Szkoły i wszelkiego rodzaju placówki oświatowe pozostaną zamknięte co najmniej do 10 kwietnia. Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół w związku z epidemią koronawirusa. Nowe regulacje obowiązują od dziś, tj. od 25 marca.
Za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły, który informuje rodziców w jaki sposób będzie zorganizowana nauka. Nauczyciele mogą dokonać weryfikacji programu nauczania tak, aby dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość. Nauka może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (zwłaszcza platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej.
Nauczanie zdalne w obecnej sytuacji to niewątpliwie konieczność, ale to również wyzwanie. Pierwsze dni na pewno upłyną pod znakiem swoistego rodzaju eksperymentu, bowiem nie wszyscy uczniowie mają dostęp do szybkiego Internetu. W sytuacji, gdy wystąpią trudności w organizacji zajęć, dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem prowadzącym, powinien określić inny sposób ich realizowania, o czym musi także poinformować kuratora oświaty. Dlatego też starosta Krzysztof Lis oraz Zofia Kosicka, dyraktor Wydział Edukacji, Kultury i Sportu odbyli dziś (25.03) wideokonferencję ze wszystkimi dyrektorami szkół i placówek oświatowych dla których Powiat Szczecinecki jest organem prowadzącym, aby skontrolować stan ich przygotowania do rozpoczęcia nauki w trybie zdalnym.
Wszystkie szkoły bazują na programie LIBRUS, gdzie umieszczany jest plan zajęć oraz materiały do pobrania, a także najróżniejszych portalach społecznościowych na których tworzy się grupy, poczcie elektronicznej oraz komunikatorach takich jak Messenger, Zoom, czy Skype. Zajęcia odbywają się w różnych godzinach, ale zazwyczaj w ciągu dnia uczniowie nie mają więcej niż 5 czy 6 lekcji. Np. w I LO im. Ks. Elżbiety zajęcia odbywają się od 9:00 do 15:00, natomiast w ZS nr 1 im. KEN, niektóre z nich mogą trwać nawet do 19:00. Prawdą jest, że barierę może stanowić problem z dostępem uczniów do szybkiego Internetu i tak chociażby w przypadku ZS nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku niezbędne materiały pobrało prawie 100% uczniów, w ZST 98%I, zaś w I LO 85%. Dyrektor ZST Anna Wisłocka-Bogdanowicz wyjaśniła, że 2% uczniów w ogóle nie ma dostępu do Internetu, dlatego nauczyciele będą starali się do nich dotrzeć pocztą tradycyjną. Podobnie radzić sobie będzie ZS Nr 2 im. Warcisława IV, którego nauczyciele przygotują paczki z materiałami dla uczniów, którzy nie mają dostępu do sieci. Nauczyciele będą też kontaktować się z rodzicami tych uczniów, dając im możliwość pobrania materiałów w miejscach ich pracy.
Nauczanie w trybie zdalnym rozpoczął również Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy. Dyrektor Barbara Zasada wyjaśniła, że z tego rodzaju zajęć skorzystało ok 61% uczniów. Do dyspozycji uczniów i ich rodziców pozostają nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy i bibliotekarka.
Choć podwoje Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku zostały zamknięte dla odwiedzających, placówka nie zawiesiła swojej działalności. Jak poinformował dyrektor Radosław Wąs Centrum rozpoczęło nagrywanie filmów, które będą emitowane na facebookowym fanpage’u.
Na zakończenie starosta Krzysztof Lis zaapelował do dyrektorów, aby zwłaszcza na początku nie przeciążać uczniów nadmiarem materiałów i prac domowych, zarówno ze względu na możliwości psychofizyczne jak i techniczne. Kolejną konferencję zaplanowano już na najbliższy wtorek tj. 31 marca, podczas której dyrektorzy będą mogli zgłosić swoje uwagi i zaproponować dodatkowe rozwiązania.
Artur18:23, 25.03.2020
I tu się kłania polityka firmy Gawex, brak w całym mieście sieci światłowodowej do przesyłu szybkiego internetu :(.
baca18:34, 25.03.2020
Rozmus: "Prawdą jest, że barierę może stanowić problem z dostępem uczniów do szybkiego internetu". To tylko część prawdy, tutaj pozostała: wdrożenie nauczania zdalnego to proces na lata. Na uczelniach wprowadzenie elementów nauczania zdalnego zajęło minimum rok. Brak słów.
