Trwa generalny remont zabytkowego budynku dworca PKP. Nad całością przebiegu inwestycji czuwa także konserwator zabytków. 7 lipca przedstawiciele szczecineckiego ratusza przekazali plac budowy dworca kolejowego firmie Adexbud z Obornik.
[FOTORELACJA]7485[/FOTORELACJA]
W postępowaniu przetargowym złożyła ona najbardziej korzystną ofertę na kwotę ponad 22,5 mln złotych. Od tego też czasu trwają intensywne prace remontowe. Jako że zabytkowy budynek znajduje się pod konserwatorską ochroną, wszelkie prace, wybór materiałów oraz rozwiązań wymaga także szczegółowych ustaleń. Po czterech miesiącach zaplanowane na ten rok prace idą zgodnie z harmonogramem.
- Jesteśmy ciągle na etapie uzgodnień z konserwatorem zabytków – mówi nam wiceburmistrz Dorota Rusin- Hardenbricker.
- W tej chwili skupiamy się na zewnętrznej elewacji budynku. Ustaliliśmy już, jaki tynk będzie zastosowany, jaka będzie jego struktura, jaką fugę użyjemy. - Z racji tego, że obiekt jest objęty ochroną konserwatorską, nawet takie elementy podlegają uzgodnieniom z konserwatorem. W minionym tygodniu dokonał on oględzin obiektu. Póki co wszystkie prace idą do przodu i zgodnie z planem, więc tu nie ma jakiegoś zagrożenia, że przerób na ten rok jest zagrożony.
- Front robót jest duży, za chwile będziemy wchodzić z pracami od strony peronów. To z kolei wymaga wielu uzgodnień z PKP z racji tego, że w trakcie prac nastąpi także pewne zajęcie działki i postawienie rusztowań, tam też znajduje się zejście do podziemnego przejścia pod torami. Dlatego wszystko wymaga szczegółowego planowania. Jesteśmy w tej chwili na etapie uzgodnień, w jaki sposób mamy prowadzić te prace. Mamy z nimi umowę i oni wyrazili już zgodę, natomiast te wszystkie szczegóły będą teraz na tym etapie dopracowywane między wykonawcą a PKP.
Przypomnijmy, że w sierpniu podczas prac polegających m.in. na pozbywaniu się starych tynków, w bocznej sali, gdzie dawniej mieściła się dworcowa restauracja, natrafiono na niespodziewane znalezisko. Po skuciu tynków na jednej ze ścian ukazało się malowidło z wizerunkiem orła. Ponadto po zdemontowaniu starego drewnianego sufitu odsłonięto wysokie sklepienie z metalowymi odciągami, które ukazało urok dawnej architektury dworca. Obecnie trwają prace mające na celu ocenienie wartości historycznej odsłoniętych elementów.
– To również jest w tej chwili cały czas na etapie uzgodnień konserwatorskich. Został od nowa stworzony plan prac konserwatorskich z racji tego, że coś nowego zostało odkryte. I to jest teraz na etapie uzgadniania.
– dodaje nasza rozmówczyni.
Wykonawca ma za zadanie m.in. wykonanie prac związanych z renowacja elewacji całego budynku. Zakres robót obejmie również przebudowę części parteru budynku związanej z funkcją dworca kolejowego: hol główny wraz z poczekalnią, kasy biletowe, zaplecze socjalne oraz sanitariaty. Konieczne będzie również wykonanie instalacji elektroenergetycznych, instalacji sanitarnych oraz wentylacji, a także przystosowanie budynku dworca do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Kolejny etap robót planowo obejmie wykonanie prac architektoniczno-konstrukcyjnych, elektrycznych i sanitarnych. Przyszły wykonawca będzie zobowiązany podjąć się również robót związanych z modernizacją budynku w celu wyeliminowania barier architektonicznych zgodnie z wymaganiami Technicznej Specyfikacji Interoperacyjności. Zgodnie ze specyfikacją zamówienia zabytkowy budynek dworca PKP zostanie także ocieplony. Do zadań zwycięzcy przetargu będzie należało także wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz renowacja i wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.
ormowiec17:14, 06.11.2023
Kolo niezagruntowaną ścianę szpachlował klejem. Dziadostwo.
Sierp i młot17:40, 06.11.2023
W sali restauracyjnej były dwie płaskorzeźby w stylu socrealizmu, wysokie na około 2-2,5 metra. Nikt o nich dziś nie mówi, więc chyba ich nie ma. A szkoda, bo dziś można by nimi młodzież straszyć, żeby bali się socjalizmu i komunizmu.
I nie ma chyba dziś ludzi, którzy wiedzą, co z nimi się stało.
Kocham Pis10:16, 07.11.2023
Tylko Pis
Gość10:53, 07.11.2023
Jakby ojciec zobaczył ten wpis to własną pięścią by się zabił jakiego -gupka zrobił
GOŚĆ08:03, 08.11.2023
Tylko pis j....ć bez trzymanki.
Jędrek11:14, 07.11.2023
A może by tak zrobić windę przy peronie pierwszym? Dlaczego do tej pory jej nie wykonano- skoro takie dźwigi są przy pozostałych platformach???????????????????????????????
Spotkanie z rysiem w Czarnoborze.
W nadleśnictwie Czarnobór i Borne Sulinowo zaobserwowano 7 sztuk rysi (sztuki nie są policzone podwójnie). Rysia można spotkać w Starowicach, Kłominie, Krągach, Jeleniu czy na obrzeżach miasta Borne. Tylko już sarny nigdzie nie widać. Jeszcze będziecie płakać z tego nadmiaru bioróżnorodności.
Radny.
07:58, 2025-05-29
Spotkanie z rysiem w Czarnoborze.
Jak powiedział klasyk polskiego kina "wszystkie Ryśki to fajne chłopaki".
Ochócki
22:03, 2025-05-28
Sportowy duch i wojskowa dyscyplina na strzelnicy.
Z tego co wiem, to Biały Bór zajoł pierwsze miejsce.
Dzień
21:57, 2025-05-28
35 lat wolnego samorządu w Szczecinku
Dlaczego nie .mogę kupić chaty w TBS
??d
21:39, 2025-05-28
5 3
Dzisiaj mają kim straszyć młodzież np. KURDUPLEM I PINOKIEM I TYM TRZECIM CO STOI DZISIAJ NA CZATACH ŻEBY MIELI JESZCZE MIESIĄC NA KRECIĄ ROBOTĘ.
2 4
Jeszcze ci rudy mordą wyjdzie psi huyu