Zamknij
REKLAMA
18:57, 01.08.2022

78 lat temu 1 sierpnia 1944 roku dokładnie o godz. 17 w Warszawie rozpoczęło się powstanie zorganizowane przez Armię Krajową przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim. Dziś kolejny raz mieszkańcy wspólnie oddali hołd powstańcom walczącym o wolną i niepodległa Polskę. Krótkie uroczystości odbyły się na cmentarzu przy kwaterze żołnierzy Armii Krajowej.

Punktualnie o 17:00 – w godzinę „W” - w całym mieście zawyły syreny. Wtedy też zapłonęły czerwone race wokół wielkiego transparentu, na którym widniał napis „Cześć i chwała bohaterom”. To inicjatywa - i już tradycja - kibiców warszawskiej Legii.

W obchodach wzięli udział m.in. poseł Jerzy Hardie-Douglas, starosta Krzysztof Lis, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin Powiatu szczecineckiego, przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź, przewodniczący Rady Powiatu Cezary Jankowski, miejscy i powiatowi radni, delegacje służb mundurowych i środowisk kombatanckich, pracowników samorządowych, przedstawiciele instytucji państwowych.

Po przywitaniu zebranych gości i odśpiewaniu hymnu państwowego, przyszedł czas na okolicznościowe przemówienie, Głos zabrał gospodarz poniedziałkowych obchodów, wiceburmistrz Maciej Makselon:

- W 78 rocznicę Powstania Warszawskiego jak co roku gromadzimy się na szczecineckim cmentarzu by oddać hołd i cześć wszystkim bohaterom walczącym w 1944 roku na ulicach naszej stolicy. Tym, którzy 1 sierpnia o godz. 17 wyszli z bronią w ręku i stawili opór okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Wielu z nich zginęło, wielu poniosło rany. Ogrom cierpienia dotknął także cywilną ludność naszej stolicy. 15 tys. poległych żołnierzy Armii Krajowej, kolejne 15 tysięcy wziętych do niewoli i 20 tysięcy rannych, śmierć od 150 do 200 tysięcy cywilów. To tragiczny bilans powstańczych walk w Warszawie – mieście, które praktycznie przestało istnieć.

- Powstanie Warszawskie, choć militarnie przegrane i okupione krwią tysięcy młodych Polaków, stało się naszym Polskim moralnym zwycięstwem. Swego rodzaju mitem, który miał realny wpływ na losy naszego państwa i narodu po 1945 roku. To m.in. Powstanie Warszawskie dało nam narodową siłę do pokonania komunizmu i odzyskania pełnej niepodległości po 1989 roku. Powstańcy byli i nadal są bohaterami, a ich patriotyczna postawa to przykład dla kolejnych pokoleń Polaków.

Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowych i poległych w Powstaniu Warszawskim.

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres:
REKLAMA

komentarz (2)

sbsb

1 1

KIBICOWSKIE FANABERIE 23:24, 01.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

popekpopek

0 1

Okazja do lansu dla bezużytecznych zżebraczy Naszych podatków Ci bohaterowie by wam narobili na głowy z góry 22:49, 02.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA