Zamknij
REKLAMA

Rozmawiali o sytuacji pandemicznej w szkołach. Dyrektorzy spotkali się ze starostą

13:59, 26.01.2022 | Piotr Rozmus / Starostwo Powiatowe
Skomentuj fot. Piotr Rozmus
REKLAMA

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki, od czwartku 27 stycznia aż do końca ferii w całej Polsce uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz wszystkich szkół ponadpodstawowych będą się uczyć zdalnie. Dziś (26.01) starosta Krzysztof Lis zwołał w tej sprawie wideokonferencję z dyrektorami szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Szczecinecki. 

Mimo, iż nakaz wprowadzenia nauki zdalnej zacznie obowiązywać dopiero od jutra, to w każdej ze szkół część uczniów już wcześniej musiała zasiąść przed komputerami. Wszystko za sprawą kwarantanny, na którą zostali oddelegowani po kontakcie z osobą chorą.

Każdy z uczestniczących w wirtualnym spotkaniu dyrektorów raportował jak w tej kwestii wygląda sytuacja w zarządzanej przez niego placówce. I tak: w ZS Nr 1 im. KEN  i ZS Nr 6 im. Stanisława Staszica 3 klasy przeszły na naukę zdalną. W ZST dwie klasy przebywają na kwarantannie, zaś w ZS Nr 2 im. Warcisława IV lekcje online prowadzone są w 4 klasach. W ZS Nr 7 w Białym Borze zaledwie 2 klasy uczą się w sposób tradycyjny. Rekordzistą pod tym względem jest I LO im. Ks. Elżbiety, gdzie nauka zdalna prowadzona jest aż w 10 klasach. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to model hybrydowy, a zaszczepieni uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach.

Samo prowadzenie zajęć w trybie online nie nastręcza problemów ani nauczycielom, ani uczniom, którzy przez dwa lata trwającej pandemii i dzięki wsparciu organu prowadzącego, który zakupił niezbędny sprzęt komputerowy, wypracowali efektywny sposób prowadzenia wirtualnych lekcji. Nauczyciele w dalszym ciągu prowadzą zajęcia w szkolnych klasach, łącząc się z uczniami za pośrednictwem komunikatorów.

Praktyczna nauka zawodu prowadzona jest w sposób tradycyjny w ZST i ZS Nr 2. Taki stan rzeczy będzie trwał do końca tygodnia. Po feriach dyrektorzy szkół biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną oraz śledząc ministerialne rozporządzenia będą w tej kwestii podejmować decyzje na bieżąco. Internat ZST pozostanie do dyspozycji uczniów uczestniczących w zajęciach warsztatowych, zaś w internacie ZS Nr 2 w dalszym ciągu zatrzymać się mogą młodociani pracownicy.

Swoją bursę maturzystom I LO udostępni również Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior, jeśli ci będą uczestniczyć w stacjonarnych konsultacjach. Placówka w dalszym ciągu czeka na rozporządzenie regulujące kwestie prowadzenia zajęć pozalekcyjnych. Jeśli takie nie zostanie ogłoszone, dyrektor Centrum będzie konsultował tę sprawę z sanepidem. Na razie szeroki wachlarz oferowanych przez Centrum zajęć odbywa się normalnie i jeśli nic się nie zmieni, będzie tak również w czasie ferii. 

W Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym kwestia wprowadzenia nauki zdalnej jest odrobinę bardziej skomplikowana niż w pozostałych placówkach. Zgodnie z rozporządzeniem w szkołach specjalnych uczniowie klas 1-4 mają uczestniczyć w zajęciach tradycyjnych, w przypadku klas 5-8 decyzję o formie prowadzenia nauki podejmuje dyrektor. Dyrekcja SOSW wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, po licznych rozmowach i konsultacjach zdecydowała o kontynuowaniu nauki tradycyjnej.

Dużo czasu uczestnicy wideokonferencji poświecili tematowi psychologicznego wsparcia uczniów. Szkoły zatrudniają pedagogów szkolnych i psychologów w niepełnym wymiarze godzin, ale biorąc pod uwagę narastające problemy emocjonalne uczniów ten czas okazuje się niewystarczający. Gwałtowny wzrost wspomnianych trudności natury psychicznej nie wynika tylko z izolacji spowodowanej pandemią COVID-19, ale również bardzo często z faktu utraty z jej powodu bliskiej osoby. Dlatego też starosta Krzysztof Lis zapowiedział, że samorząd powiatowy będzie poszukiwał rozwiązania tego problemu, a tym samym środków finansowych, które pozwoliłyby zatrudnić specjalistów w większym, być może nawet pełnym wymiarze godzin. Sprawie nadano priorytet i będzie ona konsultowana w najbliższym czasie.

Inny z poruszonych wątków dotyczył studniówek, które mają odbyć się w najbliższym czasie. Bale maturalne organizuje większość szkół, wyjątek stanowi ZST i ZS Nr 7 w Białym Borze. W przypadku tych szkół decyzję o rezygnacji z organizacji wydarzenia podjęli sami uczniowie.

Jeden z ostatnich tematów poruszanych podczas spotkania dotyczył trwających na terenie placówek inwestycji i remontów.

(Piotr Rozmus / Starostwo Powiatowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

denzeldenzel

6 2

znowu troska włodarza o chore dzieci i lansik 16:27, 26.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GoscGosc

2 2

To chyba dobrze ze o takie dzieci chce starosta zadbac 16:34, 26.01.2022


AQQ.AQQ.

8 4

Badania dowodzą, że trzecia dawka podnosi odporność, tak więc po czwartej dawce będziemy chronieni i jak tylko 80% społeczeństwa przyjmie piątą dawkę, to będzie można luzować obostrzenia, gdyż dzięki szczepieniu szóstą dawką wirus nie będzie się rozprzestrzeniał. Jestem spokojny i wierzę, że siódma dawka rozwiąże nasze problemy i nie ma sensu obawiać się ósmej dawki. Rozpoczęta II faza kliniczna dziewiątej dawki, potwierdza, że poziom przeciwciał utrzymuje się po dziesiątej dawce, a we wszystkich krajach, w których obywatele otrzymali jedenastą dawkę, wirus się nie rozprzestrzenia, tak więc nie ma co krytykować pomysłu z dwunastą dawką. Możemy być spokojni... 18:42, 26.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

sfgsfdgsgfsfgsfdgsgf

0 2

Napisz lepiej jakie prochy bierzesz ze tak gadasz 10:12, 27.01.2022


PISda to ZŁOPISda to ZŁO

5 3

Burza " mózgów" kretynów wykonujących nielegalne, aczkolwiek bardzo wygodne rozporządzenia ku uciesze wystraszonej gawiedzi. A cierpi kto ? niewinne dzieci. Przyjdzie czas rozliczeń, nie w tym życiu, to w następnym. 21:31, 26.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Johnny DanielsJohnny Daniels

7 1

Grypka zwana srovidem wraz z dodatkami srovidowymi odebrały wielu towarzyszom resztki rozumu. Plandemio trwaj. 22:34, 26.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ORMOORMO

3 0

zawsze na straży i w służbie narodu. Cicho być reakcjoniści, a jak podniesiecie rękę na władzę, władzą wam rączki odrąbie!!! 22:36, 26.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%