Zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych to czas, kiedy cmentarze w całym kraju stają się miejscami spotkań, refleksji i pamięci o tych, którzy odeszli. W Szczecinku mieszkańcy mogą odwiedzać Cmentarz Komunalny, gdzie na ten szczególny czas przygotowano wiele udogodnień oraz informacji, które ułatwią wizytę. Oto najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem cmentarza w Szczecinku przed 1 listopada.
Administracja Cmentarza Komunalnego oraz sklep, prowadzony przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Szczecinku, będą czynne do 1 listopada w godzinach od 7:00 do 18:00. To okazja, by skorzystać z oferty oraz uzyskać wszelkie potrzebne informacje związane z opłatami i lokalizacją grobów.
Na szczecineckim cmentarzu, przy głównych alejach, funkcjonują tzw. „zniczodzielnie.” Są to miejsca, gdzie można zostawić zużyte znicze, osłony, a także wkłady, które mogą przydać się innym osobom odwiedzającym cmentarz. To rozwiązanie ekologiczne i praktyczne, umożliwiające ponowne wykorzystanie przedmiotów związanych z pielęgnacją grobów. Dodatkowo, dostępny jest drobny sprzęt, który pomoże zadbać o czystość grobu bliskich.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Szczecinku informuje, że na cmentarzu znajduje się około 5 125 grobów, za które nie wniesiono opłat, co może skutkować ich likwidacją. Opłaty za miejsce grzebalne wynoszą:
Osoby, które chcą przedłużyć miejsce grzebalne lub dowiedzieć się o grobach bliskich, mogą kontaktować się z Administracją Cmentarza. Informacje o konieczności wniesienia opłaty znajdują się na tablicach informacyjnych przy wejściach.
Ważną kwestią jest również organizacja wjazdów na teren nekropolii. W dni powszednie, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-14:00, obowiązuje opłata w wysokości 36,90 zł za każdy wjazd. Osoby z niepełnosprawnością mogą wjeżdżać bezpłatnie po przedstawieniu w Administracji karty OzN. Warto pamiętać, że w Dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada, wjazdy pojazdami będą całkowicie wstrzymane, co pozwoli na swobodny ruch pieszych.
Z uwagi na wzmożony ruch, przy cmentarzu udostępnione są dodatkowe miejsca parkingowe. Oprócz tradycyjnego parkingu, można skorzystać z miejsc postojowych:
Dodatkowo, w tym dniu kursować będzie bezpłatna komunikacja miejska, co umożliwi łatwe dotarcie na cmentarz zarówno mieszkańcom Szczecinka, jak i osobom przyjezdnym.
[ZT]42879[/ZT]
Tradycją Dnia Wszystkich Świętych na szczecineckim cmentarzu jest coroczna kwesta na rzecz Hospicjum im. Świętego Franciszka z Asyżu. Zbiórka środków, prowadzona przez wolontariuszy i samorządowców, ma na celu wsparcie działalności hospicjum, które zapewnia opiekę paliatywną osobom potrzebującym. To doskonała okazja, by w symboliczny sposób wyrazić solidarność i pomoc dla tych, którzy tego potrzebują.
[ZT]42937[/ZT]
gość13:36, 29.10.2024
Co do tych opłat, to wliczono nieopłacane groby niemieckie, czy im się należy darmowa miejscówka?
Ludwik13:54, 29.10.2024
Zabrać maskę gazową w razie niekorzystnego kierunku wiatru.
Czas06:30, 30.10.2024
Brakuje tylko instrukcji w rodzaju jak się wyciszyć wewnętrznie, a takze jaki płaszcz zalozyć w ten dzień.
Ps. Cośmy uczynili z tego dnia...
Holek07:55, 30.10.2024
To w Szczecinku płatna jest komunikacja miejska???
Czy artykuł pisał jakiś niedouczony i nie doinformowany dziennikarz?
Kochani10:48, 30.10.2024
Musimy liczyc sie z tym, ze tego dnia cmentarz moze byc zamkniety z powodu wichury.
2 4
Przykro ale Niemcy leżą na swoim terenie .
0 2
To weź łopatę i przekop...te groby, to zabytki.
2 0
A te Polskie to nie zabytki? Nie widziałem tych niemieckich wpisanych na listę zabytków, więc bredzisz. To tak samo nieopłacone miejsca jak te polskie. Tyle, że dłużej.
No, ale pewnie niemieckim mieszkańcom należy się dożywotnia, darmowa miejscówka.