Masz dom, działkę lub planujesz budowę? Lepiej sprawdź, gdzie trafia deszczówka z Twojej posesji! Wprowadzenie wód opadowych do kanalizacji sanitarnej jest nielegalne i grozi karą do 10 tysięcy złotych. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinku zapowiada wzmożone kontrole, ale jednocześnie daje mieszkańcom szansę na uniknięcie konsekwencji. Do końca kwietnia obowiązuje abolicja, dzięki której można dobrowolnie zgłosić nieprawidłowości i uniknąć grzywny.
Nie każdy właściciel nieruchomości zdaje sobie sprawę, że sposób odprowadzania wód opadowych jest ściśle regulowany przepisami. PWiK Szczecinek przypomina, że deszczówka i wody drenażowe nie mogą trafiać do kanalizacji sanitarnej. Przepisy jasno określają, że system ten służy wyłącznie do odprowadzania ścieków bytowych i przemysłowych. Wprowadzenie do niego nadmiernych ilości wód opadowych prowadzi do przeciążeń i może skutkować zalewaniem piwnic, podwórek i ulic. Takie sytuacje nie tylko generują dodatkowe koszty napraw, ale także zwiększają ryzyko skażenia środowiska, gdy niewydolna oczyszczalnia ścieków nie jest w stanie odpowiednio przetworzyć zanieczyszczonej wody.
PWiK zaznacza, że mieszkańcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich system odprowadzania deszczówki jest niezgodny z przepisami. Dlatego spółka przeprowadza kontrole, które pozwalają wykryć nielegalne podłączenia. Do tego celu stosowane są dwie metody. Pierwsza to zadymianie sieci kanalizacyjnej, polegające na wpuszczeniu bezpiecznego, bezwonnego dymu do kanalizacji. Jeśli dym wydostaje się z rynien lub kratek odwodnieniowych, oznacza to, że wody opadowe trafiają do kanalizacji sanitarnej – a to jest zabronione. Drugą metodą jest użycie kamer inspekcyjnych, które pozwalają szybko zlokalizować nielegalne podłączenia.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informuje, że do końca kwietnia obowiązuje abolicja, dzięki której właściciele nieruchomości mogą zgłosić się do spółki i dobrowolnie ujawnić nieprawidłowe przyłącza. Wystarczy powiadomić PWiK i zobowiązać się do usunięcia niezgodności, by uniknąć kary. Spółka podkreśla, że po zakończeniu okresu abolicji wszelkie wykryte nielegalne podłączenia będą zgłaszane do prokuratury, a właścicielom posesji grozić będą surowe konsekwencje finansowe.
PWiK przypomina, że zgodne z przepisami sposoby gospodarowania wodami opadowymi to przede wszystkim odprowadzenie wody na teren nieutwardzony, zastosowanie drenażu rozsączającego, instalacja zbiorników na deszczówkę do podlewania ogrodu czy wykorzystanie wody do oczek wodnych i stawów. Spółka zachęca mieszkańców do skontaktowania się z jej ekspertami, którzy pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie dostosowane do warunków danej nieruchomości.
Mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z abolicji, mogą zgłosić się do PWiK osobiście w siedzibie spółki przy ulicy Bugno 2 w Szczecinku, wysłać wiadomość e-mail na adres [email protected] lub skorzystać z adresu do doręczeń elektronicznych AE:PL-18420-91254-WERJF-23. W razie pytań można również zadzwonić pod numer 94 37 533 24.
Spółka apeluje do mieszkańców, aby nie zwlekali z działaniami. Kontrole będą prowadzone regularnie, a kary finansowe są wysokie. To ostatnia szansa, by legalnie naprawić sytuację i uniknąć konsekwencji.
Wojciech12:11, 18.03.2025
A do jeziora rzeczką co trafia i skąd ?
A16:06, 18.03.2025
Ale to chyba im więcej deszczówki, tym czyściejsze woda w ściekach.
To musiało się tak skończyć. Pijany kierowca rozbił...
Deportować
Tata
01:47, 2025-05-19
Zimno, deszcz i walka! Duathlon Szczecinek i Piątka...
Komercyjna impreza za państwowe pieniądze
Piłat
22:24, 2025-05-18
Radny pyta o migrantów. Starosta odpowiada
nawet jak pracują to poniżej stawki minimalnej, nie dosyć że psują rynek pracy to robią za niewolników, uśmiechniete polaczki cebulaczki POtrafią nasrać we własnym domu w salonie
krzysztof
21:59, 2025-05-18
Wybory prezydenckie 2025..Zobacz frekwencję
Teraz wiadomo czemu były rozbiory Polski ... Sami sobie komplikują sytuację . No ale nawet w Burkinie Faso ktoś chce rządzić . Widać polacy chcą żyć jak w Burkina Faso .
Mongololand
21:35, 2025-05-18
2 0
No waśnie dla oczyszczalni ścieków nie jest to takie oczywiste ;/ ..wręcz przeciwnie.