Lider produkcji płyt drewnopochodnych, świętujący w tym roku 30-lecie działalności w Polsce – Kronospan - to prawdziwa podpora branży meblarskiej. Dzięki niemu polscy meblarze mają zapewniony stały dostęp do najwyższej jakości płyt do produkcji. Stałymi klientami Kronospanu są znane i cenione przedsiębiorstwa: Szynaka Meble, IKEA, BRW, Bodzio, VOX, Meble Wójcik i wiele innych.
Uroczyste obchody jubileuszu dedykowano wszystkim, którzy wraz z firmą tworzyli z historię i budowali sukces polskiego przemysłu meblarskiego w Polsce.
W prestiżowym Kronospan Design Center w Szczecinku odbyły się prezentacje, spotkania i koncerty dla licznie przybyłych gości, w tym przedstawicieli władz, klientów, leśników, służb i organizacji, współpracujących z Kronospanem. Wystąpili m.in. Golec uOrkiestra, orkiestra Szczecineckiej Szkoły Muzycznej z wybitnymi solistami – Łukaszem Jakóbczykiem, Celiną Kotz i in. oraz dzieci z zakładowego przedszkola integracyjnego MIŚ. Na terenie zakładu odbyła się także Msza Święta z udziałem mieszkańców.
Kronospan prowadzi produkcję w sześciu, a inwestuje w kilku kolejnych miejscach w Polsce. Odprowadza podatki oraz zapewnia stabilne warunki pracy kilkunastu tysiącom pracowników i kooperantów. Na świecie tradycja firmy sięga już ponad 100 lat.
- Kronospan jest rozpoznawalny jako marka płyt drewnopochodnych o najnowszym wzornictwie oraz najwyższym poziomie technologicznym. Jesteśmy liderem na rynku płyt drewnopochodnych oraz materiałów wykończeniowych. W 2018 roku nasz udział w eksporcie branży wyniósł aż 27 procent. Śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy najsilniejszym zapleczem i głównym motorem napędowym branży meblarskiej, określanej przez Premiera RP, Mateusza Morawieckiego „perłą polskiej gospodarki”.
- mówi Joanna Jodłowska, Członek Zarządu Kronospan Polska sp. z o.o.
Zakład w 1970 roku
W 1961 roku w Szczecinku powstaje Zakład Płyt Wiórowych. Płyta wiórowa ze Szczecinka w dużej mierze trafiała na eksport, zasilając polską gospodarkę. Niestety, państwowa fabryka bez inwestycji staje się technologicznym skansenem. Szansę na odbudowę zakładu upatrywano w przedsiębiorcy z Salzburga - Peter Kaindl wraz z ojcem zdecydowali się odkupić upadającą firmę. W 1989 roku przedsiębiorstwo zostaje włączone do grupy Kronospan, funkcjonując pod nazwą Polspan.
Przez kolejne lata inwestowano w coraz wydajniejsze ciągi produkcyjne. Uruchomiono nowe linie do produkcji płyt wiórowych, zbudowano nową infrastrukturę do produkcji wiórów, a w latach ‘90-‘95 zmodernizowano węzły produkcyjne, powiększono powierzchnie magazynowe i zainwestowano w nowoczesne maszyny do rozładunku i przerobu drewna.
Lata 1994-2003 to intensywny rozwój technologii produkcji płyt MDF. Zakład uruchamia cztery linie do produkcji płyt MDF i HDF. Udoskonalając technologię, parametry techniczne i specyfikację produktową, a także poszerzając ofertę Kronospan Szczecinek zdobywa pozycję światowego lidera w produkcji MDF.
- Siłą Kronospanu są ludzie. Zawsze mieliśmy stabilne kierownictwo i mamy to szczęście, że nasza firma była budowana bezpośrednio przez właściciela, Petera Kindla i takich fachowców, jak Josef Stutz. Ci ludzie stworzyli bardzo silne przedsiębiorstwo pod względem technicznym i organizacyjnym. Wychowali wielu profesjonalistów. Potrafili wyszukać osoby z największym potencjałem. Wielu z nich pracuje do dzisiaj.. Razem z firmą obchodzą w tym roku jubileusz 30-lecia. To oni razem z nami budowali sukces Kronospanu w Polsce.
– mówi Tomasz Jańczak, Dyrektor Generalny Kronospan w Polsce
W 2013 roku Kronospan rozpoczął budowę pierwszej hali Szczecineckiego Klastra Meblowego. W klastrze prowadzi produkcję kilka firm polskich i zagranicznych, zapewniając miejsca pracy kilkuset mieszkańcom. Podczas tegorocznych targów Hausmesse wmurowano kamień węgielny pod kolejną halę o powierzchni 36 tys. m2.
- Dla mnie praca w Kronospanie to dni kolejnych wyzwań. Codziennie coś nowego, inne tematy i nowe poszukiwania. To, co było wcześniej, już minęło. Musimy iść do przodu, zmieniać asortyment, reagować na potrzeby klientów. Każdy dzień w firmie jest nowym wyzwaniem.
- Andrzej Bernaś Kierownik Działu Sprzedaży dla Przemysłu
Kronospan jest światowym liderem produkcji płyt drewnopochodnych - wiórowych, MDF i OSB oraz komponentów do ich produkcji. W ofercie firmy znajduje się najbogatsza na rynku oferta płyt drewnopochodnych, zarówno pod względem palety wzorów, dekorów, jak i struktur.
