Zamknij

Licytowali, rozgrywali i wistowali. Za nami I Ogólnopolski Turniej Par Brydżowych

07:25, 06.06.2022 . Aktualizacja: 07:28, 06.06.2022
Skomentuj fot. Magdalena Michalska fot. Magdalena Michalska
  • Licytowali, rozgrywali i wistowali. Za nami I Ogólnopolski Turniej Par Brydżowych o Memoriał Andrzeja Modrzejewskiego.

Korzenie gry w brydża sięgają XIX wieku. Początkowo był on grą elit, jednak moda na nowy, intelektualny sport szybko ogarnęła całą Amerykę, a już latach 30–tych każda szanująca się gazeta w USA miała swój kącik brydżowy. Równie szybko brydż przyjął się w Europie, a w Polsce pierwsze turnieje i pismo tematyczne pojawiły się jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej.

W minioną niedzielę (5 czerwca) brydżowa impreza rangi ogólnopolskiej po raz pierwszy dotarła również nad Trzesiecko. Turniej Par zorganizował Klub Sportowy Tęcza, a rozgrywki zadedykował pamięci zmarłego w 2019 roku Andrzeja Modrzejewskiego, dyrektora szczecineckiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (śp. Andrzej Modrzejewski był wielkim pasjonatem brydża, w którego grywał od dwunastego roku życia. Mógł się nawet poszczycić tytułem Mistrza Polski Leśników zdobytym w tejże dyscyplinie, w 1994 roku).

W niedzielnych zmaganiach udział wzięły 52 pary sportowe, na co dzień trenujące w wielu miastach Polski, takich jak: Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Piła czy Poznań. Jak poinformował nas sędzia główny zawodów - Grzegorz Pogodziński, szczecineckie rozgrywki wpisano do kalendarza imprez Polskiego Związku Brydża Sportowego, przez co wydarzenie zyskało prestiżową rangę (dwie gwiazdki), umożliwiającą uczestnikom zdobycie tak zwanych punktów arcymistrzowskich. Był to „turniej na zapis maksymalny”, zaplanowany na około sześć godzin, podczas których zawodnicy rozegrali czterdzieści rozdań. Dodatkowo, aby zminimalizować czynnik losowości i przypadku, wszyscy uczestnicy turnieju, grali te same rozdania.

[FOTORELACJA]6646[/FOTORELACJA]

Jak zapewniał sędzia, zalet gry w brydża jest naprawdę wiele.

- Jak każda rywalizacja sportowa, brydż wytwarza pozytywną adrenalinę, pozwala gimnastykować mózg, trenować pamięć i spostrzegawczość. W brydża z powodzeniem grają zarówno panie, jak i panowie, a dyscyplina cieszy się wielkim powodzeniem także wśród seniorów. Powiem więcej - badania kliniczne dowodzą, że wśród aktywnych brydżystów, niezwykle rzadko występują przypadki choroby Alzhaimera! Wszystko dlatego, że gracze systematycznie trenują funkcje poznawcze, dzięki czemu na długie lata zachowują sprawność i kondycję umysłową.

Ostatecznie I Memoriał Andrzeja Modrzejewskiego okazał się szczęśliwy dla pary Robert Zaciura/Robert Cylwik (AZS Szczecin), którzy wyprzedzili parę Maria Dąbek – Biedrzycka/Paweł Dąbek (Szczecinek), oraz parę Waldemar Kożuchowski/Przemysław Maliszewski (KS KM IMPORT JAGIELLONKA PIŁA). Najlepszą parą młodzieżową turnieju zostali natomiast Ewa Morawska/Adam Pigulski (Dąbrówka VII LO Poznań/EKO-TECH JANTAR Toruń).

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

gośćgość

0 0

Autor najwyraźniej niewiele wie o brydżu - najpierw się licytuje, potem wistuje, a dopiero potem rozgrywa. 09:32, 06.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

??????

0 0

To tylko taki tytuł... Masz kiepski humor czy za dużo wolnego w pracy? 10:09, 06.06.2022


reo

dfsfsdfdfsfsdf

0 0

sdfsdfsfsdf 09:36, 06.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sadasdasdsadasdasd

0 0

<a href="https://google.com">thank</a> 09:37, 06.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec Mieszkaniec

0 0

Super inicjatywa. Przed lat w brydża grało się wszędzie i przy wielu okazjach. Czas wrócić do korzeni. 10:37, 06.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%