Gość20:06, 25.03.2020
Jest darmowy internet Aero2.
taa20:44, 25.03.2020
Akurat jeżeli chodzi o sieć, to Gawex ma w miarę nowoczesną infra. Jeżeli chodzi o nauczanie można byłoby pójść w rozwiązania cisco np. jabber+ webex - to działa dobrze w pracy grupowej itd.
Ziibi21:37, 25.03.2020
Ta nowoczesna infra to mocno przesadzona. Speeda mini to mają za cene maxa, poza tym support kiepsciucho :-)
kujon22:07, 25.03.2020
Czy ktoś widział w Polsce internet za darmo? Ile GB internetu potrzebnych jest na 6 godzin używania non stop? Posiadacie abonamenty w firmach /play, orange, tmobile/, sprawdźcie na ile wystarczy. Po jednym dniu otrzymuję info że 80% wykorzystano. Pomyślcie o czymś normalnym.
Janek23:15, 25.03.2020
jakie nauczanie przez internet. Na razie to mamy chaos. wywołany paniką nauczycieli przed brakiem wakacji. Jak dla mnie internetowe, dzisiejsze nauczanie, nie przyniesie efektów.
Olo18:26, 26.03.2020
Janek, ,,mądralo". Ciebie i bez Internetu nie nauczyli. Interpunkcja!
stary23:30, 25.03.2020
Starosta to mądry człowiek-- w porównaniu z nauczycielami. Jak mówi, że nauczyciele podejdą ze spokojem do zajęć , to oni robią mu na złość. Kilka zadań dla uczniów na 10 godzin. Jakaś masakra.
Dla zainteresowanych bardzo chętnie podam nazwiska katów nauczania.
baca10:24, 26.03.2020
Sokrates, Platon, ... Demaskować kolejnych!
madeczka11:22, 26.03.2020
Od Sokratesa to się odpimpaj bo to wporzo koleś jest
Gość07:27, 26.03.2020
Ale łapią. Wszyscy mają dostęp. To ich życie. A pańcie zza biurek takie współczujące???
GPS 07:31, 26.03.2020
Gawex to masakra nie internet. Za każdą naprawę gość z gawexu brał kasę. Zwiałem od nich do vectry. Ogromna różnica.
Aaa08:53, 26.03.2020
Trzeba też spojrzeć na to ile osób dorosłych i dzieci w jednym momencie korzysta z internetu sieć jest tak przeciążona że zanim się zaloguje człowiek to można nerwicy dostać. Tyczy się librusa
Gucio22:03, 26.03.2020
Co według Ciebie ma być to ,normalne,'?
Gosc17:12, 27.03.2020
To nie jest zdalne nauczanie, to zdalne zadawanie prac domowych. Mylicie pojęcia.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Nowa droga połączy DW172 z trasą S11.
NO TO FAJNIE I JA SIE CIESZE I WIELE SIE BUDUJE TERAZ W SZCZECINKU I TAKA OBWODNICA NA PEWNO JEST POTRZEBNA. KILKA ODCINKOW W MIESCIE NA PEWNO TRZEBA POLACZYC OBWODNICAMI. NIECH ZYJE WIELKI I PIEKNY SZCZECINEK!!!
SZPAGACIK +++SARCOFA
20:02, 2025-07-05
Nowa droga połączy DW172 z trasą S11.
jakie sójcze sucze lub złodziejowo takie były historyczne nazwy trzymajmy się faktów
q
18:12, 2025-07-05
Miasto przekaże 625 tys. zł na sprzęt dla szpitala
Pieniądze na działanie szpitali powinny pochodzić z NFZ ze składek obywateli.
Gość
17:58, 2025-07-05
Posłanka nagrodziła tych, którzy działają z serca
IQ listwy przypodłogowej.
Zgrillowana reńka
16:02, 2025-07-05
0 0
Ale było odświętnie.
https://www.gawex.pl/wiadomosci/wydarzenia/7787/Tak-swietowalismy-w-Szczecinku-zakonczenie-budowy-sieci-swiatlowodowej.
1 0
Gawex to prywatna firma, to raczej rola samorządów aby sprostać temu zadaniu. I w zasadzie to nie Szczecinek ma problem a raczej uczniowie z mniejszych miast, wiosek.