Do świąt zostało już tylko kilka dni, więc członkowie fundacji „Przyjaciele Języka Migowego”, zaprosili na tradycyjne spotkanie opłatkowe w klubie „Karolinka”. W kolacji wigilijnej, która odbyła się w minioną sobotę (16 grudnia) udział wzięło kilkanaście osób niesłyszących oraz zaproszeni goście – ksiądz Grzegorz Szymanowski z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz Małgorzata Bała - wiceprzewodnicząca Rady Miasta.
Rok 2023 był niezwykle intensywny dla środowiska osób niesłyszących w Szczecinku. Choć trudno w to uwierzyć we wrześniu Fundacja „Przyjaciele Języka Migowego” celebrowała dziesięciolecie istnienia, a minione dwanaście miesięcy obfitowało w przeróżne wydarzenia i formy aktywizacji.
Dzięki środkom pozyskanym z Programu Społecznik udało się zrealizować projekt „Migiem nad wodę 2023”, dzięki któremu ponad sześćdziesiąt osób niesłyszących wzięło udział w aktywnościach wodnych i ognisku integracyjnym w Dźwirzynie.
– Bardzo dziękujemy lokalnym władzom, zarówno tym miejskim jak i powiatowym za wsparcie, bez którego żadna z naszych inicjatyw nie mogłaby dojść do skutku – podkreśla Ewa Tomczyk, prezes fundacji i tłumaczka języka migowego.
[FOTORELACJA]7614[/FOTORELACJA]
- W sumie w tym roku uczestniczyliśmy w aż czterech projektach, dzięki czemu rok 2023 możemy zaliczyć do wyjątkowo udanych i aktywnych. Poza wspomnianym Społecznikiem, był to również „Rozmigany Szczecinek 2023”, dofinansowany przez Miasto Szczecinek, „Głuchy ale aktywny w roku 2023” dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Szczecinku za pośrednictwem PCPR ze środków PFRON oraz „Turniej Darta Niesłyszących 2023” dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Szczecinku.
Sobotnia wigilia była podsumowaniem tego intensywnego okresu i okazją do integracji środowiska osób niesłyszących. Na stole nie zabrakło tradycyjnych specjałów, oraz drobnych podarków ufundowanych przez wicewojewodę zachodniopomorskiego Tomasza Wójcika. Wszyscy obecni połamali się opłatkiem i złożyli nawzajem najlepsze życzenia. – Wszyscy członkowie fundacji są jak rodzina, a to bardzo ważne by w tym szczególnym okresie, kojarzonym z ciepłem domowego ogniska, nikt nie czuł się samotny i rodziny pozbawiony – podsumowała prezes.
[ZT]35506[/ZT]
2 1
Od rana do wieczora