Pod hasłem "Weź paragon" rusza ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, która ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Akcja prowadzona będzie do końca sierpnia 2021 r. - poinformowało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.
Akcja "Weź paragon" to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów. Organizowana jest cyklicznie od 2002 r. Jej celem jest uświadomienie Polakom roli paragonu fiskalnego i minimalizowanie negatywnych skutków nierzetelnego ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących przez przedsiębiorców - poinformował resort finansów.
"Duża grupa podatników, którzy sprzedają towary i świadczą usługi, ma taki obowiązek. Jednak część przedsiębiorców uchyla się od obowiązku instalowania kas. Są również i tacy, którzy mimo tego, że posiadają kasę rejestrującą, nie ewidencjonują wszystkich swoich obrotów, a powinni to robić za każdym razem" - napisano.
"Takie nadużycia zmniejszają wpływy z VAT do budżetu państwa, co w efekcie negatywnie wpływa na społeczeństwo (...). Zmniejsza to konkurencyjność uczciwego sprzedawcy lub usługodawcy, który rzetelnie płaci VAT (...), takie zachowania przyczyniają się (także - PAP) do powiększenia szarej strefy i w efekcie osłabiają polską gospodarkę" - wyjaśniło MF.
W akcji "Weź paragon" chodzi przede wszystkim o to, by sprzedawcy uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad uczciwej konkurencji - napisano w komunikacie.
"Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy" - mówi cytowany w komunikacie resortu minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Jak podano, jednym z najczęstszych motywów uchylania się od opodatkowania jest nierejestrowanie zawartych transakcji i co za tym idzie - niewydawanie paragonu fiskalnego nieuważnemu klientowi, bądź zbieranie paragonów fiskalnych, których klient nie zabrał ze sobą. "Może to mieć dalsze konsekwencje, czyli wystawianie tzw. +pustych faktur+ - właśnie na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów fiskalnych" - dodano.
Resort poinformował, że często spotykaną sytuacją w punktach sprzedaży jest próba wydawania potwierdzenia zapłaty kartą płatniczą jako paragonu.
"Wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą płatniczą lub kredytową i nie zastępuje paragonu fiskalnego" - podkreśliło MF.
Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorców jest wydawanie paragonu niefiskalnego w gastronomii - jako paragon funkcjonuje tu często rachunek lub paragon kelnerski, w którego przypadku wartość podatku VAT z reguły i tak jest pobierana od konsumenta. Jak wyjaśniono, to konsument ostatecznie płaci podatek w cenie towaru lub usługi, ale nie trafia on do budżetu, lecz do kieszeni sprzedawcy.
"Ma to duże znaczenie z punktu widzenia uczciwej konkurencji, ponieważ osłabia przedsiębiorców, którzy rzetelnie płacą podatki" - dodano.
"Kiedy przedsiębiorca nie wystawia paragonów fiskalnych, traci przez to budżet państwa, a tym samym wszyscy obywatele. Dlatego tak ważne jest branie i wydawanie paragonów fiskalnych - to dowód uczciwego obrotu gospodarczego" - zaznaczył resort finansów.
mfr/ mmu/
Belfer od włefó19:58, 20.07.2021
...do powiększenia szarej strefy i w efekcie osłabienia polskiej gospodarki przyczyniają się w dużej mierze nauczyciele zbijający kabonę na korepetycjach dzieci od 80 pln za godz. i wzwyż. Pozakładać im kasy fiskalne i opodatkować jak przysłowiową babcię z szaletu miejskiego Ha ha ha
Kasa fiskalna21:55, 20.07.2021
„...Wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą płatniczą lub kredytową i nie zastępuje paragonu fiskalnego..."
Ludzie w MF chyba nie wiedzą co mówią. Wydruk potwierdzenia zapłaty kartą jest generowany PO ZAKOŃCZENIU SPRZEDAŻY i PO FISKALIZACJI!
Para Goń21:57, 20.07.2021
Niech fiskus ruszy na Podhale, do pisowskiej kolebki i centrum poparcia PiS. Tam kasa fiskalna to zła konieczność, co miejsce na ladzie zajmuje a paragon wystawia się tylko nieznajomym. A w przepisach NIE MA ZAPISU, że fiskalizacja sprzedazy nie obejmuje Podhala i okolic Zakopanego.
***** ***13:39, 21.07.2021
a wystarczyło nie kraść ...
Stłuczka BMW i Opla w Barwicach.
Zapomniano napisać, iż kierowca BMW stracił prawko i wina cała spadła na niego, punktów na koncie brak, niegroźny wypadek a policja zabiera prawko na miejscu! W tym miejscu można również przypomnieć jest 40, chwile przed miejscem, gdzie kierowca skręca jest skrzyżowanie a miejsce wjazdu znajduje się na samym skręcie gdzie po chwili jest następny skręt, wina oczywista dla każdego prócz policji, dla której winny jest kierowca BMW
Mocno
20:25, 2025-07-02
Plaża miejska w Szczecinku w nowej odsłonie
Uśmiechnijcie się brygada! Hej! Co tacy smutni jesteście.... Trudno zrozumieć to marudzenie. Widzę, że znajomość co jest sądem, co nie, prosto z polityki przeniosła się na lokalny grunt. Zaraz dochodzenia, kto podpisał umowę i ponosi odpowiedzialność. A co was to obchodzi. Ważne, żeby była Ibiza. Ważne dla korzystających. Reszta się nie liczy.
Trolek
20:00, 2025-07-02
Plaża miejska w Szczecinku w nowej odsłonie
Zdaje się, że ktoś ma kompleksy robiąc z plaży miejskiej Ibizę. Zdecydowanie wolę powrót do płatnej miejskiej plaży z czynnym punktem gastronomicznym i otwartych i działających kabin do wynajęcia.
Lechia
19:35, 2025-07-02
Olga Gasiul obejmie funkcję prezesa Aqua-Tur. Kim jest
Ilość tzw. czerwonych łapek pokazuje dość obrazowo stopień zyczliwości ;) Pewnie większość klikajacych dla zasady. Nie ma żartów w tych czasach. Jak w piosence Kultu z czasow komuny. RZĄDZIĆ MUSI ŚLUSARZ (...), albo kierowca. Bo wyksztalcenie przeciez niepotrzebne bo w Internetach wszystko jest. Prawda?
Życzliwość PL
17:54, 2025-07-02
4 1
Na Podhale i tzw.wschodnią ścianę nie ruszą, bo tam bastion pis-u. Tam uchwalają strefy wolne od LGBT, nie chcą ustawy antyprzemocowej, za to słuchają Rydzyka i kleru , łykają każde kłamstwo pis, więc stanowią wg kaczora dobry sort. A że podatków nie płacą? Oj tam! zapłacimy my za nich.