Zamknij
REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: brak pracowników zwiększa presję na podwyższanie wynagrodzeń

14:29, 25.05.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Brak pracowników zwiększa presję na podwyższanie wynagrodzeń, co odbije się w kolejnych odczytach inflacji - ocenił w środę ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, odnosząc się do danych GUS.

W środę GUS podał, że stopa bezrobocia w kwietniu br. wyniosła 5,2 proc. wobec 5,4 proc. w marcu.

Jak wskazał ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, bezrobocie rejestrowane w kwietniu okazało się niższe niż szacowało na początku maja Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik bezrobocia w kwietniu spadł o 0,2 pkt. proc. i ostatecznie wyniósł 5,2 proc. Liczba bezrobotnych umacnia się poniżej 900 tys.

Według Zielonki rynek pracy nadal pozostaje silny i chłonny, szczególnie w aglomeracjach miejskich. "Stopa bezrobocia w dużych miastach momentami nie przekracza nawet 3 proc. Jednocześnie to te regiony musiały zmierzyć się w momencie wybuchu wojny z największym napływem uchodźców" - zaznaczył.

Jak dodał ekspert, bardzo dobra sytuacja na rynku pracy ma również swoje ciemne strony - przede wszystkim deficyt podaży pracy, który silnie wpływa na presję płacową. "Jeszcze mocniej rynek pracy, w postaci wzrostu wynagrodzeń, będzie reagował na kolejne odczyty inflacji" - ocenił Mariusz Zielonka. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mk/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%