Z roku na rok coraz więcej uczniów szkół średnich w Szczecinku rezygnuje z uczestnictwa w lekcjach religii. Dane zebrane w kilku placówkach ponadpodstawowych pokazują nie tylko skalę tego zjawiska, ale i realne konsekwencje dla organizacji pracy szkół. Niektóre szkoły już teraz planują zmiany – inne próbują dopasować się do rzeczywistości, której jeszcze kilka lat temu nikt się nie spodziewał.
Największy spadek uczestnictwa w zajęciach religii zanotował Zespół Szkół Technicznych, gdzie obecnie aż 89% uczniów nie uczęszcza na religię. Dla porównania, w roku szkolnym 2022/2023 odsetek ten wynosił 54%. W Zespole Szkół nr 6 sytuacja wygląda podobnie – w 2021 roku religii nie wybierało jedynie 14,77% uczniów, dziś już ponad 60%.
Tendencja wzrostowa wśród nieuczęszczających utrzymuje się też w Zespole Szkół nr 1 (z 21,8% do 50,6%), w I LO (z 35% do 45%) czy w Zespole Szkół nr 7, gdzie odsetek rezygnujących wzrósł z 5% do aż 69% w ciągu zaledwie trzech lat. Zespół Szkół nr 2 nie posiada dokładnych danych liczbowych z poprzednich lat, lecz wskazuje, że liczba grup religii pozostaje na zbliżonym poziomie (20 grup w obecnym roku szkolnym).
Choć religia pozostaje przedmiotem nieobowiązkowym, jej obecność w planie lekcji wciąż stanowi wyzwanie logistyczne. W wielu szkołach – szczególnie tam, gdzie uczęszczających jest niewielu – tworzy się grupy międzyoddziałowe, co znacząco utrudnia planowanie zastępstw i organizację całego planu lekcji.
W Zespole Szkół nr 2 jest to duże utrudnienie przy układaniu planu lekcji, szczególnie w połączeniu z ograniczoną dostępnością czasową księży i dniami zajęć praktycznych w branżowej szkole.
W I LO i ZS nr 6 dodatkowym wyzwaniem jest umieszczanie religii na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej – zgodnie z zaleceniami MEiN, które od roku szkolnego 2025/2026 będą obligatoryjne.
Niektóre szkoły – jak ZS nr 7 – próbują rozwiązywać problem, udostępniając bibliotekę szkolną jako miejsce pobytu dla uczniów nieuczestniczących w lekcji religii, choć – jak podkreśla dyrekcja – nie jest to funkcja, jaką powinna pełnić biblioteka.
Władze szkół – zapytane o dalsze plany w przypadku pogłębiania się zjawiska – podkreślają elastyczność i konieczność dostosowania się do zmieniającej się sytuacji. W grę wchodzi m.in. dalsze ograniczanie liczby grup, łączenia międzyklasowe oraz zmniejszanie etatów księży uczących religii.
Z danych zebranych w szkołach wynika, że lekcje etyki wciąż są rzadkością. Większość placówek deklaruje brak chętnych uczniów, a tylko I Liceum Ogólnokształcące w bieżącym roku szkolnym prowadzi zajęcia z etyki – zadeklarowało się na nie 30 uczniów.
Zjawisko rezygnacji z lekcji religii w szkołach średnich w Szczecinku wpisuje się w szerszy ogólnopolski trend. Jak pokazują lokalne dane – to już nie jednostkowe przypadki, lecz trwała zmiana pokoleniowa, na którą szkoły muszą reagować organizacyjnie i kadrowo. Wraz z tym pytanie o miejsce religii w przestrzeni szkolnej powraca z nową siłą.
Woytek07:58, 12.05.2025
Nareszcie !
Polska wraca do cywilizowanej Europy.
Krackenwoolf08:56, 12.05.2025
Ciekawe ilu takich kulturowych analfabetów jak Woytek nadal będzie wypisywać peany na cześć cywilizacji europejskiej w jej obecnym kształcie, jak mu przyjdzie osobiście zapłacić za kretyńskie eteesy, zielone łady i centra nielegalnej imigracji. Pawiem narodów byłaś i papugą - pisał J. Słowacki. Szybko poszło. W Polsce ziarno idiotyzmu zawsze znajdzie podatny grunt w umysłach, którym zamiast prawdy wystarczą Fakty TVN i GW.
Meszkanka Sz-nka09:04, 12.05.2025
Księża katoliccy w Polsce i na Świecie są oskarżani o pedofilię, a siostry zakonne o handel dziećmi tzw. panien z dzieckiem! i czego jeszcze potrzebujecie na dowód złego panującego w polskim kościele ? Młodzież to widzi i czyta, a to nie XIX wiek, że co proboszcz powie to święte!
Ar09:18, 12.05.2025
Brawo ,młodzi otwierają oczy 👏👏👏👏 oby tak dslej
Polak10:15, 12.05.2025
Nie tam granice gdzie czołgi, ale tam gdzie wiara sięga. Tylko przypominam ta najnowsza historia: Jaruzelski poprosił o spowiedź, tzw. komuna na kolanach w Częstochowie modliła się, w Polsce ludowej komuna jak za Nerona w katakumbach chrzciła dzieci, zawierała śluby, ( szukaj prawdę w necie wszystko znajdziesz).Ale wrócą jeszcze czasy gdzie Bóg, Honor, Ojczyzna, znaczy że Polska ŻYJE.
KJS11:00, 12.05.2025
A gdzie Ty tego Boga widziałeś?Może w Oświęcimiu?No,ale może w tym czasie był na urlopie?
Trebor11:59, 12.05.2025
Poszukałem prawdy w internecie i sporo jest o inkwizycji, paleniu na stosach, mordowaniu indian, aferach finansowych itp. Nie wspomnę o papieżach, którzy bywali zwyrodnialcami. O tej historii nie wspominasz.
iga10:48, 12.05.2025
uważam ,ze nie powinno być etyki tylko sovoir vivre w biznesie i życiu. Nauka właściwego ubioru do pracy, zachowania , kultury rozmowy , wartości i szacunku do człowieka, jak osiągać cele w biznesie..itp
Natura kontra infrastruktura. Pat na trasie S11
uwielbiają smnrod spalin samochodowych, bez tego zdehną
zieloni
13:08, 2025-05-12
Natura kontra infrastruktura. Pat na trasie S11
Dalej głosujcie na PO, to wam się polepszy. Dzięki PiS mamy 100 obwodnic, ale platfusy jak zwykle opóźniają i mówią piniędzy nie ma i nie będzie
🖕
13:08, 2025-05-12
Natura kontra infrastruktura. Pat na trasie S11
kilka ptaków jak zwykle ważniejsze od dobra ludzi - ekologia w pigułce
zdenerwowany
12:53, 2025-05-12
Młodzież mówi „nie” religii w szkołach.
uważam ,ze nie powinno być etyki tylko sovoir vivre w biznesie i życiu. Nauka właściwego ubioru do pracy, zachowania , kultury rozmowy , wartości i szacunku do człowieka, jak osiągać cele w biznesie..itp
iga
10:48, 2025-05-12
8 2
Co zielony ład ma wspólnego z religią w szkołach?