Zamknij
REKLAMA

Projekty wojewódzkie odrzucone. Czy Pomorze Zachodnie znów pozostanie bez wsparcia Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych?

11:01, 31.12.2020 | wzp.pl
Skomentuj fot. wzp.pl
REKLAMA

Zachodniopomorskie po raz kolejny walczy o wsparcie z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Środki z funduszu samorząd wojewódzki chce przeznaczyć między innymi na służbę zdrowia i zakup pociągów wykorzystywanych do obsługi Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Czy rząd zauważy potrzeby województwa zachodniopomorskiego, czy jednak nasz region ponownie pozostanie bez wsparcia?

31 zadań bez wsparcia

Do tej pory Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego ubiegał się o dofinansowanie 31 zadań inwestycyjnych, opiewających łącznie na ponad 736,5 miliona złotych. Niestety, mimo dobrze złożonych wniosków oraz ważnych projektów, województwo nie otrzymało ani złotówki wsparcia. Odrzucono wszystkie wnioski dotyczące inwestycji zarówno na drogach wojewódzkich oraz regionalnych trasach rowerowych, jak i dotyczących projektów społecznych, kulturalnych i zdrowotnych. Środków zabrakło np. na zakup 15 w pełni wyposażonych w sprzęt i aparaturę medyczną ambulansów dla WSPR w Szczecinie.

- Województwo Zachodniopomorskie jest jednym z czterech regionów, które nie uzyskały wsparcia na jakiekolwiek zadanie z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Nawet już się nie dziwię, że w pierwszym naborze najwięcej środków otrzymało Podkarpackie. Po raz kolejny okazało się, że samorządowcy, którzy są z innej opcji politycznej niż Prawo i Sprawiedliwość oraz nie sprzyjają władzy, pozostali bez jakiegokolwiek wsparcia. Będziemy jednak o te środki po raz kolejny zabiegać, ponieważ walczymy o dobre i potrzebne projekty dla Pomorza Zachodniego  – wyjaśnia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. 

Kolejny nabór

Zgodnie z założeniami Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych od 10 do 28 grudnia 2020 r. trwał kolejny nabór z alokacją 1,65 miliarda złotych. Każda jednostka samorządu terytorialnego może złożyć maksymalnie trzy wnioski.

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego ponownie ubiega się o finansowanie wsparcie dla inwestycji:

  • Poprawa warunków diagnostyki i leczenia w oddziałach pulmonologicznych i leczenia chorób płuc w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie. Przedmiotem inwestycji jest dostosowanie infrastruktury SP WSZ w Szczecinie poprzez modernizację budynków i zakup specjalistycznego sprzętu medycznego do działań związanych z zwalczaniem i leczeniem skutków wywołanych COVID-19 oraz innymi chorobami zakaźnymi.
  • Modernizacja bazy lokalowej filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Przedmiotem inwestycji jest przebudowa, budowa, remont i modernizacja bazy lokalowej filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, m.in. filii w: Drawsku Pom., Koszalinie, Sławnie, Pyrzycach, Darłowie.  Inwestycja ma na celu zapewnienie wyspecjalizowanej i odpowiadającej potrzebom społeczności lokalnej województwa zachodniopomorskiego infrastruktury ochrony zdrowia. Wnioskowanych środków:18 000 000 zł
  • Zakup 10 dwunapędowych pojazdów do obsługi kolejowych przewozów pasażerskich, które umożliwią włączenie pociągów obsługujących obszary szczególnego wykluczenia w sieć Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Województwo Zachodniopomorskie jest jednym z czterech województw (obok Kujawsko-Pomorskiego, Mazowieckiego i Wielkopolskiego), które do tej pory nie uzyskały wsparcia na jakiekolwiek zadanie inwestycyjne z RFIL.

(wzp.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA