30 maja Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego w Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornem Sulinowie trwa przez cały rok
Nie każdy o tym wie, że jak co roku, 30 maja, obchodzony jest w wielu krajach Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego (sclerosis mutiplex, SM, multiple sclerosis, MS), którego celem jest między innymi podnoszenie świadomości w społeczeństwie na temat tej choroby oraz zwalczania stygmatyzacji i stereotypów związanych ze stwardnieniem rozsianym. To święto całej społeczności SM: chorych, ich bliskich i przyjaciół oraz wszystkich specjalistów medycznych, terapeutów zajmujących się zarówno leczeniem, rehabilitacją jak i opieką nad osobami z SM – to wyjątkowy dzień również dla Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornem Sulinowie – podmiotu leczniczego, które każdego dnia już od osiemnastu lat realizuje w ramach podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) specjalistyczny program rehabilitacji neurologicznej dedykowany głównie dla osób z SM, który został zatwierdzony przez NFZ.
[FOTORELACJA]8970[/FOTORELACJA]
Stwardnienie rozsiane to nieuleczalna przewlekła neurologiczna choroba ośrodkowego układu nerwowego o różnorodnych objawach, która według badań naukowych jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności fizycznej u osób młodych na świecie. W Polsce populacja osób chorych na SM według danych z Ministerstwa Zdrowia z 2025 r. wynosi około 57 tysięcy i rokrocznie stwardnienie rozsiane jest rozpoznawane nawet u 2,5 tysiąca osób najczęściej pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Szacuje się, że na całym świecie na SM choruje 2,8 miliona osób.
Kompleksowa rehabilitacja neurologiczna osób chorych na SM, obok programów lekowych, jest jedną z podstawowych i najważniejszych form terapii, która umożliwia zahamowanie rozwoju choroby oraz pozwala przywrócić utracone funkcje w ramach indywidulanych możliwości danej osoby chorującej na stwardnienie rozsiane – co potwierdzają również liczne badania naukowe. Jest bardzo istotna zarówno dla osób nowozdiagnozowanych na stwardnienie rozsiane jak i dla tych, którzy chorują od wielu lat. W Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane podobnie jak w innych europejskich ośrodkach neurologicznych dla osób z SM realizowana jest, zgodnie z najnowszą wiedza medyczna i naukową, kompleksowa fizjoterapia neurologiczna obejmująca między innymi indywidualne ćwiczenia z fizjoterapeutą, hydroterapię np. ćwiczenia w basenie rehabilitacyjnym czy też masaż wirowy kończyn dolnych lub górnych, fizykoterapię np. pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości, elektrostymulację mięśni, tonolizę czy też elektrostymulację pęcherza moczowego, terapię ręki, kriokomorę ogólnoustrojową, masaż mechaniczny limfatyczny, ćwiczenia grupowe oraz indywidulane konsultacje z lekarzami rehabilitacji medycznej, neurologiem oraz internistą. Świadczona jest również szeroko pojęta neurorehabilitacja czyli konsultacje z psychologiem, trening funkcji poznawczych z psychologiem, terapia neurologopedyczna i logopedyczna oraz różnorodne terapie – trening psychomotoryczny, zajęcia relaksacyjne, terapia zajęciowa, ćwiczenia z kijkami trekkingowymi, muzykoterapia, czyli „masaż” dźwiękami mis tybetańskich oraz szeroko rozwinięta rehabilitacja społeczna – np. spotkania edukacyjno-profilaktyczne, rekreacja ruchowa, wydarzenia kulturalne, warsztaty artystyczne, spotkania integracyjne w najróżniejszych formach.
Kompleksowa rehabilitacja neurologiczna świadczona osobom chorym na stwardnienie rozsiane na całym świecie, również w Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornem Sulinowie opiera się między innymi na mechanizmie neuropatyczności, który pozwala na budowę nowych połączeń nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym w miejscu uszkodzonych komórek nerwowych, co potwierdzają również badania naukowe. Dodatkowo specjalistyczna rehabilitacji neurologiczna podejmowana przez osoby chore na SM zaraz po postawieniu diagnoz, jeszcze zanim pojawią się widoczne objawy SM, w połączeniu z programami lekowymi stanowi pewnego rodzaju profilaktykę, która umożliwia utrzymanie zarówno sprawności fizycznej, umysłowej, emocjonalnej jak i zawodowej oraz społecznej na jak najwyższym indywidulanym poziomie jeszcze przez następnych wiele lat i zahamować postęp tej nieuleczalnej choroby. Warto pamiętać, nie tylko w czasie Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego, że kompleksowa regularna rehabilitacja osób chorych na SM, jest dla nich bardzo ważna i pozwala im na dłuższe utrzymanie samodzielności pod każdym względem i we wszystkich aspektach ich życia.
Nowa atrakcja w Szczecinku. Rusza Park Linowy
Ładnie kogoś pogieło ! Prywaciarz na państwowym !🥸
Bolek.
01:41, 2025-07-19
Nowa atrakcja w Szczecinku. Rusza Park Linowy
Drogo. Powinno być darmowe i finansowane przez um na okres wakacji. Ale przecież lepiej budować planetarium na 70 baniek….
Darmoszka
00:55, 2025-07-19
Nowa atrakcja w Szczecinku. Rusza Park Linowy
Koleś inwestował więc "dostał bardzo duże poparcie" od kolesi z ratusza, za rok czy dwa będzie numer adekwatny do plaży "wojskowej" przeznaczonej tylko dla wędkarzy, pękła gruba teczka dla kolesia to koleś orzekł jednoznacznie że woda na tej plaży jest tak zanieczyszczona i niezdatna do kąpieli w niej iż nie znajdziecie tak drugiej brudnej w całej ukochanej union ss, natomiast już naprzeciwko na "mysiej" w tym samym akwenie woda jest czystsza od plaż Saint-Tropez, teraz koleś wybudował park linowy za dwa lata koleś wystawi kolesiowi opinie za "grubą teczkę" iż ta inwestycja jak i cała mysia jest strasznie nie dochodowa i teraz...ukochana unia nie ma innego wyjścia jak *%#)!& Polsce" tak kolesie z ratusza nie mają innego wyjścia jak odsprzedać mysią kolesiowi za przysłowiowy grosz bo przecież wydał na liny.....a za kolejne dwa lata choć za kosmiczne ceny prywaty okaże się że wyrósł bum niespodziewanych rozmiarów na park linowy na mysiej!!!!!!!
Koleś
21:16, 2025-07-18
Stop imigracji. Demonstracja także w Szczecinku
Nikt nie jest rasistą. Jakoś 2 lata temu w Szczecinku nie było ich widać. Teraz za PO coraz więcej. Firma która ściągnęła ich do pracy niech ich pilnuje a sprawdzą ich Straz graniczna. Czemu nie mieszkają na terenie zakładu. Czy urzad miasta wie ile ich jest i gdzie pracują. A niestety jest ich coraz więcej to każdy widzi.
Gość
19:50, 2025-07-18