Obecnie w skład grupy wchodzi 50 zakładów. Większość z nich znajduje się w Europie. Produkty Kronospan trafiają do 860 milionów klientów na całym świecie. Firma zatrudnia 15 tysięcy pracowników.
- Ja uważam, że gdyby tego zakładu nie było, to by była katastrofa dla Szczecinka. Przecież parę tysięcy rodzin tu pracuje, z tego ma chleb, utrzymują się całe rodziny. Gdyby tego zakładu nie było, na pewno by była bieda, ludzie by musieli emigrować do innych krajów, żeby zarobić na utrzymanie swoich rodzin.
-Zdzisław Kunecki, emerytowany pracownik Kronospanu
Zakłady płyt wiórowy13:01, 01.10.2019
Jeszcze moja babcia pamięta, bo zakłady płyt wiórowych otwarły się w 61 roku. Ta produkcja jest w mieście od 60 lat i prawda taka, że jakby nie było zakładu, to miasto też by się tak fajnie nie rozwijało.
No co ty13:26, 01.10.2019
W wielu miastach polski nie ma takich zakładów/trucicieli jak Kronospan a ich rozwój jest znacznie lepszy niż naszego Szczecinka.
AntyKro14:16, 01.10.2019
Już w latach 2005-2007 ryzyko zgonu mieszkańców naszego powiatu na nowotwory tkanki limfatycznej było 2,5-krotnie wyższe niż średnia w kraju. Choć kronospan widzi to inaczej. Ponadto w latach 2008 – 2010 w powiecie szczecineckim nastąpiło 25,5% zgonów nastąpiło właśnie w wyniku chorób nowotworowych. Ponadto zachorowalność na raka oscyluje cały czas w granicach 40%. Przypomnijmy: decydujący udział w podwyższonej umieralności mężczyzn miało większe zagrożenie życia z powodu nowotworów złośliwych oskrzeli i płuc – było ono o 37,1% wyższe niż przeciętne dla Polski, a o 32,1% wyższe niż w całym województwie. Trzeba podkreślić, że umieralność kobiet z powodu tych nowotworów również była wyraźnie wyższa od średnich poziomów w kraju – o 46,2% i w województwie – o 20,2%.
Okazuje się jednak, że Ratusz cały czas stoi na swoim i podaje nieco inne dane, podważając jednocześnie wyniki badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia.
Poza tym szpital szczecinecki dopiero w 2010 roku zaczął przekazywać swoje dane do Zakładu Toksykologii.
Może tak na 30 lecie Kronospanu ratusz i szpital przedstawią obecny stan zachorowalności na nowotwory w Szczecinku i powiecie.
merytoryczna07:23, 02.10.2019
Proszę podać źródło. Podając jakiekolwiek dane statystyczne należy podawać źródło
Źródło!09:46, 02.10.2019
A co to za dane? Skąd? Jedna pani drugiej pani? Bo tak mi się zdaje? Na jednym ze spotkań z mieszkańcami w jednej z miejscowości w Polsce taka właśnie "jedna pani" oświadczyła, że w Szczecinku przez zakład po naszym jeziorze została tylko dziura, "taka studnia", jak powiedziała. Tak się dzisiaj tworzy "fakty".
W@SP16:20, 01.10.2019
I jak śmierdziało tak śmierdzi...
To czuć drewno09:51, 02.10.2019
I zawsze będzie czuć drewnem, bo mamy tu przemysł drzewny. Ale to nie zabija. Są filtry, zaraz będą nowe, jak w Salzburgu.
taki ktoś18:16, 01.10.2019
Zakład który ma za nic wyroki sądu jest ," filarem polskiej gospodarki"
Człowiek który ma zarzuty prokuratorskie jest burmistrzem
A ty jedziesz rowerem bez dzwonka - dostajesz mandat :)
Jak za nic?09:52, 02.10.2019
Kronospan się odwołał i sprawa jeszcze się nie zakończyła, więc o jakim nierespektowaniu wyroków mówisz?
Oko18:25, 01.10.2019
Precz z TRUCICIELEM!!!
Trolle09:49, 02.10.2019
A trolle na Madagaskar!
Filippo20:28, 01.10.2019
Rakotwórczy formaldehyd zabija
Idź do szkoły09:48, 02.10.2019
Formaldehyd masz wszędzie - w drewnie z lasu, w korze, którą okładasz iglaki, w gruszkach, które jesz, w lakierze do paznokci, odżywkach itp. wymieniać można by długo.
szkoła do idź do szk16:18, 16.10.2019
Ciebie też zapraszam woda też jest nawet w powietrzu , ale nie topi !!! Wszystko zależy od stężenia !!!
Ja20:33, 01.10.2019
Dobrze że najniższa krajowa podnoszą to i indeksacja będzie HR też dostanie... łapki w górę.
Gosc22:29, 01.10.2019
Od razu idzcie na etat ktory zapewni wam swietna pawlowiczowa
g-04:06, 02.10.2019
Kilka tysięcy rodzin. Chłopie wróć na ziemię.
1 0
Podaj dane i ich źródło, bo inaczej to tylko twoje rewelacje z palca wyssane