w cenie biletów komunikacji miejskiej oraz ulga podatkowa (maksymalnie 6% uzyskanego dochodu). Poza tym, zaraz po oddaniu krwi otrzymają 8 tabliczek czekolady oraz dzień wolny od pracy i zajęć na uczelni. Honorowe krwiodawstwo to także dobra okazja, by poznać własną grupę krwi oraz wykonać podstawowe badania, a tym samym zacząć monitorować swój stan zdrowia. Gdyby zaś wykryte zostały jakieś nieprawidłowości, lekarz omówi je z krwiodawcą i na miejscu wystawi skierowanie do specjalisty.

Technicznie rzecz ujmując krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej można pobrać ok. 450 ml krwi. Zabieg jest w pełni bezpieczny, wykonywany w przez profesjonalny personel medyczny, przy użyciu sterylnego sprzętu jednorazowego użytku.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

borne borne

1 2

Brawo! Stary Chwalim jak zawsze trzyma poziom❤️ 16:26, 26.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

NinoNino

1 1

Podziwiam i szanuję taką postawę? 14:30, 27.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Yt Yt

0 1

Zawsze mówiłem że na wsi to dobrzy ludzie mieszkaja 21:31, 30.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%