Muzeum Regionalne w Szczecinku zaprasza na kolejny wernisaż. W czwartek, 11 września 2025 roku o godzinie 17:00 odbędzie się otwarcie nowej wystawy czasowej zatytułowanej „Poza szlakiem”. To już trzecia odsłona cyklu poświęconego obiektom sakralnym naszego regionu.
Wystawa gromadzi fotografie i materiały prezentujące kościoły rozsiane po wsiach i mniejszych miejscowościach powiatu i okolic. Organizatorzy podkreślają, że głównym celem cyklu jest zwrócenie uwagi na te świątynie, które – choć mniej znane – są świadectwem historii, wiary i architektonicznych umiejętności dawnych budowniczych. Często znajdują się one w miejscach trudno dostępnych, z dala od głównych dróg.
Ekspozycja pokazuje zarówno piękno tych budowli, jak i ich problemy. Wiele kościołów wymaga dziś pilnych remontów oraz konserwacji, by mogły przetrwać dla kolejnych pokoleń. Najwięcej z nich powstało pod koniec XIX i na początku XX wieku, a ich architektura opiera się przede wszystkim na formach neogotyckich, choć nie brakuje też akcentów barokowych.
Wernisaż odbędzie się w ramach XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej oraz Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa (EDD). Organizatorzy zachęcają mieszkańców do udziału w wydarzeniu, które nie tylko przybliża historię lokalnych świątyń, ale też uświadamia, jak wiele cennych zabytków czeka jeszcze na odkrycie – i na ochronę.
Groźne zdarzenie na drodze wojewódzkiej nr 171.
Może zarządca wytnie te drzewa przez które ciężarowe muszą jechać środkiem jezdni a żeby minąć się z drugim dużym trzeba nieraz wyhamować do zera przed wystającymi nad jezdnię konarami
Ja
20:37, 2025-09-05
Badania techniczne mocno w górę. Jest termin
Mało ku...rwa i mało, 100 zł za osobówkę i stacja czynna od 7-19 - 12h . Zamiast podnosić ceny,to zwiększcie ilość przyjmowanych aut z 10 dziennie do 20, badanie,to 15 minut,a stacja może przyjąć 19,to absurd. Druga sprawa,to ch...j mnie obchodzi ile kosztuje badanie w innych krajach.
poyebany kraj
20:21, 2025-09-05
BARWICE. Runęła stara wieża ciśnień.
Interesujące dlaczego nadal lis, ukrainiec z pokolenia niesłusznej czerwonej akcji Wisła który doprowadził do upadku starostwo szczecineckie nadal piastuje ten urząd będąc emerytem, a zatem pobierając 100 % bajońskiej emerytury i jeszcze większej 100% pensji nadal zajmuje to stanowisko?
upa
20:20, 2025-09-05
Szczecinecki szpital najlepszy w rankingu
.....lokalna służba zdrowia stoi na wysokim poziomie....tylko do jakiegokolwiek specjalisty musimy jechać do Wałcza, Piły, Złotowa czy Koszalina a składka zdrowotna należy się na ferrari jak psu kość!
Ferrari
20:02, 2025-09-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz