Zamknij

Wybieramy odżelaziacz wody dla domu. O czym trzeba pamiętać?

10:18, 23.10.2020 materiał partnera Aktualizacja: 10:25, 23.10.2020
materiał partnera materiał partnera
reo

Odżelaziacz wody jest urządzeniem kompletnie nieznanym osobom mającym dostęp do wodociągu. W zupełnie innej sytuacji znajdują się właściciele budynków pozbawieni tego „luksusu”. Brak sieci wodociągowej w okolicy zmusza do zainwestowania w wykonanie własnego ujęcia, najczęściej studni wierconej. Czerpana z niej woda w większości przypadków nie nadaje się do picia i użytku na cele bytowe bez jej wcześniejszego uzdatnienia. Podstawą takiego systemu zawsze jest odżelaziacz wody. Jaki odżelaziacz wody wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego urządzenia?

Czym właściwie jest odżelaziacz wody?

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem odżelaziacza jest usunięcie z wody nadmiaru żelaza, czyli związku chemicznego naturalnie występującego w wodach gruntowych. Jeśli jego stężenie wynosi więcej niż 0,2 mg Fe/l, to zgodnie z obowiązującą w Polsce normą taka woda jest niezdatna do picia.

Można ją co prawda wykorzystywać do celów bytowych, na przykład do kąpieli czy zasilania WC, ale w krótkim czasie pożałujemy tej decyzji. Żelazo zawarte w wodzie pozostawia nieestetyczne i trudne do usunięcia zacieki w rdzawym kolorze, a także barwi wodę na bursztynowo – co z kolei może prowadzić do brudzenia ubrań pranych w pralce. Ponadto taka woda zwykle zawiera też podwyższone stężenie manganu, który również niszczy armaturę łazienkową i kuchenną.

Rezygnacja z odżelaziacza wody będzie nieść ze sobą długofalowe, bardzo niekorzystne konsekwencje. Woda z wysoką zawartością żelaza szkodzi instalacji wodnej oraz grzewczej, powodując zwężanie światła rur, co negatywnie odbija się na sprawności ogrzewania, a nawet może skutkować kosztownymi i kłopotliwymi w usunięciu awariami.

Jaki odżelaziacz wody wybrać?

Zawsze punktem wyjścia jest poddanie wody analizie fizykochemicznej. Można to zlecić lokalnej stacji sanepidu (koszt około 500 złotych wraz z badaniem na obecność bakterii). Po otrzymaniu wyników będziemy już wiedzieć, jakie jest stężenie żelaza w wodzie. Jeśli jest ono stosunkowo nieduże, to można pomyśleć o zakupie urządzenia 3w1, które w pierwszej kolejności zmiękcza wodę, a następnie usuwa z niej nadmiar żelaza oraz manganu.

Taka uniwersalna stacja uzdatniania nie sprawdzi się natomiast w przypadku, gdy stężenie żelaza znacząco przekracza dopuszczalną normę – na przykład wynosi powyżej 2 mg Fe/l. Wówczas musimy już zastosować docelowy odżelaziacz, czyli urządzenie stworzone właśnie z myślą o usuwaniu tego związku chemicznego z wody. Tutaj do wyboru mamy dwa popularne rozwiązania.

Odżelaziacz z aspiratorem i złożem kwarcowym

Jest to najprostsze, a jednocześnie najtańsze w eksploatacji urządzenie do usuwania nadmiaru żelaza. Proces polega na napowietrzaniu wody przez aspirator, a następnie przepuszczaniu jej przez złoże filtracyjne znajdujące się w ocynkowanym zbiorniku hydroforowym. Funkcję złoża najczęściej pełni piasek kwarcowy lub granit.

Wadą tej metody jest fakt, iż odżelaziacz zajmuje bardzo dużo miejsca. W dodatku użytkownik musi we własnym zakresie regenerować złoże poprzez uruchamianie płukania wstecznego. Dobra informacja: popłuczyny można wylewać prosto na ogród, co jest bardzo ważne w sytuacji, gdy ścieki z domu są odprowadzane do szamba.

Automatyczny odżelaziacz wody

Rozwiązanie polecane użytkownikom, którzy chcą mieć w pełni automatyczny system odżelaziania wody, pracujący zupełnie bez ich udziału. Metoda odżelaziania nie wymaga napowietrzania wody, a jedynie przepuszczania jej przez specjalne złoże. Jego regeneracja odbywa się automatycznie przy wykorzystaniu czynnika chemicznego – najczęściej nadmanganianu potasu. Pracą urządzenia zarządza głowica ze sterownikiem elektronicznym.

Taki odżelaziacz może współpracować ze zbiornikiem przeponowym i zajmuje mniej miejsca, a więc można go zainstalować na przykład pomieszczeniu gospodarczym. Pamiętajmy natomiast, że w przypadku regeneracji złoża czynnikiem chemicznym popłuczyny odprowadzamy do kanalizacji, co podnosi koszty użytkowania odżelaziacza.

Rodzaj odżelaziacza ma w gruncie rzeczy drugorzędne znaczenie. O wiele ważniejsze jest to, aby prawidłowo dobrać urządzenie pod kątem parametrów wody oraz specyfiki instalacji wodnej w budynku. To zadanie najlepiej jest powierzyć ekspertom. Z bezpłatnego doradztwa można skorzystać w sklep-hydros.pl, gdzie znajdziesz też szeroki wybór odżelaziaczy wody ze złożem kwarcowym, jak i w pełni automatycznych.

(materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%