Świecąca od czasu do czasu kontrolka na desce rozdzielczej jest przypadkiem, z którym spotkał się praktycznie każdy właściciel samochodu osobowego. Nie zawsze jednak wiadomo, jakie są przyczyny pojawienia się jej, gdyż na pierwszy rzut oka pojazdowi nic nie dolega, ale kontrolka ostrzegawcza nie daje o sobie zapomnieć. W takim przypadku większość właścicieli aut decyduje się na wizytę u mechanika, który podłączy samochód pod specjalny sprzęt i sprawdzi w czym leży problem. Jednak nie jest to jedyny sposób na rozwiązanie zagadki świecącej kontrolki na desce rozdzielczej. Obecnie każdy kierowca może w łatwy sposób zdiagnozować problem z wykorzystaniem swojego sprzętu - komputera lub telefonu, a to wszystko dzięki gniazdu OBD2.
OBD - On - Board Diagnostic, czyli system diagnostyki pokładowej, swoje początki ma w Stanach Zjednoczonych w latach 90, kiedy to służył do kontrolowania wydzielania substancji szkodliwych przez samochody osobowe. System ten bardzo szybko okazał się przydatnym rozwiązaniem, przez co w 1996 roku, po rozwinięciu go do wersji OBD2 zaczął obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej. System OBD2 znacząco rozwija możliwości diagnostyczne i usprawnia proces pozyskiwania i wyświetlania danych o problemach zaistniałych w samochodzie. Ulepszona wersja systemu diagnostyki pokładowej posiada o wiele skuteczniejsze protokoły sygnalizacyjne i w znacznie lepszy sposób informuje właścicieli samochodów o problemach. OBD2 odpowiada za znormalizowanie systemu i kodów usterek, wyświetlanych na desce rozdzielczej, dzięki czemu dosłownie w kilka chwil można wyszukać problem nawet bez łączenia się z komputerem.
Aby móc podłączyć samochód do komputera wykorzystuje się kilka rozwiązań, jednak do ciągle jednego z najpopularniejszych należy zastosowanie kabla diagnostycznego. Jest on ustandaryzowany i posiada 16 - pinowe złącze, przy czym każde z nich odpowiada za konkretne protokoły transmisji i media stosowane w systemie:
Kable diagnostyczne OBD posiadają bardzo charakterystyczne złącze, które można zastosować tylko w samochodzie. Aby cały system zadziałał należy posiadać odpowiednie oprogramowanie na swoim komputerze i bez problemu odczytać wszystkie kluczowe dane i parametry, w celu zdiagnozowania problemu.
W ostatnich latach coraz częściej odchodzi się od standardowego łączenia się z samochodem za pomocą kabla diagnostycznego, a zastępuje się go skanerem OBD2. Skaner ten jest niewielkim urządzeniem, posiadającym kabel ze specjalnym złączem, który wpina się do gniazda OBD w celu szybkiej i sprawnej diagnostyki problemu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych skanerów do diagnostyki samochodowej, a przed wyborem konkretnego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii: język menu; rodzaje samochodów, które obsługuje - ważna będzie przede wszystkim marka i rocznik pojazdu; możliwości testera oraz możliwości drukowania raportu. Zakres działania poszczególnych skanerów może różnić się od siebie, dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór konkretnego wariantu i sprawdzić, czy spełni narzucone mu wymagania.
Do niepodważalnie najprostszej metody połączenia się z OBD2 samochodu, jest skorzystanie z urządzenia posiadającego opcję bluetooth. Do tego, aby system działał potrzebna będzie niewielka wtyczka, którą należy wpiąć do urządzenia z portem bluetooth oraz specjalne oprogramowanie do OBD2. Wystarczy wyszukać na telefonie, tablecie lub komputerze najbliższe urządzenie bluetooth i połączyć się z portem OBD. Oznacza to, że diagnoza samochodu przebiegnie już na poziomie urządzenia z którego korzystasz na co dzień, a całość procesów jest łatwa, szybka i przyjemna.
Jeśli chodzi o urządzenie OBD2 bluetooth, to największe znaczenie będzie miało oprogramowanie, które będzie spełniało najważniejsze zadanie w całej diagnozie samochodu. Aby mieć pewność, że kupuje się dobry adapter warto sprawdzić: ilość obsługiwanych protokołów; odczyty silnika, układów, zanieczyszczenia oraz wersję bluetooth - zasada jest prosta - im nowsza, tym lepsza. W celu upewnienia się, że wybrało się dobrej jakości sprzęt warto zapoznać się z zawartością zestawu oraz co najważniejsze z instrukcją obsługi. wszystko to ułatwi zrozumienie działania oprogramowania i ułatwi pracę, uskuteczniają tym samym diagnozę samochodu.
Urządzenie do diagnostyki pojazdu daje ogrom możliwości - od najprostszego badania parametrów samochodu, po weryfikację kondycji płynu hamulcowego. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń z których na co dzień korzystają profesjonalni mechanicy samochodowi oraz amatorzy, których łączy jeden cel - kompletne i dokładne badanie stanu pojazdu.
Źródła informacji
https://www.autodoc.pl/info/skaner-diagnostyczny-obd-gniazdo-jak-wybrac-i-podlaczyc