Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki, od czwartku 27 stycznia aż do końca ferii w całej Polsce uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz wszystkich szkół ponadpodstawowych będą się uczyć zdalnie. Dziś (26.01) starosta Krzysztof Lis zwołał w tej sprawie wideokonferencję z dyrektorami szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Szczecinecki.
Mimo, iż nakaz wprowadzenia nauki zdalnej zacznie obowiązywać dopiero od jutra, to w każdej ze szkół część uczniów już wcześniej musiała zasiąść przed komputerami. Wszystko za sprawą kwarantanny, na którą zostali oddelegowani po kontakcie z osobą chorą.
Każdy z uczestniczących w wirtualnym spotkaniu dyrektorów raportował jak w tej kwestii wygląda sytuacja w zarządzanej przez niego placówce. I tak: w ZS Nr 1 im. KEN i ZS Nr 6 im. Stanisława Staszica 3 klasy przeszły na naukę zdalną. W ZST dwie klasy przebywają na kwarantannie, zaś w ZS Nr 2 im. Warcisława IV lekcje online prowadzone są w 4 klasach. W ZS Nr 7 w Białym Borze zaledwie 2 klasy uczą się w sposób tradycyjny. Rekordzistą pod tym względem jest I LO im. Ks. Elżbiety, gdzie nauka zdalna prowadzona jest aż w 10 klasach. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to model hybrydowy, a zaszczepieni uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach.
Samo prowadzenie zajęć w trybie online nie nastręcza problemów ani nauczycielom, ani uczniom, którzy przez dwa lata trwającej pandemii i dzięki wsparciu organu prowadzącego, który zakupił niezbędny sprzęt komputerowy, wypracowali efektywny sposób prowadzenia wirtualnych lekcji. Nauczyciele w dalszym ciągu prowadzą zajęcia w szkolnych klasach, łącząc się z uczniami za pośrednictwem komunikatorów.
Praktyczna nauka zawodu prowadzona jest w sposób tradycyjny w ZST i ZS Nr 2. Taki stan rzeczy będzie trwał do końca tygodnia. Po feriach dyrektorzy szkół biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną oraz śledząc ministerialne rozporządzenia będą w tej kwestii podejmować decyzje na bieżąco. Internat ZST pozostanie do dyspozycji uczniów uczestniczących w zajęciach warsztatowych, zaś w internacie ZS Nr 2 w dalszym ciągu zatrzymać się mogą młodociani pracownicy.
Swoją bursę maturzystom I LO udostępni również Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior, jeśli ci będą uczestniczyć w stacjonarnych konsultacjach. Placówka w dalszym ciągu czeka na rozporządzenie regulujące kwestie prowadzenia zajęć pozalekcyjnych. Jeśli takie nie zostanie ogłoszone, dyrektor Centrum będzie konsultował tę sprawę z sanepidem. Na razie szeroki wachlarz oferowanych przez Centrum zajęć odbywa się normalnie i jeśli nic się nie zmieni, będzie tak również w czasie ferii.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym kwestia wprowadzenia nauki zdalnej jest odrobinę bardziej skomplikowana niż w pozostałych placówkach. Zgodnie z rozporządzeniem w szkołach specjalnych uczniowie klas 1-4 mają uczestniczyć w zajęciach tradycyjnych, w przypadku klas 5-8 decyzję o formie prowadzenia nauki podejmuje dyrektor. Dyrekcja SOSW wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, po licznych rozmowach i konsultacjach zdecydowała o kontynuowaniu nauki tradycyjnej.
Dużo czasu uczestnicy wideokonferencji poświecili tematowi psychologicznego wsparcia uczniów. Szkoły zatrudniają pedagogów szkolnych i psychologów w niepełnym wymiarze godzin, ale biorąc pod uwagę narastające problemy emocjonalne uczniów ten czas okazuje się niewystarczający. Gwałtowny wzrost wspomnianych trudności natury psychicznej nie wynika tylko z izolacji spowodowanej pandemią COVID-19, ale również bardzo często z faktu utraty z jej powodu bliskiej osoby. Dlatego też starosta Krzysztof Lis zapowiedział, że samorząd powiatowy będzie poszukiwał rozwiązania tego problemu, a tym samym środków finansowych, które pozwoliłyby zatrudnić specjalistów w większym, być może nawet pełnym wymiarze godzin. Sprawie nadano priorytet i będzie ona konsultowana w najbliższym czasie.
