Zamknij

Darmowy stomatolog wraca do szkół. Skorzystają uczniowie

09:59, 06.05.2025 Aktualizacja: 10:40, 06.05.2025
Skomentuj zdjęcie podglądowe / canva zdjęcie podglądowe / canva

Po latach przerwy w szczecineckiej „siódemce” powstaje gabinet dentystyczny, który będzie dostępny dla wszystkich uczniów szkół podstawowych z terenu miasta. To efekt porozumienia zawartego przez Miasto Szczecinek z prywatnym partnerem w Wielkopolski, który poniesie koszty remontu i wyposażenia pomieszczeń. Finansowanie działalności zapewni Narodowy Fundusz Zdrowia.

– W Szkole Podstawowej nr 7 w Szczecinku trwa remont pomieszczeń, które już wkrótce zostaną przekształcone w nowoczesny gabinet stomatologiczny. Będzie on służył wszystkim uczniom szkół podstawowych z terenu miasta.

 – informuje Mateusz Sienkiewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Z usług dentysty będzie można skorzystać po wyrażeniu zgody przez rodzica, w formie pisemnej lub poprzez osobistą obecność podczas wizyty dziecka.

– Gabinet ma być czynny codziennie, a szczegółowy harmonogram zostanie ogłoszony w późniejszym terminie.

 – dodaje M. Sienkiewicz.

To rozwiązanie odpowiada na pilną potrzebę w zakresie zdrowia jamy ustnej najmłodszych. Opieka stomatologiczna w szkołach od lat praktycznie zanikła, a dzieci w większości korzystają dziś z usług prywatnych – często odpłatnych – gabinetów.

- To powrót stomatologii do szkół, który może okazać się niezwykle potrzebny. Przez lata opieka dentystyczna w szkołach zanikała – obecnie dzieci korzystają najczęściej z usług prywatnych gabinetów współpracujących z NFZ, bądź z leczenia w pełni komercyjnego.

Jak przypomina rzecznik magistratu, stan zdrowia jamy ustnej wśród dzieci w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Szacuje się, że już 40% trzylatków zmaga się z próchnicą.

Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami z 2019 roku zobowiązuje samorządy do zapewnienia dostępu do stomatologa osobom do 19. roku życia. Przepisy nie wymagają jednak tworzenia gabinetu w każdej szkole – świadczenia mogą być realizowane w gabinetach poza placówkami lub w tzw. dentobusach.

Według danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w roku szkolnym 2023/2024 opieka dentystyczna została zorganizowana tylko w 231 szkołach województwa zachodniopomorskiego, czyli w około jednej trzeciej placówek. Jedynie 18 szkół dysponowało własnym gabinetem, a najczęściej opieka odbywała się poza szkołą. Warto dodać, że w 73% podstawówek prowadzono profilaktykę fluorkową wśród uczniów klas I–V.

(źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miasta)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

PRL bisPRL bis

6 2

Wraca horror słusznie minionych czasów. Szkolni dentyści zafundowali dzieciakom traumę i strach przed wizytą w gabinecie. Do zaoferowania będą najtańsze wypełnienia,najtańszy sprzęt jak u dentystów z NFZ plus kadra emerytów albo niedoświadczonych jeszcze stomatologów.

14:18, 06.05.2025
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

GoscGosc

1 2

A ci niby prywatnie przyjmujący to niby doświadczeni i super materiały, a jak plomba wypada w dwa dni to trzeba ponownie płacić. Gwarancji na usługę nie ma, schodzisz z fotela, płacisz krocie i za drzwi. Lata temu dentyści zmówili się co do stawek, szkoda że są potężnie zawyżone.

14:31, 06.05.2025

HmmHmm

2 0

Nie masz pojęcia o kosztach prowadzenia gabinetu, dlatego piszesz bzdury o zmowie.

17:54, 06.05.2025

@ gość@ gość

5 1

Co za bzdury wypisujesz. W poważnych gabinetach otrzymujesz gwarancję, niejednokrotnie dożywotnią. Nie mówię o Szczecinku,bo to nie ta liga. Nikt się nie zmówił,tylko jak ktoś inwestuję 600 tys w mikroskop,100 tys w skaner,kursy doszkalające,to usługa zawsze będzie kosztowała,coś jak lot pierwszą klasą. Dostajesz to za co płacisz.

15:59, 06.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnkaAnka

4 1

Nikt mi tak nie zniszczył zębów, jak szkolna dentystka. Amalgamat (rtęć), słabe wypełnienia, niedoczyszczone ubytki pod wypełnieniami, które potem leczyła kanałowo - bardzo szkodliwe leczenie, o czym pisano już lata temu w medycznym "Lancecie". Lepiej byłoby, gdybym nigdy nie przekroczyła progów tego gabinetu, ale chciałam dbać o zęby, a to, co mi złego zrobiła, wyszło znacznie później.

16:30, 06.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZenekZenek

2 1

Podobnie. Rocznik 73 szkoła podstawowa nr 2. Dwa wstrętne babsztyle,które powinny siedzieć za przyczynienie się do utraty zdrowia i traumę zafundowaną najmłodszym, tfu.

17:01, 06.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

6 1

Dobry dentysta nie pójdzie pracować do szkoły w tych czasach. Na wolnym rynku jest konkurencja, która powoduje podnoszenie poziomu usług. Jeden gabinet w szkole z jednym dentystą- o ile się nie trafi na lekarza z powołaniem, to sytuacja braku wyboru dla pacjentów nie będzie wymuszać dobrego podejścia i poziomu.

17:53, 06.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

okok

3 1

Pamiętam dentyskę w 4. Sadystka. Wiertarka wolnoobrotowa na linkach... Trauma pozostała.

22:09, 06.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%