Zamknij
REKLAMA

Rusza ogólnopolska kampania Ministerstwa Finansów "Weź paragon"

19:06, 20.07.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Pod hasłem "Weź paragon" rusza ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, która ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Akcja prowadzona będzie do końca sierpnia 2021 r. - poinformowało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Akcja "Weź paragon" to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów. Organizowana jest cyklicznie od 2002 r. Jej celem jest uświadomienie Polakom roli paragonu fiskalnego i minimalizowanie negatywnych skutków nierzetelnego ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących przez przedsiębiorców - poinformował resort finansów.

"Duża grupa podatników, którzy sprzedają towary i świadczą usługi, ma taki obowiązek. Jednak część przedsiębiorców uchyla się od obowiązku instalowania kas. Są również i tacy, którzy mimo tego, że posiadają kasę rejestrującą, nie ewidencjonują wszystkich swoich obrotów, a powinni to robić za każdym razem" - napisano.

"Takie nadużycia zmniejszają wpływy z VAT do budżetu państwa, co w efekcie negatywnie wpływa na społeczeństwo (...). Zmniejsza to konkurencyjność uczciwego sprzedawcy lub usługodawcy, który rzetelnie płaci VAT (...), takie zachowania przyczyniają się (także - PAP) do powiększenia szarej strefy i w efekcie osłabiają polską gospodarkę" - wyjaśniło MF.

W akcji "Weź paragon" chodzi przede wszystkim o to, by sprzedawcy uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad uczciwej konkurencji - napisano w komunikacie.

"Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy" - mówi cytowany w komunikacie resortu minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Jak podano, jednym z najczęstszych motywów uchylania się od opodatkowania jest nierejestrowanie zawartych transakcji i co za tym idzie - niewydawanie paragonu fiskalnego nieuważnemu klientowi, bądź zbieranie paragonów fiskalnych, których klient nie zabrał ze sobą. "Może to mieć dalsze konsekwencje, czyli wystawianie tzw. +pustych faktur+ - właśnie na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów fiskalnych" - dodano.

Resort poinformował, że często spotykaną sytuacją w punktach sprzedaży jest próba wydawania potwierdzenia zapłaty kartą płatniczą jako paragonu.

"Wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą płatniczą lub kredytową i nie zastępuje paragonu fiskalnego" - podkreśliło MF.

Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorców jest wydawanie paragonu niefiskalnego w gastronomii - jako paragon funkcjonuje tu często rachunek lub paragon kelnerski, w którego przypadku wartość podatku VAT z reguły i tak jest pobierana od konsumenta. Jak wyjaśniono, to konsument ostatecznie płaci podatek w cenie towaru lub usługi, ale nie trafia on do budżetu, lecz do kieszeni sprzedawcy.

"Ma to duże znaczenie z punktu widzenia uczciwej konkurencji, ponieważ osłabia przedsiębiorców, którzy rzetelnie płacą podatki" - dodano.

"Kiedy przedsiębiorca nie wystawia paragonów fiskalnych, traci przez to budżet państwa, a tym samym wszyscy obywatele. Dlatego tak ważne jest branie i wydawanie paragonów fiskalnych - to dowód uczciwego obrotu gospodarczego" - zaznaczył resort finansów. 

mfr/ mmu/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Belfer od włefóBelfer od włefó

10 3

...do powiększenia szarej strefy i w efekcie osłabienia polskiej gospodarki przyczyniają się w dużej mierze nauczyciele zbijający kabonę na korepetycjach dzieci od 80 pln za godz. i wzwyż. Pozakładać im kasy fiskalne i opodatkować jak przysłowiową babcię z szaletu miejskiego Ha ha ha 19:58, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kasa fiskalnaKasa fiskalna

6 1

„...Wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą płatniczą lub kredytową i nie zastępuje paragonu fiskalnego..."

Ludzie w MF chyba nie wiedzą co mówią. Wydruk potwierdzenia zapłaty kartą jest generowany PO ZAKOŃCZENIU SPRZEDAŻY i PO FISKALIZACJI!
21:55, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Para GońPara Goń

8 2

Niech fiskus ruszy na Podhale, do pisowskiej kolebki i centrum poparcia PiS. Tam kasa fiskalna to zła konieczność, co miejsce na ladzie zajmuje a paragon wystawia się tylko nieznajomym. A w przepisach NIE MA ZAPISU, że fiskalizacja sprzedazy nie obejmuje Podhala i okolic Zakopanego. 21:57, 20.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gośćgość

4 1

Na Podhale i tzw.wschodnią ścianę nie ruszą, bo tam bastion pis-u. Tam uchwalają strefy wolne od LGBT, nie chcą ustawy antyprzemocowej, za to słuchają Rydzyka i kleru , łykają każde kłamstwo pis, więc stanowią wg kaczora dobry sort. A że podatków nie płacą? Oj tam! zapłacimy my za nich. 12:53, 21.07.2021


*****  ******** ***

2 1

a wystarczyło nie kraść ... 13:39, 21.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%