Inny z poruszonych wątków dotyczył studniówek, które mają odbyć się w najbliższym czasie. Bale maturalne organizuje większość szkół, wyjątek stanowi ZST i ZS Nr 7 w Białym Borze. W przypadku tych szkół decyzję o rezygnacji z organizacji wydarzenia podjęli sami uczniowie.
Jeden z ostatnich tematów poruszanych podczas spotkania dotyczył trwających na terenie placówek inwestycji i remontów.
denzel16:27, 26.01.2022
znowu troska włodarza o chore dzieci i lansik
AQQ.18:42, 26.01.2022
Badania dowodzą, że trzecia dawka podnosi odporność, tak więc po czwartej dawce będziemy chronieni i jak tylko 80% społeczeństwa przyjmie piątą dawkę, to będzie można luzować obostrzenia, gdyż dzięki szczepieniu szóstą dawką wirus nie będzie się rozprzestrzeniał. Jestem spokojny i wierzę, że siódma dawka rozwiąże nasze problemy i nie ma sensu obawiać się ósmej dawki. Rozpoczęta II faza kliniczna dziewiątej dawki, potwierdza, że poziom przeciwciał utrzymuje się po dziesiątej dawce, a we wszystkich krajach, w których obywatele otrzymali jedenastą dawkę, wirus się nie rozprzestrzenia, tak więc nie ma co krytykować pomysłu z dwunastą dawką. Możemy być spokojni...
sfgsfdgsgf10:12, 27.01.2022
Napisz lepiej jakie prochy bierzesz ze tak gadasz
PISda to ZŁO21:31, 26.01.2022
Burza " mózgów" kretynów wykonujących nielegalne, aczkolwiek bardzo wygodne rozporządzenia ku uciesze wystraszonej gawiedzi. A cierpi kto ? niewinne dzieci. Przyjdzie czas rozliczeń, nie w tym życiu, to w następnym.
Johnny Daniels22:34, 26.01.2022
Grypka zwana srovidem wraz z dodatkami srovidowymi odebrały wielu towarzyszom resztki rozumu. Plandemio trwaj.
ORMO22:36, 26.01.2022
zawsze na straży i w służbie narodu. Cicho być reakcjoniści, a jak podniesiecie rękę na władzę, władzą wam rączki odrąbie!!!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Najdłuższa flaga Polski ma powstać w Bornem
Czerwone miasteczko postkomuny i platformy będzie śpiewało hymn i szyło polskom flagę. Cóż kolejna grupka chcących zabłysnąć przed wyborami samorządowymi.
Polak
09:36, 2025-07-12
To był koncert pełen serca i wdzięczności.
Jak patrzę na te komentarze, pod jednym, drugim artykułem, to szkoda mi słów na część mieszkańców co tu komentują. Wszystko tylko im nie pasuje, albo za głos o albo nie to miejsce albo *%#)!& ktoś dostał. Ludzie opamiętajcie się. Jak to miasto ma tętnic życiem skoro wg komentarzy to sami starzy tetrycy tu żyją. Do organizatorów, chciałbym Wam również podziękować, bo inicjatywa godna pochwały, upamiętniając człowieka, który dla Szczecinka robił sporo, choć nie koniecznie chciał być gwiazdą.
Szczecinek
20:01, 2025-07-11
To był koncert pełen serca i wdzięczności.
Człowieku nie da się czytać twoich wypocin, agitacja pre-wyborcza na radnego trwa w najlepsze, wszyscy zasłużeni to głównie on i jego rodzina, la bidon skończ bo to jest nie smaczne, całe szczęście ostatnio zebrałeś kilka głosów kandydując na radnego co pokazało czego nie powinieneś robić, niestety dalej w to brniesz. Adam i Maciej mieli fajną inicjatywę, i to oni byli pomysłodawcami a z tego opisu wynika że był jeszcze on najważniejszy co ciągał za sznurki la ważniak, co jak grał na gitarze to fałszował tak że uszy więdły.
La Skończ Już
18:44, 2025-07-11
Tytoniowy biznes rozbity. Akcja Straży Granicznej
Brawo SG zero litości dla bydła
50cent
18:39, 2025-07-11
2 2
To chyba dobrze ze o takie dzieci chce starosta zadbac