Zamknij

Czworonożni funkcjonariusze. Ogólnopolskie ćwiczenia w Zakładzie Karnym w Czarnem

10:03, 30.08.2023 Aktualizacja: 10:07, 30.08.2023
Skomentuj fot. Magdalena Michalska fot. Magdalena Michalska

Potrafią wytropić i wskazać miejsce ukrycia przestępcy. Wraz z przewodnikami patrolują ulice i zapewniają bezpieczeństwo podczas imprez masowych. Uczestniczą w konwojach i poszukiwaniach osób zaginionych. Wskażą też miejsce pochówku ciała i walizkę, w której ukryto narkotyki. Mowa oczywiście o psach służbowych, które od lat wspierają działania funkcjonariuszy wszystkich formacji.

[FOTORELACJA]7368[/FOTORELACJA]

W miniony wtorek (29 sierpnia) na terenie poligonu wojskowego w Czarnem, rozpoczęło się pierwsze ogólnopolskie szkolenie psów służbowych pełniących służbę w różnych formacjach mundurowych: Policji, Służbie Więziennej, Straży Ochrony Kolei czy Krajowej Administracji Skarbowej. To pierwsze tak duże wydarzenie zorganizowane przez Dział Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych w Zakładzie Karnym - największej tego typu jednostce w kraju.

Ponad setka gości, w tym II wicewojewoda pomorski - Aleksander Jankowski oraz płk Artur Koczerba - Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie, obserwowało jak psy pod opieką swoich opiekunów zdobywają nowe umiejętności. Obok typowych zadań, takich jak walka z pozorantem czy tropienie substancji zapachowych, psiaki wykazały się także odwagą wsiadając do wysięgnika pożarniczego i ścigając „przestępcę” uciekającego po dachach budynków.

Nie każdy pies podoła tym trudom. By czworonóg mógł zostać funkcjonariuszem, sprawdza się jego predyspozycje i poddaje licznym próbom charakteru, obejmującym: aportowanie, reakcję na strzał, widok biegnących ludzi czy zachowanie w ciemnych i ciasnych pomieszczeniach. Co ciekawe do pracy w mundurze zdatne są nie tylko owczarki niemieckie czy belgijskie, ale także mniejsze rasy: teriery, beagle i cocker spaniele. Przeciętny czas „psiej służby” wynosi dziewięć lat, po których zwykle zwierzak przechodzi na zasłużoną emeryturę u boku swego opiekuna.

Według danych z 2021 roku, w samej tylko Służbie Więziennej wyznaczoną pracę wykonywały 23 psy patrolowo-obronne i 106 psów specjalnych!

(mm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MaciejMaciej

0 0

Warto byłoby dodać że w ćwiczeniach wzięli udział ratownicy - przewodnicy psów z Grupy Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto i Grupy Ratownitwa PCK Olsztyn

16:16, 02.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%