Zamknij

Apteki nie chcą świadczyć nocnych dyżurów, choć mają ustawowy obowiązek

19:18, 28.11.2022 mg Aktualizacja: 20:19, 28.11.2022
Skomentuj Starosta: Apteka to nie jest handel pietruszką Starosta: Apteka to nie jest handel pietruszką
reo

W trakcie poniedziałkowych (28.11) obrad powiatowi radni m.in. zajęli się uchwałą dotyczącą ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Szczecineckiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. W Szczecinku obecnie funkcjonuje 15 aptek, natomiast wspomniana uchwała reguluje ich pracę w dni świąteczne oraz w nocy.

Jak czytamy w treści uchwały: rozkład godzin pracy aptek w porze nocnej został opracowany w następujący sposób: wszystkie apteki z terenu miasta Szczecinek zostały przyporządkowane do dyżurów w porze nocnej w ramach powtarzającej się listy aptek (jeden cykl). W celu uniknięcia obciążenia aptek, które będą prowadzić dyżury dzienne w święta i dni wolne od pracy, zostały one pominięte w danym cyklu dyżurów w porze nocnej.

Aptekarze: świadczenie nocnej i świątecznej sprzedaży nie przynosi żadnego zysku

Obowiązek prowadzenia nocnych i świątecznych dyżurów – który został uregulowany prawnie dla wszystkich tego typu podmiotów w naszym kraju – wzbudza kontrowersje wśród właścicieli tego typu punktów. Aptekarze bowiem zauważają, że świadczenie nocnej i świątecznej sprzedaży nie przynosi żadnego zysku, a wręcz przeciwnie. Część właścicieli prowadzących apteki w Szczecinku próbowała uniknąć tego obowiązku. Do kwestii tej odniósł się m.in. starosta Krzysztof Lis.

- Po zmianie ustawy opieka nocna i świąteczna przypisana została szpitalowi szczecineckiemu, ale prowadzona jest przez zewnętrzny podmiot. Jako że tu jest nocna i świąteczna opieka, stąd mowa o tym, aby nocne i świąteczne dyżury świadczyły apteki znajdujące się na terenie Szczecinka – mówi starosta.

- Apteka to jest podmiot nie tylko prowadzący działalność gospodarczą, nie tylko działalność komercyjną i sprzedażną, ale to jest istotny podmiot, który jest w systemie naszej opieki zdrowotnej. I w sposób szczególny trzeba podchodzić do tego, co jest związane z funkcjonowaniem tych podmiotów. Na terenie Szczecinka mamy 15 aptek. Jeżeli z tymi dyżurami dają sobie radę w Białogardzie gdzie jest 20 tys. mieszkańców, to tym bardziej w 35-tysięcznym Szczecinku na te 15 aptek spokojnie można to w jakiś sposób zaplanować.

Starosta: Apteka to nie jest handel pietruszką

- Apteka to nie jest, za przeproszeniem, handel pietruszką. I ktoś, kto zamierza uruchomić aptekę musi się liczyć z tym, że to nie jest tylko funkcjonowanie w zakresie tego co jest związane ze sprzedażą leków i zabezpieczeniem, ale to też jest pewien obowiązek wobec społeczności lokalnej. Więc wychodząc z tego założenia, naszym obowiązkiem jest zabezpieczenie potrzeb naszych mieszkańców. Można oczywiście 100 razy nie potrzebować pomocy medycznej związanej z jakimiś lekami, ale 101 raz może być taki, że jakiś lek będzie potrzebny dla uratowania zdrowia lub życia ludzkiego. I po to m.in. ustawodawca w taki sposób to określił.

– dodaje starosta Krzysztof Lis.

Skarga do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Farmaceutycznego

Władze powiatu jakiś czas temu złożyły do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Farmaceutycznego skargę na niepełnienie dyżurów przez apteki. Ten z kolei wydał decyzję mówiącą o tym, że apteki mają obowiązek świadczenia nocnych i świątecznych dyżurów. Część szczecineckich aptek wprowadziła wspomniane dyżury. Z kolei 9 aptek odwołała się do Krajowego Inspektora Nadzoru Farmaceutycznego, który utrzymał wszystkie decyzje obowiązku pełnienia dyżurów w mocy. Decyzję tę w późniejszym czasie, po kolejnych odwołaniach, utrzymał również szczeciński sąd.

(mg)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(12)

gośćgość

11 4

Tak im się nie opłaca, że w przyszpitalnej aptece w niedzielę, pomimo braku ruchu dwie farmaceutki... 20:25, 28.11.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PawełPaweł

2 1

Tylko to jest sieciowa apteka 15:53, 29.11.2022


gośćgość

0 0

No i...? Sieciowa dokłada do interesu? 17:02, 29.11.2022


reo

RównośćRówność

11 0

Jak Starosta da takie pieniądze na dyżury apteczne jakie dał panu Burgiełowi na opiekę nocną, to nie będzie żadnego problemu z dyżurowaniem.
07:29, 29.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GrażynkaGrażynka

0 0

Ten Burgił to tzw. swojak z zabugowymi korzeniami? 11:29, 29.11.2022


JanekJanek

7 1

I co z tego, że są przepisy, nadzór i prawo dotyczące funkcjonowania aptek, uchwalane przez Sejm? Lobbyści zadbali tylko o to, żeby na tym rynku nie było konkurencji i to oczywiście jest skrupulatnie przestrzegane. Leki zniknęły z wiejskich i osiedlowych sklepików, bo tylko magister zapewnia bezpieczeństwo kupujących. A obowiązki magistra? Kopas w *%#)!& i w.y.p.i.e.r.d.a.l.a.c!!! 07:37, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

7 3

Leki ratujące życie to podaje lekarz na dyżurze nocnym, a nie apteka w porze nocnej 09:45, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kiler500Kiler500

3 2

Mam 1 pytanie do starost
Jeśli apteka to nie sklep to zemu płaci podatek jak hipermarket lub sklep???????
Tak to już jest płać to jest ok a jak ma pracować w święta w nocy to jest placówką medyczną zdecydój się STAROSTO 10:42, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

j h dj h d

3 1

Obrotowy niech sam otworzy aptekę! Do roboty ormowcy! 11:26, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

edwardoedwardo

1 1

nie ma czegoś takiego jak krajowy inspektor farmaceutyczny - może za PRL, od decyzji GIF przedsiębiorca odwołuje się do WSA w Warszawie, a potem NSA w Warszawie, a nie do sądu w Szczecinku - i to jeszcze pewnie rejonowego. Decyzja o której mowa w artykule nie mogła być rozpatrywana w Szczecinku. ten artykuł jest mało profesjonalny. 15:54, 29.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

xpanxpan

1 0

Mało profesjonalny i słabo widzący to może ty jesteś. Czytaj artykuł ze zrozumieniem, "utrzymał również szczeciński sąd." a nie szczecinecki.? 12:59, 30.11.2022


PacjentPacjent

2 1

A można listę aptek, które nie chcą świadczyć dyżurów nocnych i świąteczny, żeby im w zwykły dzień też nie przeszkadzać? 17:45, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%